TRENDLER

Çocuklarımı (Neredeyse) Her Havada Dışarıya Çıkarmamın 4 Sebebi

Görüntülenme 6899

0
Çocuklarımı (Neredeyse) Her Havada Dışarıya Çıkarmamın 4 Sebebi

Ülkem İsveç’te eski bir İskandinav atasözü “Kötü hava yoktur, kötü kıyafet vardır” der ve bu yüzden havaya göre giyinmek milli sporumuz gibidir. Özellikle, hava nasıl olursa olsun dışarıda oynamaları beklenen ve buna heveslendirilen çocuklar konusunda bu özellikle doğrudur. Evet, İsveç’te hortumlar, kasırgalar ve aşırı sıcaklar olmaz ama kışlar gerçekten çok uzun sürebilir ve müthiş yağmur yağar. Havanın düzelmesini beklemek uzun bir kış uykusuna yatmak gibi olacağından, kötü hava koşulları İsveç’te sıradan bir durum olarak görülür ve çocuklar yaz, kış, bahar ve sonbaharda dışarıda oynarlar.

Artık İsveç’de değil, Amerika’da yaşıyorum ama çocuklarımı ister yağmur yağsın, ister güneş açsın her gün dışarı çıkarma alışkanlığım sürüyor ve bu da bazen insanların bana deli gözüyle bakmasına neden oluyor.

Bir gün, büyük kızım daha bebekken, güzel ama soğuk bir kış günü onu yürüyüşe çıkarmıştım. Derken beyaz bir cip yanımda durdu ve sürücüsü kadın başını camdan uzattı. “Sizi gideceğiniz yere bırakayım mı? Dışarısı gerçekten çok soğuk” dedi kadın endişe dolu bir sesle. Ona teşekkür ederek teklifini kibarca reddettim, ona ikimizin de çok iyi giyindiğimizi ve temiz havanın keyfini çıkardığımızı söyledim. Kadın başını salladıysa da, nasıl olup da kızımı -9 C havada dışarı çıkardığımı aklı almadığı belliydi. Aracım olmadığını düşünüp bana acıyarak gideceğim yere bırakmayı teklif eden başkaları da oldu.

Hava nasıl olursa olsun dışarı çıkmak günümüzde alışıldık bir davranış değil.

İnsanlar “her halükârda” ilkem nedeniyle benim aklımı kaçırdığımı ya da iyi bir cezayı hak ettiğimi düşünebiliyor. Öyleyse neden böyle davrandığımı açıklayayım size. Kısaca, havanın kötü olması, çocukların dışarıda oynamasının faydalarını azaltmaz diyebilirim. Biraz daha ayrıntılandırmam gerekirse, çocuklarımı hava nasıl olursa olsun dışarı çıkarmamın en önemli dört sebebi şunlar:

Çocuklarımın Zorluklar Karşısında Dayanıklı ve Esnek Olmasını İstiyorum

Dayanıklılık ve esneklik, hayatın zorluklarıyla başa çıkabilmek için çok önemli bir yaşam becerisidir. Dışarıda oyun oynamak bu beceriyi güçlendirmenin en iyi yollarından birisidir, hatta hava koşullarının kötü olması bunu daha da pekiştirir. 2010 yılında bir İngiliz orman anaokulunda yapılan araştırma, çocukların yıl boyunca, her halükârda dışarıda oynamalarının çocukların “fiziksel becerilerini, kendilerine güvenlerini, dayanıklılık ve esnekliklerini” artırdığını gösteriyor.

Çocuklarımın Her Mevsimin Ayrı Özelliklerini Yaşamasını İstiyorum

Mevsimler birbirini kovalarken doğanın yüzünün nasıl değiştiğini keşfetmek büyülü bir şeydir. Tecrübelerime göre, çocuklar soğuk hava koşullarından yetişkinlere göre daha az etkileniyorlar ve yağmurda çamurda, karda ya da buzda oynarken doğayla güçlü bir bağ kuruyorlar. Her havada dışarıda olmak onların yaşam döngülerini kavramasını kolaylaştırıyor. Örneğin sert rüzgârlı bir hava, çocukların akıllarına pek çok soru takılmasına neden oluyor; bitkiler soğukla nasıl başa çıkıyor ya da hayvanlar kışın nasıl yiyecek buluyorlar gibi.

Hareketli Olmalarını İstiyorum

Fiziksel hareketlilik çocukların sağlıklı olması için son derece önemli ama kabul edelim ki çocuklar soğuk ve karanlık kış aylarında en fazla dört duvar arasında hareket edebiliyor, televizyonlar, tabletler ya da diğer elektronik cihazlara gömülüyorlar. Dışarıda zaman geçirmeyi günlük rutin haline getirmek, çocukların bütün yıl hareketli olmasını sağlar. Çok fazla kalmak da gerekmez, -26 derece soğuğu hissedip anlayacak bir süre bile yeterlidir. Soğuk ısırığı diye bir şey vardır ve dikkat edilmesi gerekir ama uygun kıyafet ve donanımla soğuk havada da açık havanın keyfini çıkarmak mümkündür. Nasıl kat kat giyinileceğini ve soğuk ısırığının ilk belirtilerini bilirlerse hem çocuklar hem de yetişkinler gerçek bir soğuk hava afeti karşısında hazırlıklı olurlar.

Çocuklarımın Bütün Yıl Doğadan Keyif Almalarını İstiyorum

Soğuk havanın zorluklarına rağmen, az da olsa her gün dışarı çıkmanın faydalarını zaman zaman görüyorum. Soğuk ya da yağmur, ormanda yürümenin iyileştirici etkisini azaltmıyor. Aslında bazen bu zorlu koşullar beni daha da canlandırıyor. Guardian’da yayınlanan makalede belirtildiği gibi “kış, rahatsızlıktan zevk almanın neşesidir.” Benim her hava koşulunda doğada olmaktan zevk aldığımı gördüklerinde kızlarım da aynı şekilde zevk alacaklardır.

Kaynak: http://rainorshinemamma.com/five-reasons-why-i-let-my-kids-play-outside-in-almost-any-weather/

Etiketler
Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!