TRENDLER

Çocuklar, Şeker ve Karaciğer

Görüntülenme 4873

0
Çocuklar, Şeker ve Karaciğer

Yapılan son araştırmalar çocuklarda ve ergenlerde karaciğer yağlanması oranının arttığını gösteriyor.

Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı (NAFLD) ve (NAFLD) alkol dışı karaciğer yağlanması (NASH) artış gösteriyor. Karaciğer hücrelerinde aşırı yağ birikmesi olan alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı genellikle insülin direnci, kilo fazlalığı ve yüksek kan trigliseridiyle ilişkilendiriliyor.

Alkol dışı karaciğer yağlanması, alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı spektrumunda en uç noktada yer alıyor ve karaciğerde şiddetli enflamasyon, geri dönüşü olmayan hasar, fibröz ve siroza neden olabiliyor.fructoseKaraciğerde yağ birikmesi karaciğer fonksiyonlarını etkiliyor.

Peki bu neden önemli?

Karaciğer, diğer sayısız rolünün yanında, vücudun en önemli toksinlerden arındırıcı organlarındandır. İç ve dış ortamdaki çeşitli bileşenleri işleyerek gelecekteki kullanımımız için yeniden dönüştürür ya da vücudumuzdan atar.

Tarih boyunca yağlı karaciğer genellikle fazla alkol tüketiminin bir sonucuydu. Günümüzdeyse alkol tüketmeyen pek çok insanda karaciğer yağlanması bulunuyor ve Batı dünyasındaki karaciğer rahatsızlıklarının en önemli sebebini bu oluşturuyor. Çocuklarda bile.

İtalya’da yapılan yeni bir araştırma, NAFLD’si (alkole bağlı olmayan yağlı karaciğer hastalığı) bulunan obez çocuklarla ergenlerin fruktoz tüketimi, ürik asit dereceleri ve NASH (alkol dışı karaciğer yağlanması) olmaları arasında irkiltici sonuçlar ortaya koydu.

Yaş ortalaması 12,5 olan 271 kişi üzerinde yapılan araştırmada, katılımcıların diyet kayıtları tutularak fruktoz alımları hesaplandı. Araştırmacılar en büyük fruktoz kaynağının şekerle tatlandırılmış meşrubatlar olduğunu gördü; katılımcıların %90’ı haftada en az bir kez meşrubat ya da tatlandırılmış bir içecek tüketiyordu.

Daha sonra katılımcılardaki NASH durumuna bakıldı.

Hastaların %36,7’sinde NASH bulunuyordu. Bunların %47’sinde yüksek ürik asit de vardı, oysa NASH olmayan katılımcılarda bu oran %37,6 idi.

Karışıklığa neden olan etkenler düzenlendikten sonra ürik asit düzeyiyle fruktoz tüketiminin birbirlerinden bağımsız olarak NASH ile ilişkili olduğu ortaya çıktı. Araştırmacılar aynı zamanda kandaki ürik asit oranının artışında diyete bağlı tek bağımsız risk faktörünün fruktoz tüketimi olduğunu saptadı.

Araştırmanın yazarı Valerio Nobili, “Bu araştırmada ürik asit konsantrasyonuyla diyete bağlı fruktoz tüketiminin birbirinden bağımsız ve pozitif bir şekilde ilişkili olduğu ortaya çıktı” diyor. “NASH gelişimi yaşam süresi bireylerin ömrünü ve yaşam kalitesini etkileyebilir, bu yüzden çocuklarla ergenlerdeki NASH risk faktörlerinin neler olduğunun anlaşılması büyük önem taşıyor. Böylece bu genç hastaların tedavisi için etkili müdahaleler geliştirilebilir.”

Kimyasal olarak bir antioksidan olan ürik asit, yüksek konsantrasyonlara ulaştığında kristalize hale gelip ağrıya ve gut olarak bilinen duruma sebep olabiliyor.

Yüksek fruktoz alımı sorununun meyve gibi işlenmemiş gıdalarda doğal olarak bulunan şekerden değil, rafine ve eklenmiş şekerlerden kaynaklandığını unutmamak gerekiyor. Meyvelerde bulunan şeker, beraberinde lif, mineral, vitamin, bitkisel gıdalarla birlikte geliyor ve bu da şekerin hazmedilmesini, vücutta tutulmasını ve vücut üzerindeki etkilerini değiştiriyor.

Pediatrik endokrinolog Prof. Robert Lustig birkaç yıl önce, etanol (alkol) ve serbest fruktoz fazlasının vücut üzerindeki etkilerinin benzer olduğunu ve sadece karaciğerle sınırlı kalmadığını açıklayan bir makale yayınladı.

Bu tür araştırmalar, çocuklarımızın ve ergenlerimizin tükettiği şeylere dikkat etmemiz gerektiğini ortaya koyuyor. Çocuklarımızın gerçek gıdalar yerine abur cubur türü şeyler yemelerinin sağlıkları üzerindeki kısa ve uzun vadedeki etkilerini ve sağlıklı gibi duran yiyeceklerdeki eklenmiş şekeri ayırt etmeyi öğrenebilmeleri için eğitim büyük önem taşıyor.

Karaciğerinizi sevin ve şekerli şeyleri daha özenli tüketin.

Kaynak: http://thatsugarfilm.com/blog/2017/02/23/kids-sugar-and-the-liver/

 

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!