TRENDLER

Bir Öğretmenin Uzaktan Eğitim Günlüğü

Görüntülenme 1032

0
Bir Öğretmenin Uzaktan Eğitim Günlüğü

Okullar 13 Mart 2020'de kapatıldı ve kısa süreli dönüşümüzü saymazsak hâlâ da kapalı. Bu yazı öğretmenlerin tükenmişlikleri hakkında değil, öğretmenlerin nasıl tükendiğinin yazısı.

Ama önce size biraz "normal" okulu anlatmak istiyorum. Elbette bir ilkokul öğretmeninin gözünden… Sabah erkenden yola düşersiniz, okula varır, sınıfa girer, o günün derslerine bakar, materyallerinizi hazırlar, planınızı gözden geçirirsiniz. Derken öğrencileriniz gelmeye başlar, size “Günaydın öğretmenim!” der ve gün, o an başlar.

Şimdi o günleri, “yeni normal”deki günlerimle karşılaştıran iç sesimden birkaç örnek sunacağım:

- "Yaptığım espri yüzünden kaygılanmalı mıyım, öğrencim beni yanlış anlamış olabilir mi, yoksa kaygılanmamalı mıyım veya hiç espri yapmasa mıydım? Çünkü sınıftayken bir espri yaptığınızda, herkes bunun karşılıklı hoşgörüden kaynaklandığını gülümsemenizdeki sıcaklıktan bilir. Ama bu ekrandan içimdeki sıcaklık karşı tarafa gidebiliyor mu ki? Bilmiyorum. Veya emin olamıyorum. Emin olamamaktan yoruluyorum."

- "Sınıftayken takvimi takip ederdik. Her sabah ders başlamadan bugün ayın kaçı, günlerden ne, hangi mevsimdeyiz, gündemimizde neler var diye konuşurduk… Zamanı, akışı takip ederdik. Şimdi, her gün bir öncekinin aynısıyken, takvimlerin bizler için anlamını yitirmesinden korkuyorum."

- "Ali, Ayşe… Sıkıldı, görebiliyorum ekrandan. Masadaki bir şeye takıldı gözü veya sandalyesinde dönüyor, sallanıyor. Onu nasıl derse çekeceğim? Ali, Ayşe desem herkes duyacak, dikkatini sürdüren öğrenci de dağılacak. Herkesin dikkatini bölmek pahasına bunu yapsam mı? Sohbetten yazsam, acaba görebilecek mi? Veya herkes sesini kısarak mı çalışsa, böylece benim bire birde söyleyeceklerimden etkilenmese? Ama bu sefer Ayşe, Ali beni nasıl duyacak; bir tek sizin sesiniz mi açık kalsın diyeceğim? … Sınıftayken, öğrencinin yanına gidersin, omzuna dokunursun, göz teması kurarsın. Yaşanan bu hızlı ve kısa iletişim bize de öğrenciye de iyi gelir. Yüz yüze eğitim verirken bu kadar hızlı ve kolay çözülebilen durumların, uzaktan eğitimdeyken karmaşıklaşmasından yoruluyorum." 

- "Çalışmaları kontrol etmek çok önemlidir. Öğrencime vereceğim geri dönüt onun için de değerlidir, bilirim. Meselâ defterine yazdıklarını nasıl kontrol edeceğim, gülen yüzleri nasıl çizecek, yorumlarımı nasıl yazacağım? Defterin fotoğrafını çeksin, bana göndersin. Defterin fotoğrafını çekmek, bilgisayara yüklemek onlar için sıkıcı, yetişkin desteği gerektirebilen bir alan, biliyorum.  Peki ya evdeki yetişkinler? Onların her alandaki sorumlulukları… Bunları düşünürken içinden çıkamıyorum. Öğrencimi takip etmeye ihtiyacım var, öğretmeni olarak bunu yapmalıyım. Peki, yazarken eğilen, bükülen, yorulan parmaklar nerede; defterleri geri dağıttığımda yorumlarımı görmek isteyen öğrencilerin heyecanı nerede? Göremiyorum. Okuldayken gözlerimle gördüğüm, hissettiğim çocuksu heyecanların ekranıma çarparak bana gelmesini sevemiyorum. Sevemediğim şeyi sürdürecek gücü bulamıyorum. Güçsüz hissetmekten yoruluyorum."

- "Bu oyunu sanal sınıfta nasıl oynatacağım? Öyle mi, böyle mi? Çok mu sıkıcı oldu? Şimdi bahçede sınıfça yakan top oynamak vardı… Yapacak bir şey yok, oyun oynamanın ve öğrencilerine iyi gelmenin bir yolunu bulmalısın! Biraz araştırma yapayım, ekibimden destek alayım… Neyse ki hepimiz aynı yoldayız, hepimiz aynı çabadayız. Ortak zorlukları ortak akılla çözmek çok iyi hissettiriyor. Ama ben artık “online” oyun aramak istemiyorum. Futbol oynayalım, toprak kazalım, yağ satalım bal satalım istiyorum. Bunları yapamayan öğrencilerimin içlerinde biriken enerjinin onları yorduğunu gözlerinde görmekten yoruluyorum."

- "Kimi öğrencimiz giyimine çok düşkündür, kimi evinde yaptığı şeyleri arkadaşlarıyla paylaşmak için okula taşır, kimi kitap kurdudur, elinden düşürmez, kimi daha ilk teneffüsten çamura bulanır. Sınıflar böyledir; renklidir, değişkendir, aksiyonludur. Daha fazlası olduğumuzu bilmeme rağmen, hep birlikte ekranımın 21 kareciğine sığmak zorunda olmaktan ötürü mutsuz hissediyorum."

- "Okul bahçesinde öğretmen arkadaşlarımla yaptığım sohbetleri, koridorda karşılaştığımızda birbirimize tebessüm etmeyi özlüyorum. Ekranda buluşup, ekranda konuşup, ekranda vedalaşmayı istemiyorum. Yüzlerden okunan heyecanın da, mutluluğun da, yorgunluğun da ekran aracılığıyla olmasını istemiyorum."

Bugün öğrencilerimin çarpma işlemini öğrenirken hissettikleri heyecanı ve merakı gördüm derste. Onların heyecanı bana da bulaştı. Bu heyecan, umudu çoğaltmamız gerektiğini hatırlattı bana. Bu sebeple, deneyimlerimden, gözlemlerimden gelen uzakta eğitim günlerine dair önerilerimi paylaşmak isterim: 

-Önceliklerinizi belirlemek: 

Sizin için hangi kazanımlar, hangi beceriler daha öncelikli veya değerli? Örneğin okuma ve anlama alanında sınıfınızı güçlü kılmadan problem çözme çalışmaları yapmak öğrencilerinizi zorlayabilir. Bu durumda önceliğiniz, bir süre okuma ve anlama çalışmalarına odaklanmak; gerekli gelişmeyi sağladığınızı düşündükten sonra problem çözme çalışmalarına ağırlık vermek olabilir. Sanal sınıflara geçmemizle birlikte konulardaki ardıllığın öneminin daha görünür hale geldiğini söyleyebiliriz.

-Sadeleşmek:

Öğrencilerimin hem okuma alışkanlığı kazanmasını istiyorum, hem evdeki materyalleri kullanarak deneyler tasarlamalarını istiyorum, hem metin iyi hikayeler yazmalarını istiyorum… Süreç sakin ve emin adımlar atmamızı gerektiriyor. Bu sebeple, örneğin her hafta yeni bir online uygulama kullanmak yerine, ihtiyaçlarınızı büyük oranda karşılayan 3 uygulamayı sıklıkla kullanabilirsiniz.

-Basit özel günler icat etmek:

Öğrencilerinizin farklılıklarını paylaşabilecekleri günler/anlar tasarlayabilirsiniz. “Yarın herkes en sevdiği oyuncağı ile derse katılsın lütfen.” , “Evdeki kıyafetlerinizle en sevdiğiniz film karakteri gibi giyinerek derse katılma günü yapıyoruz.” , “Evde yaptığınız tasarımları, resimleri paylaşma haftası düzenliyoruz, herkes dilediği nesnesini bize tanıtabilir.” Bu örnekleri dilediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz. Öğrencilerinizden gelen etkinlik önerilerine açık olmanız, sürecin onlar adına daha keyifli geçmesini destekleyecektir.

-Bireysel zamanları çoğaltmak:

Öğrencilerinizin evdeki yaşantılarına dair paylaşımlar yapmalarını sağlamak, zorlandıkları alanları geliştirmek adına planlamalar yapmak, süreçteki “motivasyonlarını” takip edebilmek için öğretmenleri ile baş başa kalabildikleri zamanlar planlayabilirsiniz.

-Ekip çalışması:

Ekip olmanın belki de en çok değer kazandığı günleri yaşıyoruz. Aklınıza takılan konulara çözüm bulmak için çalışma arkadaşlarınızla paylaşımlar yapabilir, sosyal medyada uzaktan eğitime yönelik olarak tasarlanan içerikleri takip edebilirsiniz.

-Hedefler belirlemek:

Yüz yüze eğitim günlerinde çeşitli gerekçelerle ertelediğiniz çalışma alanlarına odaklanabilirsiniz. Örneğin, sınıfınızın yüksek oranda kitap okuması sizin için hep anlamlı ve gerekli olduysa ancak bunu istediğiniz düzeyde gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız belki bu alana eğilmek için uygun zamandır.

-Ekranın geçirgenliği:

Bazen öyle hissettirmese de emin olun takındığınız demokratik tutum, iletişim biçiminiz öğrencilerinize ulaşıyor. Çünkü bunlar sizin öğretmenliğinizin temel taşlarıdır, eğitime bakış açınızdır; uzaklık veya yakınlığa göre değişkenlik göstermez. Sadece biraz daha uzun zaman alabilir.

Bugünlerin geçeceğine ve sağlıkla okullarımıza döneceğimiz umuduna, hiçbir konu, kazanım, ders için geç kalınmadığını bilmeye ve bunları her gün yeniden sabırla kendimize hatırlatmaya ihtiyacımız var. 

İnanıyorum ki biz eğitimciler her gün sınıfa girmek için kendi sebeplerimizi bulacağız; bulamadığımız günlerde de elimizden gelenin en iyisini yapmayı hatırlayacağız. Sadece şunu söylemek isterim ki, bence biz artık tutunacak dallar aramak istemiyoruz. Dallardaki çiçeklerin kokusunu içimize çekmek, ağacın gölgesine sığınmanın ferahlığını hissetmek, dallardaki kuşların güzelliğinde kaybolmak istiyoruz. Tıpkı eski günlerdeki gibi.

 

Sağlıkla…

 

Nergis Mutlu Oruç

Sınıf Öğretmeni

nergismutluoruc@gmail.com


 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!