TRENDLER

Çocukları Kış Hastalıklarından Korumanın En İyi Yolu: Açık Havada Oyun

Görüntülenme 569

0
Çocukları Kış Hastalıklarından Korumanın En İyi Yolu: Açık Havada Oyun

Soğuk havada dışarıda oynamak… Yalnızca çocuklar değil, yetişkinler için de olmazsa olmaz bir aktivite! Tek yapmanız gereken sıkı giyinmek. Yetişkinler sıcak kalmak için birkaç kat ve hafif giysiler giymeliler. Eldivenleri ve bereyi de unutmayın tabii! Çocukların vücutları ısıyı daha çabuk kaybedebildiği için, küçük çocuklar ve bebekler yetişkinlerden bir kat daha fazla giyinmeliler. Başlarının ve boyunlarının tamamen örtülü olduğundan emin olun ve sıcacık bir çift eldiveni de unutmayın.

Kış mevsiminin temiz havası herkese iyi gelir!

Kışın açık havada oyun oynamak, soğuk algınlıkları ve grip gibi hastalıkların sorumlusu olarak görülüyor uzun yıllardır. Ebeveynlerimiz küçükken bizlere “Sıkı sıkı giyin yoksa hasta olursun,” derdi ve muhtemelen kendi ebeveynleri de onlara aynı şeyi söylerdi. Kışın dışarıda oynamanın kötü bir şöhreti var maalesef. Kış koşullarına hazırlıksız bir şekilde dışarıya çıkmak akıllıca olmasa da, diğer insanlardan bulaşan ve soğuk algınlığına ve gribe neden olan virüsler aslında kapalı mekanlarda bulunur.  

İç mekanlardaki mikrop ve bakteri dolaşımı, çocuğunuz için açık havada oyun oynamaktan çok daha zararlı. Kış mevsimi doğru anlaşıldığı ve gerekli hazırlıklar yapıldığı takdirde, çocuğunuz güneşli günlerde olduğu kadar soğuk havalarda da eğlenebilir!

İşte, kışın açık havada oyun oynamanın sağladığı dört büyük fayda…

Temiz hava alırsınız

Çoğu ebeveyn soğuk algınlığı ve grip için kış mevsimini suçlar. Bu hastalıklara sebep olan virüslerin kışın daha yaygın olduğu doğru, ancak kapalı alanlardaki hava dolaşımı çocuğunuzun hastalanmasının asıl sebebidir. Çünkü, tüm bakteri, kir ve mikroplar havalandırma kanallarında tekrar tekrar geri dönüşüme uğrar. Siz de içeride ne kadar vakit geçirirseniz bu havaya o kadar maruz kalırsınız. Hiçbir şey, açık havada saatlerce eğlenceli oyunlar oynamaya başlamadan önce aldığınız o ilk soğuk kış havası kadar tazeleyici olamaz… Dışarıdaki temiz havayı solurken çocuklarınızın mikropları defalarca solumasına gerek kalmaz ve hastalıkların yayılma şansı da azalır.   

Bağışıklık sisteminiz güçlenir

Açık havada oyun oynamak, çocuklarınıza kapalı mekanlardaki mikroplardan ve bakterilerden kaçma şansı verir. Bu yalnızca sağlıklı çocukların işine yaramaz; halihazırda hasta çocuklar da temiz havadan fayda sağlar. Ancak, yeterince sıkı giyindiklerinden ve ısıyı tutacak ve üretecek şekilde hareket ettiklerinden emin olun. Dışarıya daha sık çıkmak, çocuğunuzun daha güçlü bir otoimmün sisteme sahip olmasını ve alerjilere karşı daha dirençli hale gelmesini sağlar. Araştırmalar, kırsal bölgelerde yaşayan ya da aktif bir şekilde açık havada vakit geçiren çocukların genel sağlıklarının diğer çocuklardan çok daha iyi olduğunu gösteriyor.

İhtiyacınız olan egzersizi yaparsınız

Havanın soğuk olması çocuklarınızın enerjilerini ya da oyun oynama isteklerini kaybettikleri anlamına gelmez. Hatta California Çocuk Bakımı Sağlık Programı (California Childcare Health Program) açık hava kış oyunlarını şöyle tanımlıyor: “Çocuklara çevre değişikliği, oyun ve rutinlerinde denge sağlama ve büyük kas aktivitelerini geliştirme (kaba motor gelişimi) fırsatı sunan oyunlar.” Çocuğunuzun kış ayları boyunca da büyümeye devam ettiğini ve uzun süreli hareketsizliğin kas gelişimlerine yardımcı olmadığını unutmamalısınız. Fiziksel aktivite, bağışıklık sisteminize tam 24 saatlik bir güç dalgası sağlar. Daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız, daha az hastalık ve daha az antibiyotik kullanımı demek.

Hayal gücünüzü harekete geçirir

Kış mevsimi ayrıca, oyun aracılığıyla hayal gücünüzü harekete geçirmenin binbir çeşit yolunu sunar size. Çocuğunuz bir şeyler inşa etmekten mi hoşlanıyor? Arka bahçenize tünelleri ve üssü olan kardan bir kale inşa edebilirsiniz. Evinizin yakınında park var mı? “Vahşi” bir doğa yürüyüşü yaparak ağaçlık alanda yaşayan kuşların ve diğer hayvanların arayışına çıkabilirsiniz. Son on yılda gerçekleşen teknolojik gelişmeler sebebiyle birçok çocuk hayal gücünü giderek daha az kullanmaya başladı. Kardan adam yapmak gibi basit bir etkinlik bile çocukların problem çözme ve yaratıcı becerilerini kullanmalarını sağlıyor halbuki. Ve bu becerilerini kanepede oturarak geliştiremezler.

Unutmayın: El yıkamak hastalık riskini azaltmak için en etkili yoldur!

Açık havada oyun önerisi: Kar volkanı deneyi

Malzemeler:

? Boş bir su şişesi

? 2 kaşık kabartma tozu

? 1 kaşık bulaşık deterjanı

? Birkaç damla gıda boyası (kırmızı renk karın lav gibi görünmesini sağlar)

? 30 ml sirke

Deney:

? Karlı bir alana, merkezinde su şişesini tutacak deliği olan yanardağ şeklinde bir yapı inşa edin.

? Sirke dışında tüm malzemeleri şişenin içine koyun.

? Son olarak sirkeyi ekleyin ve volkanik püskürmeyi izleyin!  

Öneri: Eğer tam olarak işe yaramazsa, biraz daha bulaşık deterjanı ve sirke ekleyebilirsiniz.

Bu neden bilimsel bir etkinlik?

Sirke (asit) ve kabartma tozu (baz) birbirini nötrlemek için reaksiyona girer. Bu reaksiyon, gördüğünüz kabarcıkları oluşturan karbondioksit gazının salınımına neden olur. Bu kabarcıklar da bulaşık deterjanının tepkimeye girmesi için köpürmesini sağlar.

 

Kaynak: https://www.med.upenn.edu/antibiotics/newsletters/2017_5.1_January.pdf

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!