Çocuklara Yaşam Becerilerini Öğretmek IV – Programları Yönetme

0
1405

Son bir yıldır çocuklarıma yavaşça da olsa okul programları üzerinde daha fazla kontrol olanağı veriyorum. Çünkü biliyorum ki bir programı oluşturmak ve yönetmek, onların hem üniversitede hem de kariyerlerinde ihtiyaç duyacakları son derece önemli bir yaşam becerisi.

Bir düşünün. Patronunuz size bitirmeniz için bir proje verdiğinde, onu nasıl tamamlayacağınızı gün be gün gösteren bir plan vermiyor. Sizden bunun nasıl analiz edileceğini anlamanızı ve kendi başınıza bitirmeniz için gereken zamanı programlamanızı bekler. Bu hayata hakim olabilmek için önemli olan öğrenilmiş bir beceridir.

Çocuklarım günlük okul programlarını nasıl yönetiyor?

program yonetme

Bu yaşam becerisini çocuklarıma öğretmeye başlamak için doğru zamanın geldiğine karar verdiğimde, önce küçük küçük başlamak istedim. Bunun, hepimiz için daha az stres verici olacağını ve onlara başarıya ulaşmaları için daha büyük bir şans vereceğini düşündüm. Okul programlarıyla başlamayı seçtim. Çünkü ödevlerinin hafta boyunca ne zaman yapıldığını umursamıyorum, önemli olan tamamlanmaları.

Her pazartesi, her birinden neyi başarmalarını istediğimi planlıyorum ve beyaz bir tahtaya yazıyorum. Daha sonra onlar da bu listeyi alıyor ve haftalık programlarını oluşturuyor. Öncelikle o hafta hangi günler evde olacağımızı öğrenmek için aile takvimimize bakıyorlar. Sonra tahtada yazanları alarak onları uygun oldukları günlere bölüyorlar. Bu becerilerinin zamanla geliştiğini görmek çok sevindirisi. Başlangıçta programlarına kurslarını rastgele ekliyorlardı. Şimdi her güne bir sürü düşüncelerini ve belirli ödevlerini yazıyorlar.

Örneğin, eğer yazılacak bir ödev taslağının son halini vermeleri gerekiyorsa bunu bir gün önceden programlıyorlar, böylece yapmak için zamanları oluyor ve yorulmuyorlar.

Çocuklarımın öğrendikleri

Eleştirel düşünme

Bir program yaptığınızda dikkate almanız gereken çok fazla şey olur. Sadece projenizi zamanında tamamlamak zorunda olmazsınız ama aynı zamanda görevinizi tamamlamak için belirli bir yere gitmez zorundaysanız ya da özel bir şeye ihtiyacınız varsa bunları da düşünürsünüz.

Fotoğrafçılık sınıfındayken büyük kızımın düzenli olarak ev dışında bitirilmesi gereken ödeleri oluyordu ve planlama yaparken bunları da dikkate alması gerekiyordu.

Esneklik

Eğer planlanmış bir görevleri varsa, fakat yeni bir şey gelişirse bunu bir başka güne yeniden programlama özgürlükleri olduğunu biliyorlar. Bir programın, çizelgenin harika bir araç olduğunu ama asla onları kontrol etmemesi gerektiğini keşfediyorlar.

Sorumluluk

Kızların kendi programları üzerinde daha fazla sorumluluk almasıyla okul ödevlerini tamamlamaları konusunda daha az söylendiğimi fark ettim. Eğer o gün yapmaları gereken çok şey varsa hemen işe koyuluyorlar ve böylece işlerini tamamlayabiliyorlar.

Kaynak: http://educationpossible.com/teaching-kids-life-skills-managing-schedules/

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here