TRENDLER

Çocukların Akıl ve Ruh Sağlığını Desteklemenin Basit ve Güzel Bir Yolu

Görüntülenme 1056

0
Çocukların Akıl ve Ruh Sağlığını Desteklemenin Basit ve Güzel Bir Yolu

Mükemmel öğretmenler öğretmekten çok daha fazlasını yaparlar. Rol model, rehber ve hatta sırdaş bile olabilirler. Bazen bir öğretmen, bir çocuğun hayatındaki tek güvenilir yetişkindir. Eğitimcilerin taşıdığı büyük sorumluluğu gösteren bir gerçektir bu.

Belki de bu yüzden bir öğretmenin sosyal medyada yayınladığı bir fotoğraf bu kadar ilgi gördü ve viral oldu. Erin Castillo’nun paylaştığı fotoğrafta, bir beyaz tahtanın üzerinde “Pazartesi Check-in İşlemi” başlığı bulunuyor. Hemen altındaki bölümlerde ise “Harikayım”, “İyiyim”, “İşte”, “Zorlanıyorum”, “Zor bir dönem geçiriyorum, check-in işlemi iyi olur” ve “Pek harika değilim”.

Castillo’nun öğrencileri her Pazartesi, yapışkanlı bir not kağıdının arkasına isimlerini yazarak bu panoya asıyorlar. Daha sonra Castillo tüm hafta boyunca her bir çocukla, yapışkanlı not kağıdını nereye yerleştirdiği ve konuşmaya ihtiyacı olup olmadığı hakkında özel olarak tek tek görüşüyor. Yani öğrencilerini haftada bir kontrol ediyor. Öğrencilerin akıl ve ruh sağlığını desteklemenin çok güzel bir örneği.

Yapılan yeni araştırmalar çocuklarda ve ergenlerde görülen akıl ve ruh sağlığı sorunlarında artış olduğunu gösteriyor. Bunun pek çok sebebi olabilir. Sosyal medya, 7/24 haberlere maruz kalmak… Ya da belki de biz artık anksiyete ve depresyonun belirtilerini daha iyi teşhis etmeye başladık. Sebep ne olursa olsun, çocukların ve ergenlerin her türlü desteğimize ihtiyacı var. Ve bu çocuklar zamanlarının büyük bir çoğunu okulda geçirdikleri için bu tür bir desteği sunacak ilk insanlar öğretmenlerdir.

Ancak, bunun en etkili şekilde nasıl yapılacağını bulmak zor olabilir. Bu pano örneği gibi basit yöntemler, hangi öğrencilerin biraz daha fazla ilgiye ihtiyacı olduğunu ya da sınıf dışında yaşadığı zorluklarla ilgili yardıma gereksinimi olduğunu belirlemede öğretmenlere yardımcı olabilir.

 

Kaynak: https://www.upworthy.com/this-teacher-s-viral-check-in-board-is-a-beautiful-example-of-mental-health-support?c=ufb1&fbclid=IwAR2niatu0rJ137GaAf5Ab74-dPPAsVlrSY29qgfOazJBg_JmqfftjHGhsWo

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!