TRENDLER

Çizgi Romanlar Eğitimin Bir Parçası Olabilir Mi?

Görüntülenme 864

0
Çizgi Romanlar Eğitimin Bir Parçası Olabilir Mi?

Sekiz yaşındaydım ve DC Comics’in (dünyanın en büyük çizgi roman yayıncılarından biri) tüm son sayılarını okurdum. Resimlere hayranlık duyduğum kadar, metinlere de özel bir dikkat gösterirdim. Her bir bantta neler olup bittiğini büyük bir hevesle anlamaya çalışırdım.

Benim için, süper kahraman çizgi romanlarının – veya herhangi bir çizgi romanın – eğitim açısından taşıdığı değeri abartmak mümkün değil. Çünkü edebiyatın bu türüne, küçük yaşlardan itibaren tutkuyla bağlanmış olmam, okuma ve yazma becerilerimi ve aynı zamanda okuldaki başarımı hatırı sayılır ölçüde güçlendirdi.

“Resimlerle Okuma Derneği”nin Kuruluşu

Josh Elder’la tam da bu nedenle iletişime geçtim. Elder, 2009 yılında; çizgi romanların okuma-yazma becerisini geliştirmede ve eğitim başarısını iyileştirmede kullanılmasını savunan, kâr amacı gütmeyen “Resimlerle Okuma Derneği”ni kurdu. Kendisi ayrıca, ödüllü bir resimli roman sanatçısı ve karikatüristtir.

Elder aynı zamanda, DC Comics’in yayımladığı; Scribblenauts Unmasked, The Batman Strikes! ve Süpermen’in Maceraları gibi çeşitli çizgi romanların da yazarı. Başarıya ulaştı ve şimdi düşlerini gerçekleştirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Bekar bir çalışan annenin çocuğu olarak, devlet yardımı alabilmek için kuyruklarda beklediği günleri anımsayan Elder, başarı olasılığının neredeyse imkansız göründüğü bir gelecekle karşı karşıyaydı. “Ben aslında başaramayacak çocuklar arasındaydım,” diyor Elder.

Elder’ın okul yaşamı da zorlu geçmişti – okuduğunu anlama düzeyi pek yüksek sayılmazdı (yine de IQ sonuçları alışılmışın dışındaydı), ama derslerine ilgi gösteriyordu. Öğretmenleri onun çizgi roman okuma tutkusunu desteklemeye başlayınca, her şey değişmeye başladı. “Kendi başıma o kadar uzun süre okuduğumu görünce beni durdurmaya çalışmadılar,” diyor Elder. “Aksine buna izin verdiler.”

Hikaye anlatıcılığına duyduğu yeni yeni filizlenmeye başlayan merakını geliştirmek için, Elder nihayet psikoloji ve tarih gibi farklı konuları öğrenmeyi de anlamlı bulmaya başladı. “Çizgi romanlar benim eğitim sürecimde o kadar temelden bir fark yarattı, gelecekten beklentilerimin çıtasını o kadar yükseltti ki, bunu başka insanlarla da paylaşmam gerektiğini hissetmeye başladım. Benim çizgi romanlardan bu kadar yararlanmam, ama başkalarının yararlanamaması adil olmazdı.”

Çizgi Romanlarla Daha Akıllı Çocuklar

Elder tüm bu nedenlerden dolayı Resimlerle Okuma Derneği’ne büyük bir tutkuyla bağlı. Dernek Ağustos ayında ilk kitabı Çizgi Romanlarla Daha Akıllı Çocuklar’ı çıkardı. Sosyal bilimler, matematik, dil bilim ve bilim konularına da değinen kitabın yaratıcıları arasında, çizgi roman ve görsel edebiyatın en yaratıcı yetenekleri bulunuyor.

Her bölüm, müfredattaki eğitim standartlarıyla ile uyum sağlayacak bir biçimde sıralanmış. Öğretmen rehber kitapçığı ise ayrıntılı ders planlarıyla dopdolu. Ben özellikle matematik kavramlarına dayalı güçleri olan bir kahraman gençler takımının maceralarını anlatan bölüme bayılıyorum. Ders planı ise şöyle:

“Tek kaçış yolunun bir asal sayı bulmacasını çözmek olduğu bir ölüm tuzağındaki takım, alfanümerik şifreyi kırmak ve baş düşmanı yakalamak için bir asal sayı eleği kullanarak bir asal sayılar listesi çıkarıyor. Öğrencilerin, çizgi romanın bu bölümünü gruplar halinde okuyup tartışmaları ve şifreli mesajı kahramanlarla birlikte çözmeleri gerekiyor.”

Resimlerle Okuma Derneği 3-6. sınıflara yönelik çalışmalar yapıyor. Kitabın içeriğine katkıda bulunan ve kendisi de aynı zamanda bir çizgi roman tutkunu olan eğitimci Tracy Edmunds, çizgi romanların ve grafik romanların eğitim aracı olarak büyük bir gücü olduğuna inanıyor. Çünkü bu kitaplar, okurların bilgiyi pasif bir biçimde almayıp metin ve resimlerle etkileşime geçerek bir anlam oluşturmalarını gerektiriyor.

“Bu aslında sihrin anahtarıdır,” diyor Edmunds. “Çizgi romanın bu niteliği, aynı zamanda, çocukların ‘sıkıcı’ bulabileceği konuları ilginç ve motive edici kılabiliyor. Hazırladığımız ders planları, öğretmenlere, çizgi romanların gücünden yararlanarak her konuyu öğretebilme kolaylığı sağlıyor.”

Bir Eğitim Aracı Olarak Çizgi Roman

Elder aynı zamanda Belaruslu ve Şilili öğrencilerin okuma, yazma ve hikaye anlatıcılığı alanlarına ilgisini artırmak amacıyla da çizgi romanlardan yararlanıyor. “İşin en zor kısmı, öğrencilerin dikkatini toplamalarını sağlamak ve onlarda heyecan uyandırmak,” diyor Elder. “Çizgi roman, bunu başarmanın yollarından biri. Çocukların derslere katılmalarını ve ilgiyle takip etmelerini sağlamak için mümkün olan her yöntemi kullanmamız gerekiyor.”

Elder bu arada, derneğini ve çizgi romanlarla öğrenim olanaklarını tanıtmak amacıyla, ülkenin her yerinde eğitim konferanslarına ve çizgi roman kongrelerine katılıyor. Günün birinde, eğitim standartlarına uygun ve her biri belirli bir konuyu işleyen kapsamlı bir çizgi roman dizisi yayımlama umudunu taşıyor.

“Biz önemli bir eğitim aracıyız, isterim ki herkes bu araçtan en iyi biçimde yararlansın. Gerçek bir değişimi ancak böyle yaratabiliriz,” diyor Elder.

 

Kaynak: https://www.edutopia.org/blog/reading-with-pictures-learning-comics-david-cutler?utm_source=twitter&utm_medium=socialflow

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!