TRENDLER

Çocuklar Öfkeyi Anlatıyor

Görüntülenme 557

0
Çocuklar Öfkeyi Anlatıyor

Sizi, öfkelendiklerinde beyinlerinde neler olup bittiğini çok iyi anlayan altı küçük çocukla tanıştırmak isteriz.

Bu çocuklar anlattıkları hiçbir şeyi uydurmuyorlar; düşünceleri ve sözleri o kadar gerçek ki! Çocuklar, sosyal ve duygusal öğrenmeye büyük önem veren okullarından ve bu okulda aldıkları “farkındalık ” eğitimlerinden çok şey kazanmışlar.

Çoğu yetişkinin anlam veremediği duyguları anlama konusunda onlardan çok daha başarılılar. Ve dürüst olmak gerekirse, yaşımız ne olursa olsun, duyguları anlamanın hepimizin öğrenmek isteyeceği bir yaşam becerisi olduğu kesin.

İşte, bu çocuklardan öfkemizi anlama konusunda alabileceğimiz altı önemli ders. Unutmayın, öfke hayatın bir parçasıdır:

1. Sadece 5 yaşında ama öfkesinin kaynağını keşfettiğini söylüyor.

Birisi, “Benimle oynamak istemediğini söylemen hoşuma gitmiyor” diyorsa, bu onu sinirlendiriyor demektir.

Hepimiz böyle hissetmez miyiz? Bu zeki çocuk, bazen kontrolümüz dışında gelişen olayların – reddedilmek ya da kaba sözler işitmek gibi – bize kendimizi kötü hissettirdiğinde öfkelendiğimizi biliyor. Genellikle bizi öfkelendiren başka bir kişi olur. (Ama bazen kendimize de kızabiliriz.)

çocuklar öfkeyi anlatıyor 1

2. “Kalp atışınız hızlanır, terlersiniz ve kızarırsınız. İşte o zaman kendinize bir şeyler olduğunu anlarsınız.”

Çok güçlü bir öfke duygusuna fiziksel olarak tepkiler verebiliyoruz: Yüzümüzün kızarması ile başlayıp birine vurma isteğine (niyetimiz o olmasa da) kadar gidebiliyor. Bu akıllı küçük adamın dediği gibi “Kalp atışınız hızlanır çünkü çok kızmışsınızdır ve sonra terlemeye başlarsınız, çünkü çok ama çok kızmaya başlamışsınızdır. Ve çok fazla kızdığınızda kızarırsınız.”

çocuklar öfkeyi anlatıyor 2

3. Küçük kız müthiş bir analiz yapıyor.

Ön dişleri yeni çıkan bu küçük kızın duygularla ilgili kayda değer bir “bilgeliği” var: Zihnimizin duygusal durumuna göre düşüncelerimiz ya “ayağa kalkar” ya da sakinleşir.

çocuklar öfkeyi anlatıyor 3

“Bu şuna benziyor: Düşünün ki elinizde bir kavanoz var ve bu kavanoz beyniniz olsun. Sonra bu kavanozun içine parıltılar koyuyorsunuz ve işte bu ne hissettiğinizi gösterecek. Kavanozu salladığınızda içindeki parıltılar her yere dağılır. İşte zihniniz böyle görünür. Dönmeye başlar ve düşünmek için zamanınız bile olmaz.

çocuklar öfkeyi anlatıyor 4
Beyninizin içindeki karışıklık bu kavanozun içindekine benziyor mu bazen?

 

4. “Eğer ihtiyacınız varsa yalnızlık iyi bir şeydir.”

Anaokuluna gitmek bazen oldukça yorucu olabiliyor. Bu küçük öğrenci işler zorlaştığında ne yapılması gerektiğini biliyor: “Önce yalnız kalabileceğiniz bir yer bulursunuz. Sonra sakinleşmenin ve rahatlamanın bir yolunu bulursunuz.” Bazen aklınızı ve düşüncelerinizi toplamak için yalnız kalmaya ihtiyaç duyarsınız. Gergin hissettiğiniz bir durumdan kendinizi uzaklaştırmanız iyi bir şeydir.

çocuklar öfkeyi anlatıyor 5

5. Anaokulu öğrencileri bile nefesle kendilerini sakinleştirmeyi öğrenebilir.

Oyun alanında, evde ya da sınıfta çocuklar öfkelenebiliyor. Bu yüzden işler çığırından çıkmadan önce çocukların kendilerini durdurmak için kullandıkları yollardan biri de nefesi sakinleştirmek için bir iki dakika ayrımak. “Sakinleşmem gerektiğinde derin nefesler alıp veriyorum” diyor çocuklar.

Derin nefesler alın. Burnunuzdan içeri, ağzınızdan dışarı...
Derin nefesler alın. Burnunuzdan içeri, ağzınızdan dışarı…

6. Bu küçük kızın bildiğini bazı yetişkinlerin öğrenmesi uzun yılları alıyor: Harekete geçmeden önce dur ve düşün.

Bu hepimizin öğrenmesi gereken en zor ama belki de en önemli yaşam becerilerinden birisi. Bu küçük kız harekete geçmeden önce bir duruyor. Bunun kendisini nasıl hissettirdiğini şöyle anlatıyor: “Beynim yavaşlıyor ve sonra kendimi daha sakin hissediyorum. Ve ardından o kişiyle konuşmaya kendimi hazır hissediyorum.” Sakinleşmek ve iletişim kurabilir hale gelmek? Bu muhteşem bir teşhis değil mi?

çocuklar öfkeyi anlatıyor 7

Beynimiz sakinleştiğinde içindeki parıltılar da dibe iniyor.

 

çocuklar öfkeyi anlatıyor 7

Kaynak: http://www.upworthy.com/what-we-can-learn-from-6-kids-who-are-masters-of-their-anger

(Çocukların videosu İngilizcedir.)

[iframe id=”https://www.youtube.com/embed/RVA2N6tX2cg”]

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!