TRENDLER

Bir "Yol Okulu" Macerası

Görüntülenme 139

0
Bir

Okul çağındaki öğrencilerin çoğu kısa bir süre sonra okul sıralarına geri dönüyor. Çocukların çoğu belki de pencereden dışarı bakıp yaz tatillerini özleyecekler. Amy ve Ella Meek ise aynı günlerde yepyeni bir maceraya başlıyor. 11 ve 9 yaşlarındaki bu iki kız kardeş, bir yıl sürecek bir “yol okulu” macerasına atılıyor. Britanya adalarını kapsayacak bu 32,000 kilometrelik yolculukta öğretmen ebeveynleri Tim ve Kerry de yanlarında olacak.

Öğrenmenin keyfini göz ardı edip test için öğreten bir eğitim sisteminden bıkan Meek çifti, kızlarının bir yıllık öğrenme yolculuklarını karşılamak için evlerini bile sattı.

“Biz zaten ailece yıllardır maceralı seyahatlere çıkarız. Sonunda kızlarımızın okulda, aile gezilerimizde olduğu gibi gelişemediğini fark ettik” diyor özel bir okulda öğretmenlik yapan Tim Meek. “İşe yarayıp yaramayacağına dair hiçbir fikrimiz yok. Bu fikrin hiçbir garantisi yok. Ancak kesin olarak emin olduğumuz tek bir şey var ki hayat bu hayali gerçekten gerçekleştiremeyeceğimiz kadar kısa. İşte cevabımız bu kadar basit.”

Karavanlarında oturarak düzenli İngilizce ve matematik dersleri yapacak olan çocukların bilgisayar dersleri olacak ve podcast uygulaması kullanacaklar. Bunun yanı sıra TED seminerleri dinleyecek ve üzerinde tartışacaklar.

Günler, örneğin Radyo 4’teki “Günün Düşüncesi” programı ile ilgili bir tartışma ile başlayıp, ailenin her bir bireyinin minnet duyduğu herhangi bir şey hakkında konuşmasıyla devam edebilecek.

Amy ve Ella en çok beden eğitimi dersleri yerine geçecek olan “vahşi doğada” yüzme ve İngiliz kırlarındaki rüzgarlı yürüyüşleri iple çekiyor.

Şu anda bunun olma ihtimalinden bile büyük bir mutluluk yaşıyorlar. “Bu yıl için tamamen hazırlar ve her sabah heyecan içinde uyanıyorlar. Kışın ortasında da durum böyle mi olacak göreceğiz. Ama bizce aynen böyle olacak” diyor Meek ailesi.

Büyük macera Pazartesi günü Warwick Kalesi’ne yapılan bir ziyaretle başladı bile. O gün kızlar, ortaçağlarda kullanılan bir çeşit mancınığın mekaniğini öğrendiler.

Meek çifti kızlarına, çok çeşitli proje çalışmalarını, tarihi yer gezilerini ve tarihten ünlü isimlerle ilgili bilgileri de içeren geniş kapsamlı bir eğitim vermeyi planlıyor. “Formal olmayan eğitim çok küçümseniyor. Oysa biz her an bir şeyler öğreniyor olmaları fikrini çok seviyoruz. Biz sadece onlara rehberlik etmek için yardımcı oluyoruz.”

Maceracı aile, hükümetin küçük çocuklara tam bir eğitim sunmak yerine onlara bilgilerini sınavlarda aktarmayı öğrettikleri bir sistem yarattığını düşünüyor.

“Şu anda okullarda o kadar çok baskı var ki, öğretmen olarak kendimizi tazelememiz ve canlandırmamız gerektiğini hissettik. Ayrıca başkalarının çocuklarına 10 yıl boyunca öğretmenlik yaptıktan sonra kendi çocuklarımıza da öğretmenlik yapma şansımızı kaçırmak istemedik.”

Meek ailesi, seyahat, yiyecek, geziler ve eğitimsel kaynaklar için ayırdıkları 20,000 poundluk fonlarının kendilerine bir yıl yetmesini bekliyor. Paraları bittiğinde ise çocuklarını tekrar okula kaydetmek istiyorlar.

Artık geri dönecekleri bir evleri olmadığı için tedirginler mi peki? Aile aynı evde 13 yıldır oturduklarını, daha büyük bir eve geçme gibi bir isteklerinin hiç olmadığını ve maceralarına devam etmek istediklerini söylüyor.

Evin satışı maceraları için onlara yeterli para kaynağı sağlarken, başka bir ev satın almak için de bir miktar nakit para ayırmalarını sağlamış. “Aklı fikri para olan insanlar değiliz ama gözü kara da değiliz” diyor Meek ailesi. Ailece çıkacakları bu maceranın başkalarına da ilham vermesini dileyen Meek ailesi, “İnsanların bunu kendilerinin de yapabileceklerini düşünmelerini istiyoruz.”

Meek ailesinin müfredatı

Günlük

Doğal Egzersiz – açık havada egzersiz/aktivite.

“Günün Düşüncesi” programından yola çıkarak başlayan fikir tartışması ya da düşünme becerilerine yönelik çalışma.

Matematik, okuma, kelime çalışmaları.

365 Proje çalışması – 365 adet çocukların evde yapabilecekleri beş dakikalık açık hava aktivitesi oluşturma ve yayınlama projesi

Haftalık

Etik Labirent – tartışma/müzakere becerileri.

Bilgisayar bilimi – programlama ve uygulama

Uzun yazı yazma – okuyucular ya da bir amaç için.

Bir TED konuşması izlemek ve üzerinde tartışmak.

Haberler – güncel haberlerden birini seçmek (İngiltere ve dünya)

Aylık

Kitap Kulübü – çocukların üzerinde çalıştıkları bir kitap hakkında analiz/tartışma/yazı çalışmaları.

Yaratıcı düşünce projesi – problem bulmak ve problem çözmek.

Podcast’ler, vodcast’ler ve kısa videolar yaratılması ve yayınlanmasına yönelik medya okuryazarlık becerileri geliştirme çalışmaları

‘Büyük macera- hafta sonu kayak, kano, bisiklet yelken, ormanda yaşam becerileri.

 

Bu yazı Beşsekiz Ortaokulları tarafından desteklenmektedir.

Beşsekiz-Logo-300x90

 

 

 

 

Kaynak: http://www.theguardian.com/education/2014/sep/03/teacher-parents-kids-year-learning-on-road

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!