TRENDLER

Araştırma: Okula Başlama Saatlerini Değiştirmek Ergenlerin Uykularını Daha İyi Almalarını Sağlıyor

Görüntülenme 660

0
Araştırma: Okula Başlama Saatlerini Değiştirmek Ergenlerin Uykularını Daha İyi Almalarını Sağlıyor

Büluğ çağında sirkadyen ritim değişir. Uyuma ve uyanma genellikle daha ileri bir saate ertelenir. Bu da sorun yaratır: Ergenlerin uyanma-uyuma düzenleri geleneksel sosyal hayatın saatleriyle örtüşmez ve ergenler geceleri nadiren tavsiye edildiği gibi 8 ila 10 saat uyurlar.

2016-17 eğitim yılından itibaren Amerika’nın Seattle şehrindeki tüm okullar bu konuda cesur bir adım atmaya karar verdi. Ortaokul ve liselerin başlama saati 7:50’den 8:45’e alındı. Yani okullar normal saatinden 55 dakika geç başladı. Bu planlı hareket, doğal bir araştırma ortamı sağlayarak araştırmacılara mükemmel bir fırsat verdi.

Araştırmacılar akıllı bileklikleri kullanarak şehirdeki iki okuldaki (okullardan biri ekonomik olarak dezavantajlı çocukların gittiği bir bölgedeydi) 10’uncu sınıf öğrencilerinin uyumaya başlama ve uyku sürelerini takip etti.

Değişimden önce öğrenciler geceleri ortalama altı saat 50 dakika uyuyordu. Sonrasında yedi saat 24 dakika uyumaya başladılar. Uyumaya başlama saatleri de öncesinde ve sonrasında değişti.

Science Advances dergisinde yayınlanan araştırma, değişimin okul notlarındaki yüzde 4.5 oranındaki bir artışla ilişkili olduğunu buldu. Ancak araştırmacılar bunu tesadüfi olup olmadığını kanıtlayamadılar. Okula başlama saatlerindeki değişimin aynı zamanda dakiklik ve devamlılığı da artırdığı ancak bunun sadece ekonomik olarak dezavantajlı çocukların gittiği okulda gerçekleştiğini bulundu.

“Çoğu yetişkin, ergenlerin tembel olduğunu düşünür,” diyor araştırmacılardan Washington Üniversitesi biyoloji profesörü Horacio O. de la Iglesia. “Ama öyle değiller. Çocukların dokuz saat uykuya ihtiyacı var ve okul başlama saatlerini ileri alarak onların bu hedefe ulaşmalarını sağlayabiliriz.”

 

Kaynak: https://www.nytimes.com/2018/12/12/well/mind/starting-school-later-really-does-help-teens-get-sleep.html?fbclid=IwAR2_GZNkw358T8Yg7fakuMTNbxIdQwKA_kIyiKpz_Q3j8MM5FW7mwUgiVSw

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!