TRENDLER

Çin'in Yeni Kütüphanesi 1.2 Milyon Kitaba Ev Sahipliği Yapıyor

Görüntülenme 216

0
Çin'in Yeni Kütüphanesi 1.2 Milyon Kitaba Ev Sahipliği Yapıyor

Çin’in Binhai şehrindeki Kültür Bölgesi’nde yer alan Tianjin Binhai kütüphanesi, 1.2 milyon kitaba ev sahipliği yapan göz alıcı bir kütüphane. Büyük bir “kültür kompleksi master planı”nın parçası olan kütüphane, bir dizi “kültürel koridor” yoluyla başka dört binayla birleşiyor.

Beş katlı, 34,200 metrekarelik cam yapı içeriye doğru oval bir açıklığa sahip ve “Göz” olarak adlandırılan geniş küre biçimindeki bu oditoryum, mekanın tam merkezinde yer alıyor. “Göz kütüphanenin merkezini oluşturuyor. Binanın içini adeta “oyan” bu göz, ziyaretçilere oturmak, kitap okumak ve takılmak için kitap raflarından bir mekan yaratıyor,” diye anlatıyor binanın mimarlık şirketi MVRDV.

Zemin kattaki okuma alanı ve oditoryuma ek olarak birinci ve ikinci katlarda da okuma odaları ve salonlar bulunuyor. En üst iki kattaysa ofisler, toplantı odaları ve bilgisayar odaları var. İnsana mağara hissi veren bu kavisli iç mekanda yer alan kat kat kitap rafları, oturmak için ideal alanlar yaratırken daha üst katlara da geçişi sağlıyor.

1 Ekim 2017’de açılan bu muhteşem kütüphane, Çin’de büyük ilgi uyandırdı. Sosyal medyada kısa sürede Çin’in en güzel kütüphanesi ilan edilen mekana, “Kitap Okyanusu”, “Bilgi Denizi” ya da “Göz” gibi isimler takıldı. Ve en önemlisi Tianjin halkı bu yeni kütüphaneye o kadar hızlı kucak açtı ki, mekan tam da beklenildiği gibi kentsel bir “oturma odasına” dönüştü.

Kaynak: https://www.archdaily.com/882819/tianjin-binhai-library-mvrdv-plus-tianjin-urban-planning-and-design-institute

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!