TRENDLER

Bir Orman Anaokuluyla İlgili 10 Harika Şey

Görüntülenme 3446

0
Bir Orman Anaokuluyla İlgili 10 Harika Şey

Kızımız Mackenzie, eğer tuvalet eğitiminde ilerleme kaydedebilirsek kasımda anaokuluna başlayacak. Onun hemen aşağımızdaki sokakta bulunan sıradan anaokuluna gideceğini düşünüyorduk. Kasabamızda iki anaokulu bulunuyor, ikisi de yürüyüş mesafesinde. Komşumuz da kızını oraya gönderdiği için, biz ilkokulun yanındaki eski anaokulunu tercih ettik. Böylece çocukların iyi arkadaş olacaklarını umuyorduk.

Yakınlarda, bu anaokulunun bir orman anaokulu açmaya hazırlandığını duyunca çok heyecanlandık. Burada, yani Almanya’da yaygın olan bu anaokullarında çocuklar, karda, yağmurda, güneşte, hava gerçekten korkunç olmadığı sürece, tam da okulların isminin ifade ettiği gibi ormanda ve açık havada oluyorlar.

Hemen bizim hippi olduğumuzu düşünmeyin. Çocuğunuzu bir orman anaokuluna yazdırmak için gerçekten pek çok sebep var. Anlatmaya çalışayım:

 1. Bu okullarda çocuklar hayal güçlerini kullanmak konusunda yüreklendirilir çünkü basit oyuncaklarla oynamak yerine yaprakları ve dalları kullanarak, oynayabilecekleri şeyler yaparlar.
  forest003
 2. Daha iyi iletişim kurmayı öğrenirler çünkü önlerinde onlara ne söylemeleri gerektiğini buyuran karmaşık oyuncaklar yoktur.
 3. Açık havada çok vakit geçirdikleri için sağlıklı olurlar.
 4. Sürekli temiz havada oldukları ve doğayla haşır neşir oldukları için bağışık sistemleri güçlenir, eve daha az hastalanarak gelirler.
  forest001
 5. Orman anaokulları, normal anaokullara göre daha az gürültülüdür. Bu, hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin daha az stresli olmaları anlamına gelir.
 6. Alman orman anaokullarındaki çocukların, ilkokula başladıklarında okuma yazma, matematik, sosyal ilişkiler, fiziksel beceriler ve daha pek çok alanda belirgin bir ilerleme kaydettikleri gözlenmiştir.
 7. Orman anaokullarında çocuklar doğaya saygı göstermeyi öğrenir, çevrelerindeki hayvanları, bitkileri ve ağaçları daha iyi tanırlar.
 8. Açık havada uzun süre oynamanın, denge ve çeviklik gibi alanlarda olduğu kadar el becerileri, fiziksel koordinasyon, dokunma duyarlılığı ve derinlik algısı gibi konularda çocuk gelişimi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ortaya konmuştur.
  forest6
 9. Bu okullardaki çocuklar tehlikeli aletleri kullanırken ya da ateşle uğraşırken riskleri daha iyi değerlendirirler.
 10. İlkokuldan önce orman anaokuluna giden çocuklar ileride eğitimlerine daha fazla odaklanmaya ve genel olarak öğrenmeye daha fazla meyillidir.

Yani, zaten zamanının çoğunu dışarıda geçiren kızımız bir orman anaokuluna gideceği için çok mutluyuz.

 

Bu yazı BİLGİ KOZASI ANAOKULU tarafından desteklenmektedir.

BilgiKozasi

Kaynak: http://www.noordinaryhomestead.com/10-great-things-about-a-waldkindergarten/
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!