TRENDLER

Çocuğumun Daha Fazla Risk Almasına İzin Vermeli Miyim?

Görüntülenme 949

0
Çocuğumun Daha Fazla Risk Almasına İzin Vermeli Miyim?

Bizim aile mottomuz şu: “Gözünü çocuğun üzerinden ayırmayacaksın.” Çünkü ben, oyun parkındaki tırmanma merdivenlerinin tepesindeki 5 yaşındaki çocukların hemen yanı başındaki helikopter anneyim. Ancak açık havada aktif oyunla ilgili yayınlanan yeni bir araştırmanın sonuçlarının beni oldukça utandırdığını dile getirmeliyim. Araştırma açıkça söyle diyor: Çocukların riskli oyunlara ihtiyacı var.

Riskli oyunlardan ne kastediliyor peki? Yükseğe tırmanmak ve yüksekten atlamak, çocuğun kaybolabileceği ve yetişkin denetimi olmayan oyun, bir yokuştan aşağı bisikletle hızla inmek, bıçaklarla oynamak ya da suyun ya da tepelerin kenarında oynamak… Araştırma şunu da ekliyor: Riskli oyunlar oynamak çocukların riski fark etme reaksiyonu sürelerini geliştiriyor, özgüvenlerini artırıyor ve bu tür çocuklar ergen olduklarında cinsellik ya da uyuşturucu ile ilgili risklere girmeye daha az meyilli oluyorlar.

Bir başka araştırmaya göre 1970’li yıllarda yaşları 7 ile 11 arasında değişen çocukların yüzde 86’sı okula yanlarında bir yetişkin olmadan tek başlarına giderken bu oran 2010 yılında yüzde 25’e düştü.

Ve bir diğer araştırma yaşları 10 ile 12 arasında çocukları olan ebeveynlerin yüzde 81’inin “yabancı tehlikesinden” endişe ettiğini ortaya çıkardı. Oysa araştırmacılara göre bir çocuğun tamamen yabancı biri tarafından kaçırılma ihtimali 14 milyonda bir. Parklardaki oyun alanlarındaki olası ciddi riskler ise çok büyük ölçüde giderilmiş durumda. Örneğin eskiden oyun alanlarındaki bazı aletlerde kalın ipler kullanıldığı için çocukların boğulma ve kafalarının sıkışma riskleri bulunuyordu.Yeni Zelanda’da yaklaşık 31 bin çocuk üzerinde yapılan iki büyük çalışmada, iki buçuk yıldan daha uzun bir süredir oyun alanlarından hiçbir baş ya da omurga kırığı vakasının kayıtlara geçmediği ortaya çıkarıldı. Kemik kırılmaları (çoğunlukla üst kol) ile ilgili kayıtlar var, ancak bunlar da oldukça nadir gerçekleşiyor. Araştırmanın verilerine göre 10,000 saatlik oyun zamanında ortalama 1.5 incinme/yaralanma gerçekleşiyor.

Tüm bu bilgiler ışığında çocuğunuzun sizin denetiminiz olmadan oyun oynamasına izin verir misiniz?

Çözüm Nedir?

Ben ne mi yaptım… Açık havada aktif oyunla ilgili yayınlanan yeni araştırmayı kaleme alan Mark Tremblay’ e telefon açtım. Amacım ona ebeveynlerin, gayet anlaşılır bir şekilde, çocuklarını riske atmak istemediklerini söylemekti. Bana biraz sert bir şekilde şöyle dedi: “O halde çocuğunuzu asla arabaya indirmeyin. Çocuk ölümlerinin en sık gerçekleştiği yer orası çünkü.”

Tremblay’e göre bizler aslında çok nadir gerçekleşen olaylara karşı fazla takıntılı bir durumdayız. “Ebeveynlerin bu konuda daha dengeli bir bakış açısı olmak zorunda. Aslında evde oturan çocuklarının bir yabancıyla tanışma ihtimalleri dışarıdakinden 500 kat daha fazla. İnternet “siber zorbalarla” dolu. Çocuklar biraz zarar görmeden ve sonra tekrar ayağa kalkmadan hayata karşı hem esnek hem de dayanıklı olma becerisi geliştiremezler.”

Araştırma, çocukların oyundaki riskler karşısında kendilerini regüle edebildiklerini söylüyor. Hareketsiz bir yaşam çocukların omuzlarının yerinden çıkmasını önleyebilir belki ama yaşamlarının daha ileriki yıllarında obezite ve kronik hastalıklara sebep olabilir maalesef.

Tremblay’in güçlü bir şekilde inanarak savunduğu şey şu: Açık havada yetişkin denetimi olmadan oynanan oyun, çocukların kendilerini daha iyi yönetmeyi öğrenmelerini ve psikolojik olarak daha sağlıklı olmalarını sağlıyor. Bugün aşırı korunan çocuklar için bir terim bile var: Risk eksikliği bozukluğu.

Tremblay ebeveynlerin çocuklarını aşırı korumaktan kendilerini vazgeçirmeleri için ilk adım olarak çocukların kendi başlarına yaklaşık 20 dakika boyunca oynamalarına izin vermelerini öneriyor. Elbette parka giderken karşıdan karşıya geçmeleri gerekiyorsa, bunu nasıl yapmaları gerektiğini iyice öğrendiklerinden emin olduktan sonra. Tremblay’e göre esas bunu yapmamak çocukların genel sağlığı için çok daha riskli olabilir.

Bu yazı BÜMED MEÇ OKULLARI tarafından desteklenmektedir.

meclogo1 (1)

 

 

 

 

 

 

Kaynak: http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2015/jun/14/should-i-let-my-child-take-more-risks?CMP=fb_gu

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!