TRENDLER

Çocuk Resimlerinde Savaş Ve Şiddet

Görüntülenme 1602

0
Çocuk Resimlerinde Savaş Ve Şiddet

Yukarıdaki resim Amerika’nın müreffeh bir kentinde açılan Filistinli Çocuk Resimleri sergisinden. Sergi, içerdiği şiddet nedeniyle çocuklara zarar verebileceği endişesiyle kısa sürede kapatılmış.  İnternette bulunabilen tek tük izlerden biri de kimin yaptığı bilinmeyen bu resim.

Aşağıda göreceğiniz resimlerse Darfurlu çocukların mülteci kampında pedagoglar eşliğinde yaşadıkları travmaları anlattıkları resimler. Evet, şiddet var. Ama resimlerde değil, dünyanın pek çok yerinde…

Abd al-Rahman (13)

“Ben vadide koyunları güderken silahlı süvariler geliyor.  Ateş ederek “şu kara köleleri öldürün” diye bağırıyorlar. Bir sürü insan ve hayvan öldü. Kanlar içinde kalmışlardı. Çocukların peşine düştüler. Bazılarını bir daha hiç görmedik. Hayvanlarımızı aldılar. Bütün develeri, keçileri, koyunları, her şeyi… Sonra uçaklar geldi ve köyü bombaladı. Sayfanın alt kısmında gördüğünüz kırmızı şey bir roket.”

cocuk ve siddet

Taha (13)

“Öğleden sonra eve dönerken uçakları gördük ama aklımıza bir şey gelmedi. Bahçeye bir bomba düştü. Sonra dört tane daha… Toplam altı kişi öldü. Bir oğlan çocuğu, kucağında oğlunu taşıyan bir anne, bir de kız sanki… Bahçenin bir köşesinde kucağında bebeğini taşıyan bir anne var, biraz sonra o da ölecek… Gecelerim çok zor geçiyor, çünkü bir evimiz bile yok.  Geceleyin kaçarken yanan evlerin görüntüsünü unutamıyorum.”

cocuk ve siddet

Doa (12)

Burada develer üzerinde silahlı adamlar. Bir adam bir kadını zorla alıkoymaya çalışıyor. Kadının başının hemen yanında bir telefon var. Çünkü yardım çağırmak istiyor.

cocuk ve siddet

Musa (15)

Bu resmi tüm ailesini kaybeden Musa çizmiş ama hikayeyi amcası anlatıyor.  “Sabahın altısında askerler geldi. Bizim civarda 3-4 köy vardır. Ortalama 1200 kişi yaşardı. Bomba ve tüfekle ölüm yağmuruna tutulduk. Neyimiz varsa yağmalandı. Köy yakıldı. Akşama doğru köyü bir de uçaklar bombaladı. Askerler evlerin içinde kalan, hasta ve yaşlı insanları teker toplayıp öldürdü. Biz zor kaçtık”

 

cocuk ve siddet

Leyla (9)

-Burada ne oluyor?

-Bombalanan evimiz yanıyor.

-Ya bu kadın?

-Ölü bir kadın.

-Yüzü neden kırmızı?

-Yüzünden vurulmuş.

-Bu yeşil şey ne? İçinde ne var?

-O bir tank. İçinde de asker var.

 

cocuk ve siddet

Mustafa(8)

“Askerlerden kaçıyoruz. Uçaklar ve süvariler peşimizde. Şunlar kadınlar, bunlar da erkekler. Vadiye doğru kaçtık. Oradan da Çad’a geçtik.”

cocuk ve siddet

Nur (9)

-Bu Sudan’daki kardeşim. Şimdi orada saklanıyor ama çok mutsuz.

-Neden?

-Çünkü okumak istiyor ama gidemiyor. Okul yandı.

 

cocuk ve siddet

Magda(9)

“Yanan evlerden kaçıyoruz. Tüfekler ve bombalarla peşimizden geliyorlar.  Ateş ediyorlar. Amcam vuruldu. Kızları alıkoyduklarını gördüm. Ailecek el ele tutuşarak –ve çığlıklar atarak” vadiye kaçtık. Birbirimizi kaybetmemek için ele ele tutuştuk. Burada güvendeyiz ama babamı kaybettik.

cocuk ve siddet

Magda (9)

“Bir de uçak vardı. İşte bu yanan köyümüz. Yanımıza biraz su alıp kaçtık. Silahlı adamlar devemizi götürdü. Vadiye kaçıp, bir ağaca tırmandık”

cocuk ve siddet

Cemil (12)

“Develer ve atlar üzerinde silahlı adamlar geldi.  Bazı develerin üzerinde silahlı iki adam birden vardı. Buradaki makineli tüfekli olan. “ Defterin başka bir sayfasına Cemil telsiz çizmiş. “Yardıma ihtiyacımız vardı. Bizi koruyan kimse yoktu.”

cocuk ve siddet

Ala (13)

Ala canlı çatışmaya tanık olan çocuklardan.  Ala değil öğretmeni anlatıyor. “ Askerler çatışmada yaralanan isyancıları aşağılamak için bacak aralarına ateş ederek öldürüyorlar”

cocuk ve siddet

Salih (13)

“Sudanlı askerler, uçaklar ve bombalar.. Silahlı süvariler kızları alıkoyuyorlardı. Özellikle de güzel olanları… Küçük kızları bile götürdüler. 5 yaş, 7 yaş, 14 yaş… Bazılar 4-5 saat sonra geri döndü. Bazılarını bir daha görmedik.”

cocuk ve siddet

Mahmut (13)

-Burada ne oluyor?

-Yeşil adamlar kadınları götürüyor.

-Ne yapıyorlar?

-Zorla evleniyorlar.

-Evlere ne olmuş?

-Yanıyorlar.

-Ya bu uçak?

-O bir Antonov. Önünde de helikopter var. Sayfanın altında yatanlar ölmüş olanlar.

cocuk ve siddet

Cemal (12) ve Enver (10)

“Ben hala korkuyorum. Uçakları ve bombaları unutamadım.”

“Eve dönmek istiyorum”

cocuk ve siddet

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!