TRENDLER

Okulunuzun Sosyal Medya Üzerinden Doğru İletişim Kurmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Görüntülenme 637

0
Okulunuzun Sosyal Medya Üzerinden Doğru İletişim Kurmasını Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Okul müdürü olarak görev yapmaya başladığım dönemde halkla ilişkiler ve iletişime yönelik olarak yaptığımız tek şey haftada iki kez MS Word formatında bir okul bülteni yazmaktı. Cuma öğleden sonraları fotokopiyle çoğaltılıp öğrencilerin çantalarına koyulan bültenler, ailelerle iletişim kurma işini görüyordu. Öğretmenler odasındaki küçük gözlü dolaplar ise öğretmenlere yönelik bilgilendirme notları için kullanılıyordu.

Teknoloji geliştikçe ve okullar büyüyüp çoğaldıkça, yeni seçenekler ortaya çıkmaya başladı. Öğrencilerimizle, personelimizle, velilerle ve potansiyel velilerle daha iyi iletişim kurma ihtiyacı artık çok daha önemli bir hale geldi. İşte bizim kendi okulumuzda kullandığımız kolay ve etkili temel iletişim araçlarından bazıları:

Okul İnternet Sitesi

Okullar çok yoğun çalışan yerler ve ebeveynler doğru bilgiye ulaşmak için güvenilir bir yere ihtiyaç duyuyorlar. Ancak sadece bilgi yeterli değil. İnternet sitelerinin sadece dijital bir broşür olduğu günler artık çok gerilerde kaldı. Şimdi iki yönlü iletişim sağlamak zorundalar. İnternet sitenizi kurarken ya da güncellerken şu kritik özellikleri de dahil ettiğinizden emin olun:

  1. Siteniz mobil dostu olmalı. Bilgisayarlarda çalıştığı gibi istisnasız tüm cep telefonları ve tabletlerde de çalışmalı.
  2. Kolay, hatta tercihen otomatik güncellenebilir olmalı. Örneğin Google takviminize eklediğiniz bilgi, otomatik olarak internet sitenizde de güncellenebilmeli. Sabit sayfalardaki içeriğin ise her zaman güncel kaldığından emin olun.
  3. Diğer sosyal medya hesaplarınızın linkini mutlaka internet sitenizde de verin. Aileler sizin resmi Facebook, Twitter ve YouTube profillerinize internet sitenizden ulaşabilmeliler.
  4. İşin en zor ve en önemli kısmı, sitenizin mutlaka okul kültürünüze dair bir fikir vermesi. İnternet sitenizi ziyaret eden insanlar sanki okulunuzu ziyaret ediyor gibi hissetmeliler.

Facebook

Sosyal medya uzmanı bir arkadaşım bana şöyle demişti: “Eğer okulunuzun hikayesini Facebook’tan anlatmazsanız, bir başkası anlatır.” Haklıydı. O dönemde bir öğrencimizin çoktan bizim adımızla bir Facebook sayfası açtığını fark ettim.

Facebook’u okulunuzda olup biten harika şeyleri anlatmak için kullanın!

  • Sanatsal, kültürel ve sporla ilgili olayları tanıtın.
  • Blog makaleleri, haber ve duyuru gönderileri paylaşın.
  • Eğitimle ilgili sözler paylaşın.

Peki, Facebook reklamlarını kullanmalı mısınız? Gönderilerimizi öne çıkararak tanıttığımızda daha başarılı sonuçlar aldığımızı gördük. Düşük bütçelerle gönderilerinizi, arkadaşlarınızın ve onların arkadaşlarının zaman tünelinin en üstünde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Gönderilerinizi mutlaka takip edin. Hangi gönderiler diğerlerinden daha fazla beğeni, paylaşım ve erişime ulaşıyor? Bu bir popülerlik yarışması olmasa da, takipçilerinize gerçekten ulaşıp ulaşmadığınızın takibini yapmalısınız. Sayfa yöneticisi olarak bir kişiden fazlasını görevlendirin, ancak asla çok fazla insanı bu işe dahil etmeyin. Yorumları cevapladıklarından ve mesajları ilgili kişilere ilettiklerinden emin olun. Kötü bir yorum alırsanız ne olur peki? Eğer uygunsuz bir yorumsa silmeyi daha doğru buluyorum. Eğer bizimle aynı fikirde olmayan ve bizi zorlayan bir yorumsa, o zaman bu durumu, hem yorumu gönderen kişiyi hem de herkesi bilgilendirme ve gerekirse düzeltme fırsatı olarak görüyorum. Ardından özel bir mesaj atarak bu kişiyi ya da kişileri konu hakkında konuşmak üzere okula davet ediyorum.

Twitter

Öğretmenlerimiz Twitter’ı, sınıflarında yaptıkları şeyleri ve beğendikleri kaynakları paylaşmak, sorular sormak ve kendi öğrendiklerini belgelemek amacıyla kullanıyorlar. Twitter’ın personelimiz üzerinde çok ciddi bir etkisi oldu. Bir okul hashtag’i yaratarak, okulumuzla ilgili her türlü tweet’i bir araya toplamayı başardık. İlk dönemlerde bir hashtag yaratmak için bir çeşit resmi Twitter iznine ihtiyaç olduğunu düşünüyordum. Hayır, hiç gerek yoktu. Okulunuzu tarif ettiğine inandığınız akılda kalıcı bir hashtag yaratın ve hemen kullanmaya başlayın. Personelimizdeki Twitter kullanımı önceleri çok yavaş büyüdü. Sonra tüm tweet’leri, okulumuzun hashtag’ini de kullanarak kurum içi dijital günlük bültenimizde topladık. Bu, Twitter kullanıcısı olmayanların da tüm gönderileri görmesini sağladı. Ve Twitter kullanımı hızla büyümeye başladı!

Velilerimizi ve okul topluluğumuzu Twitter kullanımına teşvik etmeyi ve aynı zamanda daha global bir izleyici kitlesine ulaşmayı keşfetmeye başladık.

LinkedIn

Şu anda LinkedIn’i potansiyel öğretmenleri işe almak ve çalışan velilerimize ulaşmak için kullanıyoruz. Büyük işverenleri takip ediyoruz ve iş dünyası içindeki ağımızı geliştirmeye çalışıyoruz. Büyük okul etkinliklerini paylaşmanın yanı sıra liderlik, kurumsal sosyal sorumluluk ve takım oluşturma gibi konularda makaleler paylaşıyoruz. LinkedIn’i kurumsal bağış, sponsorluk ve ortaklıklarımızı duyurmak içinde kullanıyoruz. Burada, Facebook’takinden çok daha farklı gönderiler paylaşıyoruz.

YouTube

YouTube’da sizden bağımsız olarak öğrencilerinizin ve okulunuzun videolarının olma ihtimali çok yüksek. “Eğer okulunuzun hikayesini anlatmazsanız, bir başkası anlatır” kuralı burada da geçerli. Diğer videoları kontrol altında tutamayacağınıza göre kendi resmi YouTube kanalınızı açmalısınız. Bizim okulumuzun YouTube hesabına da bakabilirsiniz.

WeChat

Asya’da çok popüler olan bir platform. Sayıları oldukça fazla olan Çinli velilerimizle bağlantı kurmak için WeChat kullanıyoruz.

Bloglar

Eski haftalık bülteni hatırladınız mı? Artık o bültenimiz yok. Önce dijital PDF versiyonuna geçiş yaptık, ancak sonra ondan da vazgeçtik. Şimdi artık haberlerimiz bir blog ve bloğumuz sürekli güncelleniyor. Yazılan makaleleri ve duyuruları da burada yayınlıyoruz. Ayrıca her öğretmenin kendine ait bir bloğu var. Örnek teşkil etmeye çalıştığımız için biz yöneticilerin de blogları var. Bir sonraki adımımız bloglarımızı sosyal medyaya entegre etmek oldu.

Bütün olarak baktığımızda dijital çalışmalarımız oldukça başarılı oldu. Artık okul topluluğumuz çok daha bağlı birbirine. Velilerimiz, internet sitemiz ve Facebook sayesinde sürekli bilgi sahibi olabiliyorlar. Öğretmenlerimiz Twitter üzerinden etkileşime geçiyor ve paylaşıyor. Ve varolan dijital medya araçlarını kullanarak iletişim kurmanın yeni yollarını bulmaya yönelik arayışımız ise hiç bitmiyor.

Bu yazı LİKYA DANIŞMANLIK tarafından desteklenmektedir.

logo

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.edutopia.org/blog/engaging-school-community-social-media-howard-stribbell

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!