TRENDLER

Bir Kuşağı Anlamak: Y Kuşağı Kimdir?

Görüntülenme 1931

0
Bir Kuşağı Anlamak: Y Kuşağı Kimdir?

1981-1996 (bazı kaynaklara göre 1980-2000) tarihleri arasında dünyaya gelen nesil, Y kuşağı olarak biliniyor. Y kuşağı mensubu bireyler, çeşitli şekillerde karakterize ediliyor. Örneğin, Amerikalı yazar Ron Alsop 2008’de yazdığı kitabında (Trophy Kids), Y kuşağının, yetiştirenlerce ne kadar gereksiz yere ödüllendirildiğinin ve iş hayatındaki gerçek dışı beklentilerinin altını çizerken; Time dergisinde yayınlanan bir haberde, Y kuşağının esnek çalışma saatleri, kendine daha çok vakit ayırma gibi isteklerinin yanı sıra, yöneticilerinden gelen kariyer tavsiyeleri ve geri bildirimlerden bunaldıkları belirtiliyor. “Ben Ben Ben Jenerasyonu” olarak da adlandırılan bu kuşağın narsist, tembel, nazlı ve hayalperest oldukları da dile getiriliyor.

Y Kuşağının Özellikleri

“İnternet kuşağı” ve “Millenial” olarak da bilinen Y kuşağının negatif yönlerinden bahsedilecek olursa; işten işe atlamaya, tembelliğe ve narsistliğe eğilimli oldukları söylenebilir. Haklarında gerçekleştirilen çalışmaların çıkış noktalarının genel olarak jenerasyonun negatif özellikleri olmasındaki sebep ise, dünya genelinde “mutsuz” bir kuşak olarak bilinmeleri…

Ancak kuşağın elbette pozitif özellikleri de mevcut. Azınlık haklarını savunan ve farklı cinsel kimliklere daha saygılı bir nesil olarak tanımlanıyorlar. Günlük işlerinin dünyada olumlu bir değişime katkıda bulunduğunu görmek onları mutlu ediyor. İnovatif fikirler için teşvik edilmeleri; yaptıkları işlerin yararını görmeleri ve bunların takdir edilmesinden geçiyor.

Kuşak, aynı zamanda internetin olduğu yıllarda dünyaya gelen ilk kuşak olması itibariyle, birbiriyle yüksek derecede etkileşime girebilen de ilk jenerasyon olma özelliği taşıyor. Y nesli özgüvenli, kendini ifade edebilen, açık fikirli, neşeli, farklı fikir ve hayat tarzlarına anlayışlı bir nesil olarak kabul ediliyor.

Y Kuşağı Neden Mutsuz?

Yetiştikleri çağ ve ebeveynleri göz önünde bulundurulduğunda, çeşitli nedenlerden dolayı başarısız veya başarılı, ama mutsuz olan Y kuşağının durumuna pek de şaşmamalı. Kariyer baskıları, internet ve sosyal medya çağının gösteriş baskıları ve arkadaşlarının aslında gerçek olmayan fantastik hayatları gibi etkenler, Y jenerasyonunun maruz kaldığı başlıca olgular. Ayrıca, istedikleri pek çok şeye neredeyse tek bir tuşa basarak sahip olan Y neslinin, mutluluğa, başarı ve hayallere ulaşma hızından da benzer bir beklentide olması, kuşağın mutsuzluğunun başlıca sebeplerinden.

Y Kuşağı Anneleri

Büyüdükleri çağın özelliklerine göre şekillenen Y jenerasyonu annelerinin bilinen en genel özellikleri ise şöyle:

  • Bir önceki anne nesline göre yaşça daha büyükler.
  • Sosyal medyaya son derece bağlılar ve sosyal medya platformlarını annelik-ebeveynlik hakkında tavsiye alışverişi mecrası olarak kullanıyorlar.
  • Kullandıkları ürünlerin marka değerini fiyatlarından daha çok önemsiyorlar (Örneğin, çevreye duyarlı ürünler kullanmaya meyilliler).
  • Birbirlerinden olağanüstü şekilde etkileniyorlar.
  • Medya kanalları, özellikle reklam sektörü tarafından baskılandıklarını hissetmekten nefret ediyorlar.

Kaynaklar:

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!