Çıplak Ayakla Dolaşmak Beyin Gelişimi İçin Faydalı

0
1566

“Ayakkabılar, vücudumuzun sinir açısından en zengin bölümlerinden birinin, çevremizden beyinlerimize önemli mesajlar göndermesini ve bu nedenle beyin gelişimini engeller,” diyor kayropraktik uzmanı ve Uluslararası Kayropraktik Pediatri Derneği üyesi Dr. Kacie Flegal. 

Bebekler, çevrelerinden aldıkları geribildirimleri beyinlerine göndermek ve nöral yollar oluşturmak için beş temel duyuyu kullanırlar: Dokunma, tatma, görme, duyma ve koklama.

Ancak hakkında çok fazla konuşulmayan iki duyu sistemimiz daha bulunuyor: Proprioseptif sistem ve vestibüler sistem.

Propriyosepsiyon, bedenimizin uzaydaki hareketini ve pozisyonunu algılamamızı sağlarken, vestibüler sistem denge ve koordinasyondan sorumludur.

“Bu duyuların her ikisinin de gelişimi, büyük ölçüde çıplak ayakla aldığımız duyusal girdilere dayanır. Özellikle de bebeklik ve çocukluk yıllarında,” diye açıklıyor Dr. Flegal.

Baskı ve hareketle aktive edildiğinde, ayaklardaki proprioseptör denilen sinir uçları, bedenin nasıl bir yönelim içinde olduğuna dair beyne sinyaller gönderir.

“Proprioseptörlerden elde edilen bilgi beyniniz tarafından, ayağın kendisini yaralanmaktan korumak için kullanıldığı gibi vücudunuzda baştan aşağı bulunan kemikleri ve eklemleri korumak ve hareketlerinizin verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için yürüme şeklinizde ince ayarlar yapmak için de kullanılır,” diye anlatıyor Çıplak Ayak Kitabı: Ayakkabılarınızı Çıkarmanız İçin 50 Harika Neden kitabının yazarı Dr. Daniel Howell.

Ayakkabılar bu reseptörleri kendi işlerini yapmaktan alıkoyuyor ve bu yüzden güçlü nörolojik yolların ve bağlantıların oluşmasını engelliyor.

“Ebeveynler genellikle bebekleri yürümeye başladığı andan itibaren, hatta daha yürümeye başlamadan önce ayaklarına ayakkabı giydiriyor. Böyle yaparak proprioseptörlerin uyarılmasını engelliyor, çocuklarının hareketlerini kısıtlıyor ve denge ve koordinasyonlarını bozuyorlar. Çünkü ayaklardaki küçük kaslar ve eklemler, değişen zemine uyum sağlayamıyorlar,” diyor Dr. Howell.

Bir çocuğun çıplak ayakla dolaşmasına izin verildiğinde, dokunsal olarak zeminin yüzeyini hissediyor ve proprioseptörler baskıya karşılık veriyor. Ayrıca zeminin yarattığı hafif dengesizlikler sayesinde nöromüsküler (kas ve sinir) güç, oryantasyon, denge ve koordinasyon gelişiyor.

Elbette çocuklarımızın ayaklarını sert ve zorlu ortamlardan korumak isteriz. Ancak Dr. Flegal çocukların çimen, toprak, kum ya da ıslak yapraklar gibi doğal zeminlerde mümkün olduğu kadar fazla çıplak ayakla koşmalarına izin vermemiz gerektiğini söylüyor.

“Bu sayede çocuklarınızın duygusal kontrol, problem çözme, dil gelişimi, sosyal beceriler ve kendine güvenden sorumlu olan yüksek beyin merkezlerinin gelişimi için harika bir ortam sağlamış olursunuz,” diyor Flegal.

Kaynak: https://returntonow.net/2018/06/30/being-barefoot-benefits-brain-development/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here