TRENDLER

Çocuk-Genç İşçiler Gerçeği ve Çalışma Şartları

Görüntülenme 396

0
Çocuk-Genç İşçiler Gerçeği ve Çalışma Şartları

Varlık düzeyi yüksek ülkelerde çocuklar ile ilgili dertler bakıcılar ve okullarken, gelişmekte olan dünyanın çoğunda çocuklar için iş yeri sağlığı ve güvenliği, maalesef bir ölüm kalım meselesi. Güvensiz iş yerlerindeki bazı olasılıklar, çocukların hayatlarını kazanmaları için çalışmalarından ziyade, savaşa gitmeleriyle aynı sonuçları doğurabilecek nitelikte.

Birleşmiş Milletler’in çalışma koşulları ajansı olan Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) genel müdürü Guy Ryder, çocuk ve gençlerin çalıştırılmak için neden daha çok tercih edildiğini anlatan rapor hakkındaki demecinde, okulda olması gereken 152 milyon çocuğun çalıştırıldığını söylüyor ve ekliyor: “Bu çocukların neredeyse yarısı (verilere göre 73 milyon) tehlikeli işlerle uğraşıyor.” ILO’nun raporuna göre, bir iş yerinde çalışacak yaşa gelmiş olan çocuğun, girdiği işlerde büyüklere kıyasla yaralanma oranı yüzde 40 daha fazla. Bunun ilk nedeni olarak da, çocukların ve gençlerin, tehlikeli olabileceğini düşündükleri işlere bile hayır diyemediği, ve bunun maalesef bir hayatta kalma savaşı olması gösteriliyor.

ILO’nun Myanmar’daki program sorumlularından Valentine Offenloch, işçilerin güvenliği konusunda iş yerlerini daha fazla bilinçlendirmek amacıyla çalışıyor. Gençlerin çalışmak zorunda olduğu gerçeğini “çok çetin bir deneyim” olarak tanımlayan Offenloch, iş kazalarından dolayı zarar görmüş çok fazla çocuk olduğunun da altını çiziyor.

Offenloch’un açıklamalarına göre, Myanmar’da tipik olarak meydana gelen kazalar özellikle inşaat ve tarım alanlarında göze çarpıyor. Örneğin, tarımda yaygın bir sorun, böcek ilaçlarının güvensiz kullanımı ve tarlalarda çalışan gençlerin zehirli materyallerle sürekli haşır neşir olmak durumunda kalmaları. Özellikle mülteci olarak ülkelere gelmiş ve dil bilmeyen gençler, Çin ve Tayland pestisitlerini talimatları bile okuyamadan kullanıyorlar.

Her gün 37 milyon genç, tehlikeli görevlerde çalışmak için işe gidiyor

Genç işçilerin çalışırken zarar görmeleri konusundaki en büyük risk faktörlerinden biri de, işte çok yeni olmaları. Araştırmalar da, işçilerin özellikle ilk aylarında kaza geçirme olasılıklarının normalden dört kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Görevi ne olursa olsun, deneyimsiz gençlerin kazalara karşı daha savunmasız olduğu oldukça aşikar. ILO’nun istatistik verilerine göre, 2000-2016 yılları arasında yasal asgari yaşın altında çalışan çocukların sayısında 90 milyon kadar bir düşüş olmasına rağmen, iş yerlerinde çalışanların yaralanma oranları hala yüksek. Rapor, hala her gün 37 milyon gencin tehlikeli koşullarda çalışmaya gittiği konusunda uyarıyor ve kaza riskini azaltmak için daha iyi koruma ve güvenlik düzenlemelerinin gerekliliğini vurguluyor.

Öte yandan, Safe Work adlı bir şirket tarafından yapılan araştırmada, genç işçilere ödenen iş kazası kaynaklı tazminatların tutarının yılda 12 milyar dolar olduğu ortaya konuyor. Tüm iş kazalarının yüzde 20’sinde de 15-24 yaş arası en az bir çalışan olduğu da belirtilenler arasında.

Yeterli ve doğru önlemlerle daha güvenli iş yerleri

Aslen, çoğu kazanın yüzde 100 önlenebilir nitelikte olduğunun altını çizen araştırmacılar, işveren ve yöneticileri, genç çalışanların daha deneyimli personelle aynı olgunluk ve güvenlik bilincine sahip olduklarını düşünmemeleri gerektiği konusunda uyarıyor ve çok daha düzgün yönlendirmeler, eğitimlerle genç yaş gruplarının güvenli düzeyde istihdam edilebileceğini vurguluyor.

İş sağlığı ve güvenliği, bir iş yerinin insan kaynakları politikasının oldukça önemli bir parçası; ve tüm iş yerleri, personelini en iyi uygulamalarla eğitmek için yasal yükümlülüğe sahip. Ancak pek çok şirketin görmezden geldiği kısım, iş gücünün en riskli bölümlerinden biri olan genç işçiler için daha büyük dikkat ve farkındalık içinde olmalarının gerektiği. Genç işçilerin (15-25 yaş arası) daha deneyimli personele göre farklı ihtiyaçları olduğunu unutmak oldukça kolay olabiliyor; tam da bu sebeple uzmanlar, genç işçilerin en ciddi yaralanma riski olan grup olduklarını göz önünde bulundurarak, onları korumak için daha fazla çaba gösterilmesi gerekliliğinin altını çiziyor.

 

Hazırlayan: Team Behind It

Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/business-43948749

https://www.workpro.com.au/4-reasons-young-workers-are-most-at-risk-of-injury/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!