TRENDLER

Aynı Anda Kaç İş Yapabilirsiniz?

Görüntülenme 6232

0
Aynı Anda Kaç İş Yapabilirsiniz?

Aynı anda çok fazla iş yapabildiğinizi mi düşünüyorsunuz?

Kitap okurken müzik dinliyor musunuz? Yoksa araba kullanırken telefonda konuşuyor (eller serbest durumda elbette) ya da bir toplantıdayken mesajlaşıyor musunuz?

Bir daha düşünün.

Nöroloji alanında yapılan son çalışmalar, beynin aslında bizim düşündüğümüz (umduğumuz) gibi, aynı anda farklı şeyler yapmadığını gösteriyor. Aslında sadece işler arasında çabucak geçiş yapıyoruz. Müzik dinlemekten mesaj yazmaya ya da birisiyle konuşmaya geçtiğimizde beynimizdeki işlem durup yeniden başlıyor.

İşte bu başla/dur/başla süreci bizi zorluyor. Zaman kazanmaktansa zaman kaybettiriyor (mikro saniyeler ölçüsünde olsa bile), çok daha verimsiz, bu yüzden daha fazla hata yapıyoruz ve zamanla bu çok yorucu olabiliyor.

Bana hâlâ inanmıyor musunuz?

Buyurun, basit bir test:

  1. Bir kâğıda paralel iki çizgi çizin.
  2. Şimdi, siz aşağıdakileri yaparken birisi zaman tutsun.
  • İlk satıra şunu yazın:
    Aynı anda pek çok şey yapabilirim
  • İkinci satıra, aşağıdaki gibi 1’den 20’ye kadar yazın:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20

Bu iki işi yapmanız ne kadar sürdü? Yaklaşık olarak 20 saniye olması gerek.

Şimdi başka bir şey yapalım.

İki paralel çizgi daha çizin. Bu kez, yine birisi zaman tutacak, siz yine bunları yazacaksınız ama daha farklı şekilde. Cümlenin bir harfini yazdıktan sonra diğer satıra geçip rakam yazacaksınız, sonra tekrar diğer satıra geçip diğer harfi yazacaksınız. Yani satırlar arasında sürekli geçiş yaparak bir harf, bir rakam yazacaksınız. Ta ki, iki satırı da tamamlayana dek.

Ayn…

1 2 3…

İkinci denemenizin birincisinden neredeyse iki kat daha uzun sürdüğüne bahse girebilirim. Üstelik bu sırada muhtemelen hata yapmışsınızdır ve bir sonraki harfin ya da rakamın ne olduğunu “yeniden düşünmek” durumunda kaldığınız için canınız sıkılmıştır.

Bu, işler arasında geçiş yapmanın basit bir örneğiydi ama aynı anda, çoğu zaman bundan daha karmaşık birden fazla iş yapmaya kalktığımızda aynı şey oluyor.

Bu yüzden bir dahaki sefere, aynı anda birden fazla iş yapabildiğinizi düşündüğünüzde durun ve aslında sadece işler arasında geçiş yaptığınızı hatırlayın. Sonra kendinize bir zaman sınırı koyarak (10 dakika, 45 dakika?) tek bir işe odaklanın ve bu işi daha iyi, daha hızlı ve daha az yorularak  bitirin.

Kaynak: https://www.psychologytoday.com/blog/creativity-without-borders/201405/the-myth-multitasking

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!