REKLAMI KAPAT
TRENDLER

Disleksi Olanlar Harfleri Böyle Görüyor

Görüntülenme 3655

0
Disleksi Olanlar Harfleri Böyle Görüyor

Disleksi nedeniyle okuma güçlüğü çekenlerin harfleri nasıl gördüğünü biliyor musunuz? Bu sorunun cevabını merak edenler için Daniel Britton, disleksiklerin harfleri nasıl gördüğünü gösteren bir çalışmaya imza atmış. Kendisi de disleksi olan Britton, Londra Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde hazırladığı projeyle disleksiye dikkat çekmeyi, farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Disleksi, akıcı okuma ve okuduğunu anlama sorunuyla kendini gösteren nörolojik temelli bir öğrenme güçlüğü olarak tarif ediliyor. Britton, “Disleksik olarak okumanın nasıl bir duygu olduğunu ve yaşadıklarımızı göstermek istedim,” diyerek sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu nedenle, harflerin matbaadaki baskı yüzlerini neredeyse okunamaz bir hale getirdim. Bu da disleksik olmayanların okuma hızını düşürdü. Bunu ilk kez yaptığımda bile sonuçtan memnundum. Arkadaşlarıma bu çalışmamı gösterdiğimde ‘Ah evet şimdi anladık,’ dediler. Kendimi onlara anlatmaya çalışmakla geçirdiğim onca yıldan sonra bir poster göstermem yetti. İnsanların en nihayetinde bu durumu anlamaları beni çok mutlu etti.” Britton, kendisen yöneltilen “Bu sorunla nasıl başa çıktın, neler yaptın?” gibi soruların ardından Disleksi Farkındalığı Eğitim Kiti oluşturmaya karar vermiş ve öğretmenlerin ve anne babaların konu hakkında eğitim almasını sağlayan, neyle karşı karşıya olduklarını anlamalarını kolaylaştıran bu kiti talep eden okullara göndermiş.

İşte Britton’ın çalışmasından örnekler:

disleksi poster
Disleksiler harfleri böyle görüyor. En altta dyslexia (disleksi) yazıyor.
Britton'ın hazırladığı posterlerden biri.
Britton’ın hazırladığı posterlerden biri.
Britton, arkadaşları için hazırladığı bu posterde "Normalden daha yavaş mı okuyorsunuz?" (Are you reading slower then normal?) diye soruyor.
Britton, arkadaşları için hazırladığı bu posterde “Normalden daha yavaş mı okuyorsunuz?” (Are you reading slower then normal?) diye soruyor.
Daniel Britton'ın harfleri nasıl gördüğünü anlatan çizimleri.
Daniel Britton’ın harfleri nasıl gördüğünü anlatan çizimleri.

 

Kaynak: http://www.boredpanda.com/dyslexic-typrface-daniel-britton/

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!