TRENDLER

Aynı Kitabı Tekrar Tekrar Okumak (Sizi Çıldırtsa Bile) Neden Çocuklar İçin Faydalıdır?

Görüntülenme 913

0
Aynı Kitabı Tekrar Tekrar Okumak (Sizi Çıldırtsa Bile) Neden Çocuklar İçin Faydalıdır?

Sizin çocuğunuzun da tekrar tekrar okumak istediği çok sevdiği bir kitabı var mı? Ya da daha da kötüsü sizden tekrar tekrar okumanızı istediği? Eminim her kelimesini ezberlediniz. Eve ilk getirdiğinizde kitaptaki sevimli çizimlere ve zekice hikayeye bayılmıştınız, ama artık nefret ettiniz. Hatta ortadan kaybolmasını bile dilemiş olabilirsiniz gizli gizli. Neler yaşadığınızı anlıyorum. Biliyorum bu çıldırtıcı bir şey olabiliyor, ama o kitaptan kurtulmaya çalışmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Rahatsız edici bir şey olsa da, tekrarlayan okuma (ister siz çocuğunuza okuyun, ister kendisi okusun) taze okuyucular için şaşırtıcı derecede fazla fayda sunuyor.

Kelime bilgisi ve kelime tanıma
Bir çocuk ne kadar fazla okursa, kelime hazinesi o kadar genişliyor. Bir çocuk aynı kitabı pek çok kez okur ya da dinlerse, çok daha fazla sayıda kelimeye aşina olmaya ve bu kelimeleri kullanmakta daha rahat hissetmeye başlar. Sizin artık ezberlediğiniz metin var ya, muhtemelen çocuğunuz da onu ezberledi ama bu onun için iyi bir şey.

Örüntü ve ritim
Sevdikleri hikayeleri sesli dinlemek, çocukların metinlerdeki örüntü ve ritmi fark etmelerini sağlar. Dil, kelimelerden daha fazlasıdır. Kelimelerin sesi ve birbirleriyle nasıl bağlandıklarıdır aynı zamanda. Ebeveynler, dilin nasıl işlediğini yeni yeni öğrenen çocuklar için okumanın ritmini de modelleyebilirler.

Akıcılık 
Akıcılık bir metni doğru, hızlı ve ifade katarak okumaktır. Tekrarlayan okuma bir çocuğun teklemeden ya da durmadan okumasını sağlar ve okuma zamanı herkes için bir keyfe dönüşür. Bir çocuk bir kitabı tam anlamıyla okuyabildiğinde, bir başka kitaba geçmek onun için daha çekici bir hale gelir.

Okuduğunu anlama
Bir hikayenin tüm bileşenlerini anlama becerisidir. Olaylar dizisinden karakter gelişimine ve sembollere kadar her şeyi. Okuduğunu anlama, okumanın özüdür. Çocuğunuz her okuduğunda ya da sizin okuduğunuz bir kitabı her dinlediğinde hikayenin kendisi hakkında daha çok şey öğrenir. Metnin ya da çizimlerin üzerinden her geçiş, hikayenin anlamını daha derinden kavramalarına destek olur. Bu da onları ileride okuyacakları daha karmaşık metinlere hazırlar.

Özgüven
Akıcılık ve okuduğunu anlama ile okuma özgüveni artar. Bir hikayeyi takip edebilen ve kelimelerde takılmayan çocuklar, becerileri konusunda kendilerinden daha emin olurlar ve kitap okumaktan daha fazla keyif alırlar.

Tekrarlayan okumanın çocuklarınız için iyi olduğunu bilmek aynı kitabı bininci kez okumanızı kolaylaştırmaz belki ama en azından çıldırmamanızı sağlayabilir.

 

Kaynak: http://www.readbrightly.com/why-reading-the-same-book-repeatedly-is-good-for-kids/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!