TRENDLER

Breidablikk Ortaokulu: Bilgi ve İlgiyi Birleştiren Okul

Görüntülenme 392

0
Breidablikk Ortaokulu: Bilgi ve İlgiyi Birleştiren Okul

Norveç’in Sandefjord kentindeki Breidablikk Ortaokulu, ilgi alanına dayalı pedagoji anlayışıyla geliştirdiği eğitim modeliyle yenilikçi ve oldukça farklı bir okul. Breidablikk’te öğrenciler, klasik müfredat programını öğrenmek için kendi ilgi alanlarına göre farklı eğitim metotları kullanan çeşitli öğrenme “yolları” arasından seçim yapıyor. Bu yollar, doğa ve açık hava, medya ya da müzik gibi çok farklı alanlara odaklanıyor. Geleneksel ve teori odaklı bir okuldan farklı olarak Breidablikk’te uygulanan alternatif eğitim, öğrencilerin ilgilerine göre şekilleniyor, öğrencilerin hem disiplin hem de sosyal gelişim kazanmalarını sağlıyor. Bu yeni pedagojik modelin temelinde yatan fikir ise çok basit: Öğrencilerin ne öğrenmesi gerektiğine değil, nasıl öğrenmesi gerektiğine odaklanmak. Breidablikk Ortaokulu, verdiği eğitimin ulusal müfredatın hedeflerini yerine getireceğini de taahhüt ediyor.

Öğrencilere kendi seçimleri üzerine kurulu bir pedagoji ile yaklaşmak, motivasyonlarını artırmanın yanı sıra gelecek eğitim seçimlerini doğru yapmayı da öğretiyor. Farklı bölümler arasında, bazen birden fazla seçim yapma fırsatını yaşayan öğrenciler, seçimlerin sonuçları olduğunu görmeyi öğreniyorlar.

breidablikk_ungdomsskole2

Değişim Nasıl Başladı?

2011 yılında 50’inci yılını kutlayan Breidablikk Okulu’nun ortaokul bölümü yeni eğitim anlayışını hayata geçirene kadar oldukça geleneksel bir okul olarak eğitim veriyordu. Oysa bugün 520’den fazla öğrencisiyle Norveç’in en büyük 20 ortaokulu arasında yer alıyor. Her şey okulun pek çok problemi bir arada yaşamasıyla başlıyor: Bölgedeki liselerde okul bırakma oranlarının yükselmesi, öğrencilerin motivasyon ve enerji düşüklüğündeki artış, okuma becerisi ölçümlerinde görülen ciddi düşüşler ve öğretmen istifaları… 2005 yılında, okulun sahibi olan Sandefjord Belediyesi bir şeylerin yapılması gerektiğine karar verdi. Çeşitli denemelerin sonunda 2009 yılında Breidablikk Ortaokulu geleneksel okul pratiklerinin dışına çıkarak, öğrencilerin deneyime dayalı, estetik, müzikal ve teorik tercihlerinin sistematik olarak kullanıldığı bir okul modeline geçiş yaptı.

Okul öğretmenlerinden biri projenin nasıl başladığını şöyle anlatıyor: “Her şey bir öğretmenin ortaya attığı, öğrencilerin aralarında seçim yapabildiği farklı eğitim programları sunan, daha pratik bir okul yaratma fikriyle başladı. Bu gerçekten harika bir fikirdi ve kadronun büyük çoğunluğu bu fikirden çok heyecanlandı.”

personalet_2008_2009

Yeni tip bir okul yaratma fikri, okul kadrosunda kaos ve tatminsizlik yaşandığı bir dönemde doğmuştu. Okulun vizyonu geniş yeni müdürü, alternatif pedagoji üzerine bolca konuşma ve tartışma yapılmasına geniş olanak sağladı.

Breidablikk’te yaşanan çeşitli problemlerin ardından hayata geçirilen yeni eğitim modelinin amacı, eğitimi öğrencilerin ilgileri, yönetimi ve motivasyonuyla daha fazla ilişkilendirmek ve okul dışındaki hayata uygun hale getirmek. Okulun müdürü yarattıkları yeni programı şöyle anlatıyor: “Amacımız öğrencilerin bilinçli ve iyi düşünülmüş eğitim seçimleri yapmaları için sağlam bir temel hazırlamak. İlgi alanı seçimi başarı ile yapılmış olsa da, eğer eğitimin içeriği fazla akademik ise yine motivasyon düşüklüğü oluşabiliyor. Öğrencileri, yapılanların içeriğine etki etmeye davet etmek, onlar açısından çok önemli. Breidablikk’te diyoruz ki; eşit eğitim herkes için aynı ders anlatımı demek değildir. Ana hedef, öğrencilerin ulusal eğitim hedeflerine ulaşmak için olabildiği kadar çok kendi ilgi alanlarını kullanabilmesidir.”

İlgi Alanına Dayalı Seçimler

Breidablikk Ortaokulu’nda geleneksel eğitimin yanı sıra öğrencilere iki eğitim seçeneği daha sunuluyor. Tıpkı okulun ve bölgenin isminde olduğu gibi 3 eğitim yaklaşımına da mitolojiden isimler verilmiş: Froy, Frigg ve Odin. FFO Reformu (Froy, Frigg ve Odin) olarak adlandırılan modelin vizyonu ise şöyle: “Birlikte bilgi ve yaratıcılık yoluyla gelecek için değerleri şekillendiriyoruz.”

Froy bölümü geleneksel bir ortaokul. Bu bölümde klasik pedagoji ile eğitim veriliyor. Burada öğretmenler farklı ilgilere değer veriyor ancak tek birine odaklanma gerçekleşmiyor.

Frigg bölümü ise öğrencilere dört farklı ilgi alanı seçeneği sunuyor:

1.Çevre ve açıkhava: Bu bölümde öğrenciler fen bilimleri dersi kapsamında, örneğin arazi gezilerine çıkıp ekosistemin değişik öğelerini inceleyerek insan eylemlerinin onları nasıl etkilediğini öğreniyorlar.

2.Spor ve yaşam: Burada öğrenciler örneğin eski bir kayak pistinin bulunduğu bir tepeden iple aşağı inerek Pisagor’u öğreniyorlar. Ya da bir bisiklet turuna hazırlanırken, varış yerleri arasındaki ortalama hızın nasıl hesaplanacağı üzerinden matematik bilgilerini geliştiriyorlar.

c. Müzik ve kültür: Bu bölümdeki öğrenciler, nota dizisi ve metronom uzunluğu arasındaki ilişkiyi bir matematik konusu olarak görebiliyor.

d. Medya ve sanat: Bu bölümdeki öğrenciler için matematik, bir TV prodüksiyonu için oluşturulan bütçe ve finansman ile ilişkilendirilebiliyor.

Odin bölümü, özel ihtiyaçları olan öğrenciler için bir alternatif okul sunuyor. Odin’deki eğitim teorik ve pratik çalışma olarak ikiye ayrılıyor. Bu bölüm, ekolojik bir çiftliğin yakınında yer alan ayrı bir binada yer alıyor. Odin, geleneksel okul modelinden en açık şekilde ayrılan bölüm. Bu bölümde matematik, hayvanlara kümes inşa etmek ya da bir traktör tekerleğinin çevresini hesaplamak ile ilişkilendirilebilir.

1500x1500

Öğrencilerin bölüm seçimleri yetenek ya da beceri düzeylerine değil, ilgi alanlarına dayanıyor. Bu yüzden öğrencilerin seçimleri değiştirilemez değil. Seçimlerini gözden geçirebiliyor ve bölüm değiştirebiliyorlar. Bütün Norveç okullarında olduğu gibi tüm bölümler, öğrencileri aynı ortaokul sınavına hazırlıyor ve devamındaki eğitim seçimi için aynı olanakları sunuyor. Eğitim yılı, 6 haftalık dönemlere ayrılıyor. Her dönem farklı açılardan öğretilen belli bir konuya odaklanıyor. Ayrıca her dönem, öğrencilerin yoğun bir şekilde kendi ilgi alanları üzerinde çalıştığı bir haftayı da içeriyor. Bu haftada öğrenciler, öğretmenlerle birlikte oluşturdukları bireysel bir öğrenme planını takip ediyor. Öğrencilerin eğitim alanları da oldukça geniş ve esnek. Üstelik bir kısmı öğretmenler ve öğrenciler tarafından düzenlenmiş olan açık hava alanlarını da içeriyor.

Ortak projeler

Okul içindeki farklı kültür ve kimliklerin paylaşılmasına hizmet ettiği için çok önemsenen çeşitli ortak projeler var. Bunların en önemlileri, iş dünyasından profesyonellerle birlikte bir grup öğrencinin kendi evlerini tasarladıkları bir bina projesi ve 150 öğrencilik bir okul müzikali.

“İnşa Etmek ve Yaşamak” isimli üç yıla yayılan bina projesi için beş adet lokal firmayla resmi bir ortaklık yapılıyor. 1-20 ölçekte evlerin inşa edildiği projede öğrenciler, inşaat ustası, bahçıvan, elektrikçi, banka çalışanı, emlakçı ve daha pek çok farklı mesleği rol olarak üstleniyorlar. Bu bağlamda okul pek çok şirketin temsilcileriyle işbirliği yapıyor. Öğrenciler mimarların kullandığı dijital araçları kullanıyor, evlere elektrik döşüyor ve el yapımı mobilyalar üretiyorlar. Her tasarım, sürdürülebilir çevre perspektifi ile uyumlu olmak zorunda. Öğrenci grupları öğretmenler tarafından oluşturuluyor ve roller, bireysel amaçlarına ve niteliklerine göre dağıtılıyor. Her grupta 5 öğrenci bulunuyor ve hepsi aynı sınıftan geliyor.

2009_09_ballbinge_breidablikk_1720

8. sınıflar “İnşaat Yeri” üzerine çalışıyorlar. Evin çizimlerini yapıyorlar, inşa izni ve banka garantisi alıyorlar ve kendi evlerini yapıyorlar. 9. sınıflar yine aynı gruplarla bir yıl sonra tekrar çalışıyorlar. Bu kez temaları değişiyor: “Ev ve Yuva” temasında, odaları tasarlayıp planını çiziyorlar ve bahçeyi yapıyorlar. Tüm bu çalışmalar öğrenciler arasındaki sosyal başları güçlendiriyor. 10 . sınıfların çalışma teması ise “Benim Geleceğim”. Öğrenciler evlere taşınıyorlar, hayatlarını kazanmanın yollarını araştırıyor ve gelecekteki aileleriyle yaşayacakları günlük hayatı organize ediyorlar. Bu 3 yıl boyunca öğrenciler farklı meslek gruplarından ve kamudan her düzeyde insanla tanışıyorlar. Bu eğitim müfredattaki pek çok hedefi de kapsıyor.

Diğer bir ortak proje ise 150 öğrencinin katılımıyla gerçekleşen bir okul müzikali. Bu proje FFO Reformu’ndan önce başlamış, ancak FFO Reformu’nun getirdiği yeni bakış açısıyla farklı bir önem kazanmış. Tıpkı inşaat projesinde olduğu gibi müzikal de diğer eğitim aktiviteleri ile yakın bağlantıda ve pratik pedagojinin bir parçası olarak geliştirilmiş. Bu projeyle bağlantılı olarak okulda bir davul topluluğu da yaratılmış.

2011_06_09_skog_2406_480

Sonuçlar

İlgi alanı odaklı pedagoji modeli tam bir başarı hikayesi. Okul Norveç’te pek çok ödüle layık görülmüş. 2010 yılında mezun olan sınıfın yüzde 55’i, sözlü sınavlarda 5 ya da 6 (en yüksek iki not) almayı başarmış. Bu, okulun bulunduğu Sandefjord bölgesi içindeki en yüksek not. Şehir genelinde öğrencilerin üniversiteye giriş ortalamaları 70 iken, bu oran Breidablikk Okulu’nda yüzde 80. Bu da ülkedeki en yüksek ikinci derece.

 

Çeviri: Demet Sunar

Kaynak: www.oecd.org/edu/ceri/50305031.pdf

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!