Babalığın Ne Kadar Değiştiğini Kanıtlayan 7 Fotoğraf

0
2300

Babalar müthiştir. Genellikle yaratıcıdırlar, bazen bir çay partisinin sıra dışı bir konuğu olur, gerektiğinde yetenekli birer dansçıya dönüşebilirler. Ancak gün geçtikçe babalar daha çok kibarlıklarıyla, şefkatli ve sevgi dolu oluşlarıyla bilinir olmaya başladılar. Babalığın bu yönü, görsel dünyada annelik kadar yaygın değil maalesef. Bazı fotoğrafçılar bu durumu değiştirmek için çabalıyorlar.

Tanınmış stok fotoğraf şirketi Getty Images’de planlama başkanı olan Tristen Norman’a göre sevgi dolu ve şefkatli baba fotoğraflarının arşivlerine eklenmesi, erkeklik ve babalık algısını değiştirmenin önemli bir yolu.

“Görüntüler bize tek bir hikaye anlattığı zaman, bu konuda görüşler de kısıtlayıcı ve tek boyutlu olmaya başlıyor. Bu durum, farklı fikirleri dışlayan ve en nihayetinde tek bir toplumsal kalıbı normalleştiren bir ortam yaratıyor,” diyor Norman. “Görüntülerin genel algıyı belirleme gibi bir gücü olduğu gibi, algıları değiştirmek gibi de bir güçleri var. Bu nedenle, babalık hakkındaki görsel algıyı değiştirmek bizim için önemli. Ve bunu yapabilecek bir konumdayız.”

Babaların çocuklarıyla yaşadığı sevgi ve sabır dolu görüntüleri sunmak neden bu kadar önemli? Çünkü araştırmalar bunun çocukları için çok önemli olduğunu gösteriyor. 

Pew Araştırma Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre babalar da tıpkı anneler gibi ebeveynliği kendi kimliklerinin merkezinde görmeye başladılar. Çalışmaya katılan babaların yüzde 54’ü babalığın “çok ödüllendirici” olduğunu dile getirdi. Bu oran annelerde yüzde 52 idi. Kısacası, birçok baba ebeveynliği seviyor ve iyi bir ebeveyn olmak istiyor.

“Ebeveynlik rolleri değiştiği ve geliştiği için, artık miadını doldurmuş olan ilgisiz, uzak ya da hatta ortada olmayan baba anlayışına takılıp kalmamıza gerek yok,” diyor Norman.

“Pozitif imgelerin pozitif etkisi olur. Bu nedenle babaların kızlarının saçlarını yaptığı, onlara kitap okuduğu, birlikte yemek pişirdiği, sorumluluk almayı öğrettiği anları göstermek yeni nesil ebeveynleri etkilemek açısından oldukça önemli.”

2016 yılında yapılan bir araştırma, babaların çocuk bakımı için haftada sekiz saatlerini ayırdığını ortaya çıkardı. Bu, 1965 yılındaki babaların çocuklarıyla geçirdiği sürenin üç katı. Artık babalar çocuklarıyla daha fazla vakit geçiriyor.

“Çocuklarının bezlerini değiştiren, yüzlerini silen, üstü başı kirlenen, kısacası çocuk bakımına aktif olarak katılan babaları göstermek, eski tip baba imajını yıkmak ve erkekler için yeni rol modeller sunmak açısından çok önemli,” diyor Norman.

Norman’a göre sadece “yardımcı” veya “eğlenceli” baba olmak gibi toplumsal kalıplar artık daha az yaygın olmaya başlıyor.

“Yeni görseller, eski (ve zararlı) babalık algısına neredeyse meydan okurken, babaları,  çocuklarını yetiştirmede annelerle eşit olarak var olmaları konusunda yüreklendiriyor. Eğer babalık bu fotoğraflardaki gibi görünmeye devam ederse, sonraki adımın ne olacağını görmek için sabırsızlanıyorum,” diye ekliyor Norman.

 

Kaynak: http://www.upworthy.com/the-beautiful-way-fatherhood-s-evolved-in-7-awesome-photos?c=tpstream

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here