TRENDLER

Çocuğunuz Farklı Hayat Standartlarını Hor Görse Ne Yapardınız?

Görüntülenme 502

0
Çocuğunuz Farklı Hayat Standartlarını Hor Görse Ne Yapardınız?

Amerika’da bir annenin oğluna verdiği hayat dersi, ebeveynler arasında fikir ayrılıklarının ortaya çıkmasına yol açtı. Hikaye ise şöyle: 28 yaşındaki Cierra Brittany Forney, 13 yaşındaki oğlunun alışveriş yaptıkları mağazayı beğenmemeye başladığını fark edip, ikinci el satış yapan dükkanlardan giyinen çocuklar hakkında da acımasız sayılabilecek yorumlar yaptığına şahit oluyor ve bunları tolere edilemez bulup, ona bir ders vermeye karar veriyor.

Böyle bir şeyi ilk kez yaptığını anlatan genç kadın, oğlu Anthony’e 1 hafta boyunca, okula giderken ikinci el kıyafetler giyeceğini söylüyor ve dükkan gelirinin hayır işlerinde kullanıldığı bir ikinci el satış mağazasına götürüp 20 dolar bütçe veriyor. “20 dolara ne  bulursa onu giyecekti ve bu durumdan elbette hiç memnun olmayıp gözyaşlarına boğulmuştu. Fakat şimdi ağladığı bu olaya 15 sene sonra güzel bir ders olarak bakıp güleceğine eminim,” diyen anne, çocuklarına paranın her şey olmadığını öğretmek istediğini vurguluyor.

Kısıtlı imkanları sebebiyle aşağıladığı herhangi bir ailenin yerinde kendinin de olabileceğini bu şekilde göstermek isteyen kadın, güzel şeyler almanın bir hak değil bazı durumlarda bir ayrıcalık olabildiği ve alınan her şeyin bir saniyede kaybedilebileceği hakkında konuşmalar da yaptıklarını ekliyor. Cierra Brittany Forney, Facebook’ta paylaştığı bu hikayeyle neredeyse dünya çapında binlerce kişiye ilham kaynağı olmuş vaziyette. İletisi yarım milyondan fazla kez paylaşılıp neredeyse 700.000 kişi tarafından beğenildi. Bazı anne babalar, çocuklarını  eğitmek için izledikleri benzer stratejileri paylaştılar.

Örneğin, Karista Harris adlı bir anne, kendi çocukluğunun, fırın dışında bir ısıtıcının kullanılmadığı, televizyonun olmadığı ve oldukça kısıtlı yemek seçeneklerinin olduğu şartlarda geçtiğini söylüyor. Kendisinin kısmen yokluk içinde büyümesi sebebiyle, çocuğuna bunu yaşatmamak için tüm fırsatları değerlendirdiğini belirten Harris, çocuğunun her isteğini ihtiyaç olarak değerlendirmemesi gerektiğini anlıyor ve onu yoksul çocuklara yemek dağıtan bir gönüllülük programında çalışmaya gönderdiğini anlatıyor.

Çocuklara şükretmeyi öğretmek

Cierra’nın paylaşımıyla gündeme gelen bu olaya dair yorumlarda baskın çıkan düşünce, çocuklara bu tip dersler verebilmenin ne kadar önemli olduğu yönünde. Bunu yapabilecek ailelerin sayısı çoğaldıkça dünyanın daha iyi bir yer haline gelebileceğinden bahseden tüm bu aileler, çocuklara şükretmeyi öğretmenin çok önemli olduğu konusunda hemfikir.

Peki ders vermenin doğru yolu bu mu?

Bazı aileler ise, böyle bir olayın sosyal medyada yayınlanmasını doğru bulmuyor. Örneğin, Jamie Bryant adlı bir baba, çocuğunun özel hayatıyla ilgili böyle bir konunun tüm detaylarının sosyal medyada paylaşılması ve onun utandırılmasının yanlış olduğu kanaatinde.

Hatta bazı yorumlar ise, Cierra’nın ikinci el dükkandan alışveriş yapmanın bir ceza olarak lanse ettiği bu davranışının hoş olmadığını, aksine rutin olarak gidip ikinci el satış yapan dükkanlardan alışveriş yapılması gerektiğini savunuyor.

Cierra ise eleştiriler karşısında sosyal medya aracılığıyla ilettiği hikayeyi, oğlundan izin alarak paylaştığı konusuna değinip, ekliyor: “Bunu onu cezalandırmak için yapmadım. Oğlumun değerli bir ders aldığını düşünüyorum ve bu da ileride hakkında konuşabileceğimiz bir anı olarak hayatımıza eklenmiş oldu.”

 

Hazırlayan: Team Behind It

Kaynaklar:

http://www.bbc.com/news/blogs-trending-43568258?intlink_from_url=

http://www.dailymail.co.uk/news/article-5550915/Georgia-mom-makes-entitled-son-wear-Goodwill-clothes.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!