TRENDLER

Çocukları Rahat Bırakın: Helikopter Ebeveynlik ve Davranış Sorunları

Görüntülenme 1075

0
Çocukları Rahat Bırakın: Helikopter Ebeveynlik ve Davranış Sorunları

Araştırmalara göre, aşırı kontrolcü ebeveynlere sahip çocuklar, yaşamlarının ileri safhalarında duygularını kontrol etmekte daha fazla zorluk çekiyorlar.

Yeni yürümeye başladıkları sırada ebeveynleri aşırı kontrolcü – “helikopter ebeveyn”– olan çocuklar ileride duygularını ve dürtülerini kontrol etmekte güçlük çekiyorlar. Yeni araştırmalara göre, bu durum okulda da sorunlara yol açıyor.

Çalışma, küçük çocukların annelerinin, oyun zamanına ve ne yapılacağına ne derece müdahale ettiğini araştırdı. Daha sonra, çocukların takip eden sekiz yıl içindeki davranışlarını inceledi. Kontrolcü ebeveynlerin, çocukların büyürken yaşadığı birden fazla problemle bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

“Aşırı kontrolcü ebeveynler genellikle iyi niyetli ve aslında istedikleri çocuklarını desteklemek ve  onların yanında olmak,” diyor, araştırmacılardan biri olan akademisyen Dr. Nicole Perry.

“Ancak, duygusal ve davranışsal becerilerin gelişmesi için ebeveynlerin çocuklara çeşitli duyguları yaşamaları için izin vermeleri; çocukların tecrübe etmeleri ve hislerini özgürce kontrol etmeyi öğrenebilmeleri için onlara mesafe tanımaları gerekiyor. Bunları sağladıktan sonra, çocuk için işler zorlaştığında rehberlik ve destek için devreye girmeliler.”

Dr. Perry ile ABD ve İsviçre’den meslektaşları, ebeveynleri ve davranışlarını, iki yaşındaki 422 çocuk üzerinden nasıl incelediklerini açıkladılar. Çocuklar anneleriyle birlikte laboratuvara davet edildi. Onlardan bir dizi oyuncakla dört dakika boyunca oynamaları, sonraki iki dakika boyunca da oyuncaklardan uzaklaşmaları istendi. Seanslar kayıt altına alındı ve araştırmacılar, annenin görevi ne kadar üstlenmeye çalıştığını derecelendirdiler.

Ekip, beş yaşına geldiklerinde çocukların adil olmayan şekerleme dağıtımına verdiği tepkiyi ve verilen kısıtlı zaman içinde bir puzzle’ı çözme yeteneklerini inceledi.  

Çocuklar beş ve on yaşına geldiklerinde, öğretmenlerinden çocuklardaki depresyon, kaygı ya da yalnızlık gibi sorunları; çocukların akademik başarıları ve sosyal becerileri hakkındaki görüşlerini derecelendirmeleri istendi. Çocukların okul ve öğretmenlerin yanı sıra duygusal meselelere karşı tutumları da 10 yıl boyunca test edildi.

Araştırmacılar, çocuğun yaşını, yeni yürümeye başladığı zamanlardaki davranışını ve sosyoekonomik konumunu içeren etkenler hesaba katıldığında, annenin kontrolcü davranışının artması ile beş yaşına geldiklerinde çocukların kendi duyguları ve dürtüleri üzerinde sahip oldukları kontrolün azalması arasında bir ilişki buldu.

Dahası, beş yaşındayken duyguları üzerinde kontrolü zayıf olan çocuklar 10 yaşında daha kötü sosyal becerilere sahip oluyorlar. Duygular ve davranış üzerindeki zayıf kontrol, düşük akademik performans ile de ilişkili. 10 yaşındaki çocukların raporlarına bakıldığında bu durumun duygusal problemlere ve okulda sağlıksız bir tutuma yol açtığı görülüyor.

Ancak çalışmanın tüm bu sürecinde, annenin davranışına yalnızca bir kez bakıldı. Ebeveynlikte ya da çocuğun fiziksel sağlığında oluşmuş muhtemel değişiklikler göz önüne alınmadı.  

Warwick Üniversitesi’nde gelişim psikolojisi ve bireysel farklılıklar profesörü olan Dieter Wolke, annelerin anksiyete bozukluğuna sahip olup olmadığına bakılmadığını, ancak çalışmanın, erken çocukluk döneminde kendini regüle etme (duygularını düzenleme, kendini rahatlatma) eksikliğinin ileride yaşanan problemlerle ilişkili olduğunu gösteren önceki araştırmalar tarafından desteklendiğini belirtti.  

Wolke, “Buradaki asıl problem şu. Kendinizi regüle etme becerilerini hiç öğrenmezseniz, okula ya da üniversiteye gitmek için evden ayrıldığınızda kendinizi nasıl regüle edeceksiniz? Çocukların elinden bu şansı almak bir nevi istismar,” diyor. Aşırı kontrolcü ebeveynlerin genelde iyi niyetlere sahip olduğunu da ekliyor.

Ancak, Bath Üniversitesi’nden Dr. Janet Goodall, dikkatli olunması gerektiğini, ne kadar kontrolcülüğün “gereğinden fazla” olduğunu belirlemenin zor olduğunu iletiyor. Ebeveynlerin davranışlarını eleştirirken çocuğun büyüdüğü ortamın ne kadar tehlikeli olduğu gibi kültürel faktörlerin de dikkate alınması gerektiğini söylüyor.  

Goodall şöyle devam ediyor: “Araştırma, aşırı kontrolcü ebeveynlik dedikleri şey ile ilerideki sorunlar arasında bir bağlantı bulmuş olsa da, sorunların sebebi budur demiyor, problemleri destekliyor diyor. Sonuçta ebeveynleri yalnızca altı dakika gözlemlediler.” 

Ebeveynler suçlu hissettirilmemeli ve yargılanmamalı diye de ekliyor: “Önemli olan şey, ebeveynlerin çocuklarını, onların ne yaptıklarını ve ne öğreniyor olduklarını önemsemeleri.”

 

Çeviri: Zeynep Topal

Kaynak: https://www.theguardian.com/science/2018/jun/18/over-controlled-toddlers-grow-up-unable-to-cope?platform=hootsuite

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!