Araştırma: İnatçı Çocuklar Gelecekte Daha Başarılı Oluyor

1
8885

Akıl almaz bir inatçılığı olduğunu düşündüğünüz bir çocuğunuz var mı? Her gün böyle bir çocukla uğraşmak hiç kolay olmayabilir, ama merak etmeyin, dikkafalı olmak çocuğunuzun gelecekteki kariyerine önemli katkılar sağlayabilir. Çok zor ama inatçı çocuğunuzun sizi yıldırmasına izin vermeyin. Büyüdüğünde, inanın her şeye değecek.

Yeni bir araştırma, ebeveynlerin inatçılığı baskılamak yerine ona kucak açmalarını öneriyor. Toplam 40 yıllık araştırmaya dayanan çalışmaya göre inatçı çocuklar, daha uysal ve pasif akranlarına göre genellikle hedef odaklı ve mesleklerinde daha fazla kazanan yetişkinler oluyorlar.

12 yaşındaki 700 çocuğu tam 40 yıl boyunca 52 yaşına kadar yakından takip eden çalışma, küçükken inatçı olan çocukların büyüdüklerinde genellikle başarılı ve azimli yetişkinler olduklarını ortaya çıkardı. Kuralları yıkan çocuklar aynı zamanda kariyerlerinde çoğunlukla en yüksek başarıya ulaşan kişiler oluyordu. Buna, ebeveynlerine kafa tutan çocuklar da dahildi.

Çocuğunuzun dikkafalı olduğunu mu düşünüyorsunuz? İşte inatçı bir çocuğun beş temel özelliği:

  • Sabırsız
  • Kuralları ihlal eden
  • Muhalif
  • Dikkatsiz
  • Aşağılık duygusu

Araştırmacılar çalışma boyunca bu özellikleri değerlendirdi. Ayrıca çalışmaya katılanların akademik dürüstlüklerine ve hak duygularına yakın bir dikkat gösterdiler. Kuralları ihlal ederek büyüyen çocukların genellikle sorumlu yetişkinlere dönüştüğünü buldular.

Küçük yaşlardan itibaren dikkafalı olan çocuklar, sınıfta daha rekabetçi çocuklar oluyorlar. Yüksek notlar almak için yapabilecekleri her şeyi yapıyorlar ve ister büyük, ister küçük olsun hayatın getirdiği hiçbir zorluk onları vazgeçirmiyor. Genellikle uyumlu, esnek ve dayanıklı yetişkinlere dönüşüyorlar.

Elbette tek başına inatçılık, çocuğunuzun gelecekte daha başarılı ve daha üretken bir hayat süreceği anlamına gelmiyor. Çocukların negatif görünen bu özelliklerini olumlu bir şeye dönüştürmelerini sağlamak için onlara doğru rehberliği ve desteği vermek şart.

Sizin de inatçı ve kararlı bir çocuğunuz var mı? Bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

Kaynak: https://www.apost.com/en/blog/according-to-study-stubborn-children-actually-end-up-more-successful-in-the-future/10551/?un_id=1542600249142&utm_source=fb_buffer&utm_medium=fb_1072039129479100_nt_us&utm_term=USA_en&utm_campaign=blog_10551&utm_content=633&fbclid=IwAR03cZDyOU3Z729QnAOegIIzNKIA07tfb69DiGY7mc5z3Bm0fiImt37iX1I

1 YORUM

  1. Sadece inatçılık davranışıyla başarıyı açıklamak bence çok yeterli değil. Özellikle ebeveyn yönlendirmesinde çok doğru olacak gibi gelmedi bana. İnatçılığın ne düzeyde olduğu, nedenleri eşlik eden başka davranışı olup olmadığı da sorgulanmalı. Bu şekilde bir sonuç patolojik boyutta uzmanları,ebeveynleri yanıltmaz mı? Karşı gelme bozukluğu ile karışıp normalleşebilir mi? Benim kafamda biraz soru işaretleri bıraktı. Çok keskin bir sonuç çıkmış gibi. Bilmiyorum orijinalinde daha detaylı değinilmiş mi inceleyeceğim. Belki daha netleşirim. Paylaşım için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here