TRENDLER

Çocuk "Zihni Sinir"ler

Görüntülenme 1900

0
Çocuk

İngiliz tasarımcı ve mucit Dominic Wilcox, İngiltere’de 450’den fazla çocuktan ilginç icat fikirlerini kendisine getirmesini istedi. Gelen 600 başvuru arasından seçtiği yaklaşık 60 icat çizimi ile projesine devam etti. Bu icatları, üretim konusunda kendisine destek olabilecek üreticilere sundu.

Çocuklar, seçilen icatlarını şahsen anlatmaları için davet edidi. Üreticilerin gerçek objeleri üretmeleri için 4 haftaları vardı. Çocukların istediklerinin tamamen aynısını üretme sözü verdiler. Bu projenin adı “Kaşifler!”

“Projenin yıldızı çocuklardı. Kendi fikirleri ve aynı zamanda başkalarının fikirleri hakkında bu kadar heyecanlandıklarını görmekten büyük keyif aldım” diyor projenin mimarı Wilcox. “Çoğu yetişkinin yaptığı gibi bir çocuğun çizimlerini buzdolabının üzerine asmak yerine neden bu fikirleri gidebildikleri yere kadar götümeyelim ki? Çocukların hayal güçlerini ciddiye alıyoruz ve bizi nereye götüreceğine bakıyoruz.”

#1 Dost Telefon

Colin Salmon, 5 yaşında (ya da 4): “Telefon kulübeleri tekerlekli sandalyeler için yeterince büyük değil. Telefonun dışarı geldiği bir telefon kulübesi icat ettim.”

Phone Friend

#2 Dişmatik 

Henry Hughes, 12 yaşında: “Diş macununuzu, diş fırçanızın içindeki hazneye yerleştiriyorsunuz. Düğmeye bastığınızda, diş macunu tüpün üstüne doğru, oradan da fırçaya itiliyor. Sanırım acalesi olan insanlar bunu kullanabilir.”

Tooth-O-Matic

#3 Loş Lamba

Layla Amir, 11 yaşında: “İcadımın adı loş lamba. Sık sık bozulan kısma düğmesinin (dimmer) yerine kullanılıyor. Bunun yerine panjurları kullanın! Yandaki ipi çektiğinizde plastik panjurlar farklı yönlere dönecek. Bu icat her yaş için ve herkes içindir. Parlak ve renkli değil, yani ne çocuksu ne de sadece yetişkinlere yönelik.”

Shady Lamp

#4 Pringles Kancası

Georgia Dinsley, 11 yaşında: “Pringleslarımı kutunun dibinden dışarı çıkarmakta zorlanıyordum. İşte çaresi! Daha fazla Pringles dışarı çıkarmak için kancayı dışarı çekiyorsunuz. Bunu 2 ya da daha fazla insan kullanabilir.”

Pringles Hook

#5 Yiyecek Soğutucusu Çatal

Ameliya Liddle, 6 yaşında: “Bir çatalın ve bir fanın bir araya gelmesiyle oluşan yiyecek soğutucusu. Yemeğinizi soğutur.”

Food Cooler

#6 Aile Boyu Scooter

Weny Ridley, 9 yaşında: “Bu icat bir aile scooter’ı. Bütün ailenin itmesiyle çalışıyor ve gidiyor. Büyük bir aile için harika olacaktır.”

 

Family Scooter

 

#8 Yükseltici (Savaş Önleyisi)

Charlotte Scott, 11 yaşında: “Eğer savaştan uzaklaşmak istiyorsanız bunu yapın. Evinizi ve bahçenizi bir platformun üzerine yerleştirin. Koltuğa oturun ve platforma çıkın. Koltuğa oturur oturmaz savaş alanından güvenli bir yere doğru yol alabilirsiniz.”

 

The Liftolator (War Avoider)

#9 Kendi Kendini Sulayan Bitki Saksısı 

Kaja Jach, 10 yaşında: “Bu icat herkes için. Bu icat, doğru zamanda harekete geçmesi için programladığınızda kendi kendini sulayan bir bitki saksısı. Hayatı kolaylaştıracak ve böylece insanlar bitkilerini öldürmeyecek. Saksının, bitkinizi sulayacak bir elektronik cihazı var.”

Self Waterer Plant Pot - S.W.P.P.

#10 Dilim Kızartıcısı (Acil Kızartmalar) 

Isaac Dawson, 11 yaşında: “İcadım, bir hava tabancası ve dökülmeleri önleyen bir sıçrama duvarını kullanan bir patates tabancası. Patatesleri aynı anda dilimliyor ve kızartıyor. Kullanıldıktan sonra katlanarak saklanabilir. Her ev için ideal.”

Ezy Slice Fryer (Instant Fries)

#11 Arkagözlüğü

Alex Dickens, 11 yaşında: “Gözlükleri takarsanız arkanızı görebilirisiniz.”

Glasswards

#13 Bağırmayla Çalışan Kamera

Daniel Shimmin, 4.5 yaşında: Birisi, bağırma aletinin içindeki mikrofona bağırır ve bu da kamerayı çalıştırır.

Shout-Activated Camera

#14 Hazır Beşlik

Oliver, 6 yaşında: “Size beşlik çakan bir makine. Ben “Çak bir beşlik” diyorum ve o da yukarı kalkıp beşlik çakıyor. Eller birbirine çarptığında kırmızı oluyor ve “Beşlik” diyor. Çocuklar kullanabilir.”

Handy High 5

#15 Gıcırtısız Terlikler

Sally O’hara S

Creakless Slippers

Kaynak: http://www.boredpanda.com/kids-inventions-turned-into-reality-inventors-project-dominic-wilcox/

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!