TRENDLER

Botanik Çizimlerinin Güzelliğiyle Bilim ve Sanatı Birleştiren Bir İsim

Görüntülenme 814

0
Botanik Çizimlerinin Güzelliğiyle Bilim ve Sanatı Birleştiren Bir İsim

Günümüzde birçok bilimsel kitap, bitkilerin karmaşık yaşamını tüm ayrıntılarıyla gözler önüne seren fotoğraflarla dolu. Ancak fotoğrafçılığın (ve makro fotoğrafçılığın) icadından önce, flora ve faunanın büyüleyici görüntülerini kayda geçirmek botanik illüstratörlerine ve araştırmacılara düşüyordu. Bulgularını çizimlerle kaydeden bilim insanlarından biri de Alman biyolog, doğa bilimci, filozof ve hekim Ernst Heinrich Haeckel’di.

Haeckel’ın 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında yaptığı parlak renkli ve son derece stilize çizimleri ve suluboya resimleri, bitkisel yaşamın farklı biçimlerinin mikroskop altında nasıl göründüğünü ortaya koyuyor. Elle çizilmiş her bir organizma bir bilim kurgu kitabından fırlamış gibi görünse de, Haeckel’in çalışmaları Dünya’da yaşayan gerçek ve doğal formların inanılmaz gizli karmaşıklığına ışık tutuyor.

Haeckel bütün ömrünü, “en yüksek dağ tepelerinden en derin okyanuslara” flora ve faunayı araştırmaya adadı. Binlerce yeni tür keşfetti, tanımladı ve adlandırdı, aynı zamanda inanılmaz illüstrasyonlarıyla formlarını gözler önüne serdi.

Haeckel’in en ünlü kitaplarından biri, 1904 yılına ait “canlıların görsel ansiklopedisi” olarak bilinen ve yüzlerce ayrıntılı çizimi içeren kitabı Kunstformen Der Natur (Doğadaki Sanat Biçimleri). “Ernst Haeckel’in Sanatı ve Bilimi” isimli yeni baskı kitapta ise Haeckel’e ait 450 çizim, suluboya resim, araştırma eskizleri ve 1899 ve 1904 yılları arasında yayınlanan 100 değişik organizma baskısı yer alıyor.

1908 yılında 85 yaşındayken hayatını kaybeden Haeckel’in olağanüstü çizimleri bugün hala sanat ve bilimi birleştiren en iyi örnekler arasında yer alıyor. Ayrıca Haeckel’in botanik çizimleri, doğal dünyanın güzelliklerle ve şaşırtıcı keşiflerle dolu olduğunu bize hatırlatmaya ve ilham vermeye devam ediyor.

Kaynak: https://mymodernmet.com/ernst-haeckel-art/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!