TRENDLER

Başarılı Bir Proje Tabanlı Öğrenme Örneği: Çizgi Film Analizi

Görüntülenme 822

0
Başarılı Bir Proje Tabanlı Öğrenme Örneği: Çizgi Film Analizi

Geçtiğimiz yıl, Dünya Tarihi dersimde uygulamak için Pinterest’te ilginç fikirler arıyordum. Bazı eğitimcilerin, öğrenmeyi teşvik etmek için Walt Disney’in animasyon haline getirdiği klasik masalları kullandığını anlatan makalelere denk geldim.  

Bunu biraz düşündükten sonra bir aydınlanma yaşadım: Öğrencilere, yıl boyunca öğrendikleri tarihsel bilgileri, Disney filmlerindeki yanlışlıkları bulmaları için kullandırırsam ne olur? Bu, öğrencilerin seçtikleri bir filmi keşfetmeleri ve arkadaşlarına belirli bir bölge ve tarihsel dönemle ilgili bilgiler vermek amacıyla güzel bir sunum hazırlamaları için ilginç bir proje olma potansiyeline sahipti. Öğrencilerin yaratıcılık becerilerini kullanıp besledikleri, aynı zamanda da amaca yönelik bir ödev oluşturmak istedim.

Kapsamlı bir planlama aşamasından sonra, tarihsel içeriğin, eğlenceli bir animasyonun ve temel kaynakların analizini içeren bir proje geliştirmeyi başardım. Sonlanan projenin parametreleri aşağıdaki gibiydi:

  1. Disney tarafından betimlendiği haliyle hikayeyi özetleyin.
  2. Filmin dayandığı masalın kaynaklarını belirleyin. Masal, dünyanın neresinde ortaya çıkmış? Disney masala ne kadar sadık kalmış?
  3. Filmin geçtiği zaman ve mekanı, mimarinin uygun olup olmadığını belirleyin. Örneğin, Yasak Şehir henüz inşa edilmemişken Mulan, Han Hanedanı’nda mı geçiyor? Kostümler ortam ile uyumlu mu? Karakterlerin dış görünüşü ne kadar doğru? Coğrafi açıdan yanlış tasvirler var mı? Örneğin, Herkül Yunanistan’dayken Kilimanjaro Dağı’na gittiğini mi söylüyor?
  4. O tarihte dünyada neler yaşandığını belirtin. Dünyadaki tüm olayları dikkate alın ve her kıtadan en az bir büyük olayı örnek olarak verin (Antarktika hariç).
  5. Filmde hangi tarihsel yanlışlıkları buldunuz? Konuşan hayvanlar, asaların ve cinlerin sihirli güçleri dışında filmde ne gibi mantıksızlıklar var?
  6. Filmin geçtiği tarihte ve mekanda yaşamış olabilecek kişilere yönelik iki tane temel kaynak seçin. Güzel ve Çirkin Fransız Devrimi döneminde geçiyorsa, Fransız Devrimi‘nin liderlerinden Robespierre’den bir mektup kullanabilirsiniz. Bu kaynağın bir şekilde filme bağlı olması gerekiyor. Eğer Robespierre’nin mektuplarını kullanıyorsanız, bunu Gaston’un kaleden kaçma girişimine bağlamak isteyebilirsiniz.

Her yeni projede olduğu gibi, sonucun istediğim gibi olup olmayacağı konusunda tereddütlerim vardı. Dikkatimi çeken bazı potansiyel pürüzler vardı. “Ya öğrenciler bunu yalnızca film izlemek için bir fırsat olarak görür de hayal ettiğim gibi filmi analiz etmezlerse? Ya yeterince özen göstermezlerse? Ya ben öğrencilerimi bu filmleri global ölçekte düşünüp analiz edecek kadar iyi hazırlamadıysam? Olası pürüzleri yeterince düşündüm mü? Sonucun nasıl olacağına dair çok az fikrim varken ne beklemeliyim?” Öğrencilerim AP testine (öğrencilere daha lisedeyken üniversite seviyesindeki dersleri alma ve bu derslerden üniversitede muaf olma imkanını sağlayan program) çok sıkı çalıştıkları için bu projenin işe yarayacağını düşündüm. Denemeden anlayamazdım değil mi?

Projenin sonunda çok etkilendim. Tabii, her zaman ufak değişiklikler yapılması gerekir ancak genel olarak öğrencilerimin sunumları çok etkileyiciydi, analitikti ve kapsamlıydı. Prezi sunumları, video derlemeleri ve ayrıntılı PowerPoint sunumları yapıldı.

Öğrencilerimden bazıları, diğer tüm tarih ödevlerine oranla bu projeden daha fazla şey öğrendiklerini bildirdiler. Diğerleri ise, kaynak araştırma ve yazılı rapor dışında bir formatta ödev yapma özgürlüğünün çok motive edici olduğunu söylediler.  

Her dersi, kaç kez yapılmış olursa olsun, bir öğrenme tecrübesi olarak görüyorum. Seçkin bir grup öğrenci ile yapılmış bu ders bana, proje temelli öğrenmenin daha derin bir öğrenim modelini desteklediğini gösterdi. Ayrıca, belli sınırları koruma niyetimize rağmen, çocukların kendi öğrenmelerini yönlendirmelerine izin vermekte fayda var. Biz öğretmenler olarak, öğrencilerin konuya ilgi duydukları takdirde daha iyi öğrendiklerini biliyoruz. Kendi öğrenmelerini yönlendirmelerine izin vermek ise bunu başka bir seviyeye taşıyor.

Projenin başarıyla sonuçladı görüşündeyim ve bu dönem tekrar uygulamayı düşünüyorum. Siz de projeyle ilgili görüşlerinizi benimle paylaşmak ister misiniz?

 

Çeviri: Zeynep Topal

Kaynak: https://www.edutopia.org/discussion/project-based-learning-using-disney-movies?utm_medium=socialflow&utm_source=facebook

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!