Çin’deki Üniversite Sınavından 22 Çarpıcı Kare

0
15361

 

Çin’de,7 ve 8 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen Ulusal Üniversite Giriş Sınavı’na (Gaokao) bu yıl yaklaşık 9.8 milyon lise öğrencisi katıldı.

İki günlük bir sınava verilen aşırı önem, ülkedeki bazı öğretmenler tarafından oldukça eleştiriliyor. Çünkü kendilerine tek bir sınav seçeneği sunulan öğrencilerin üzerindeki baskı hayli ağır. Gaokao aynı zamanda baskı ve kötü sınav sonuçları gibi etmenler yüzünden Çin’de artan intihar oranlarıyla da ilişkilendiriliyor.

Son 14 senedir Gaokao’da liseler arasındaki en yüksek başarıyı elde eden okul Hengshui Lisesi’nin iki ünlü mottosu şöyle: “Hayat bir prova değildir, çünkü onu tekrar tekrar yaşama şansınız yoktur” ve “Çok çalışmaktan ölmüyorsanız, daha çok çalışın.”

Hengshui’de öğrenciler sabah 5:30’dan akşam 9:50’ye kadar ders çalışıyor. Cep telefonları yasak. Telefonların kullanımına her ay sadece bir kez izin veriliyor. Her sınıfta öğrencilerin tembellik yapıp yapmadıklarını izlemek için kameralar var. Öğrencileri Gaokao’ya hazırlama konusunda hayli iddialı olan okullarda bu tür taktikler oldukça yaygın. Öğrenciler bu okullara Gaokao çalışma kampları adını takıyorlar. Hengshui’nin eski öğrencilerinden birisi China Daily gazetesine “Yemek yemek için 3 ya da 5 dakikam oluyordu” gibi bir açıklamada bulundu.

Çin Eğitim Bakanlığı’nın verdiği rakamlara göre üniversiteler bu yıl toplam 6.5 milyon öğrenci kabul edecek. Gaokao üç temel bölüme ayrılıyor: Çince, matematik ve İngilizce. Ancak yine de sınavda başka uzmanlık alanları da var. Bakanlıktan yapılan yeni bir açıklamaya göre yeni dönemde İngilizce yerine Çince’ye ağırlık verilmesi düşünülüyor.

İşte Çin’deki Gaokao sınavından muhteşem kareler:

Öğrenciler Dongguan Üniversitesi’ndeki sınav salonunda İngilizce sınavına giriyorlar.

çin1

 

Güzel sanatlar öğrencileri çizim yapıyor. (Jinan, Shandong eyaleti)

çin2

 

Bir anne dışarıda bekliyor. (Hefei, Anhui eyaleti)

çin3

 

Öğrenciler sınav yerine gitmek için otobüse biniyor. Sınava giren öğrencilere destek vermek isteyen binlerce aile ve arkadaş sokakları dolduruyor. (Liu’an, Anhui eyaleti)

çin4

Şangay’da Zheng Dong (solda) sınav  yerine yakın bir otelde ders çalışıyor. Pekin’de 1700’den fazla taksi şoförü şehirdeki öğrencileri sınava götürmek için ücret talep etmiyor.

çin5

Sınav gözetmenleri herhangi bir hile ya da kopya olayı yaşanmaması için öğrencileri monitörlerden izliyorlar. (Sichuan)

çin6

 

Derse kısa bir mola vermiş bir öğrenci. Çin’deki bazı okullar Gaokao’ya günde 15 saat ders çalışan “robotlar” yetiştirdikleri için çok eleştiriliyor.

çin7

Öğrenciler gece ders çalışıyorlar. (Hefel, Anhui eyaleti)

çin8

Aileler çocuklarının sınavı bitirmelerini bekliyorlar. (Huaibei, Anhui eyaleti)

çin9

Sınav yaklaşırken öğrenciler ve öğretmenler üstlerindeki baskının yarattığı stresi azaltmak için ‘güven atlayışı’ gibi aktivitelere katılıyorlar.

çin10

 

Öğrenciler yağmurlu bir sabahta Konfuçyüs’ün yanında yürüyorlar. Sınavın yaklaştığı günlerde pek çok tapınak Konfuçyüs’e dua etmeye gelen ailelerle dolup taşıyor.

çin11

Güvenlik kontrolü (Shenyang, Lioning eyaleti)

çin12

 

Polis tarafından el koyulan eşyalar: Bir kalemin içindeki gizli kamera (soldan ikinci) ve silginin içine gizlenmiş bir alıcı.

çin13

Gizli kameralı bir gözlük ve çok küçük alıcısı olan bir bozuk para

çin14

 

Çok daha karmaşık bir hile yöntemi  (Chengdu, Sivhuan eyaleti)

çin15

 

Polis tarafından ele geçirilen cep telefonları ve alıcılar. Eğitim Bakanlığı hile yaparken yakalanan öğrencilerin, 1 ila 3 yıl kadar sınava başvuru haklarının elinden alınacağını açıkladı.

çin16

 

Hengsui, Hebei’de motivasyon artırma çalışması. Öğrenciler bayrak sallarken, “Haydi Hengshui Lisesi, senden büyük yok” diye bağırıyor.

çin17

Sınava kaydolmak için sıra bekleyen öğrencileri polis engellemeye çalışıyor.

 

çin18

 

Şangay’da aileler sınavın bitmesini bekliyor.

çin19

 

Sınavın ilk günü bittikten sonra adaylar dışarı çıkıyor.

çin20

 

Hefel’de bir öğretmen sınava gireceklerin isimlerini kontrol ediyor.

çin21

Suining’deki bir hastanede kimya çalışan bu öğrenciler oksijen tüpüne bağlanmış.

çin22

Çeviri: Demet Sunar

Kaynak: http://www.businessinsider.com/24-stunning-photos-of-chinas-college-entrance-exams-2014-6#ixzz34cPSH5ml

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here