Çocukların Annelerinin Yanında Daha “Kötü” Olmalarının Gerçek Sebebi

10
209875

“Bütün gün benimle gayet iyilerdi, ama seni gördükleri andan itibaren kendilerini kaybettiler! Neden böyle oluyor anlamıyorum!” der eşim bana sürekli.

Geçtiğimiz günlerde şöyle bir makale yayınlandı: “Araştırma: Çocuklar anneleriyle aynı yerde olduklarında yüzde 800 daha ‘kötü’ oluyorlar”. Elbette gerçek olmayan bir araştırma ve komik bir makaleydi bu. Başlığı okuduğumda gülmekten kırıldım. Makale gerçek olmasa da bence ana fikir gayet doğruydu! Çocuklar kesinlikle annelerinin yanında normalde olduklarından yüzde 800 daha ‘kötü’ oluyorlar. Peki ama neden?

Çünkü sen, sevgili anne, onların güvenli bölgesisin. Sen, onların bütün problemleriyle birlikte gelebilecekleri tek yersin. Eğer sen bir şeyleri iyileştiremezsen, başka kim yapabilir bunu?

Sen, sevgili anne, hoşa gitmeyen duyguların bir çöp öğütücüsüsün.

Eğer bir çocuk, hoş olmayan bir takım durumlarda, bütün gün kendini tuttuysa, sizi gördüğü andan itibaren, en sonunda kendini bırakabileceği zamanın geldiğini bilir.

Bu, içinde her ne biriktirdiyse onu tamamen bırakmaktır… ağlama…sızlanma…hatta bağırsakları. Dışarıda güzel bir gün geçirip eğlendikten sonra ya da işte eve yorgun döndüğünüzde en son uğraşmak isteyeceğiniz şey budur. Ama biz annelere kalır bu: Duyguların bütün yoğunluğuyla sınırsızca ifade edilişi ve yüzümüze inen şaplaklar. Kapıdan adımımızı attığımız andan itibaren hem de.

Eğer kapıda ağlamalar, sızlanmalar ve çığlıklarla karşılanıyorsanız, çocuklarınızı şımartmadınız. Hayır, sakın kimsenin size bunu söylemesine izin vermeyin.

Aslında siz, çocuğunuzun doğal olmasına izin verecek kadar güvenli bir alan yaratmışsınız.

Ve bu arada… Çocukların duygularıyla ve bedensel işlevleriyle tamamen doğal olabilmeleri çok ama çok önemlidir. Büyüdüklerinde çocuklarımızın duygusal zekalarının ve beden farkındalıklarının gelişmiş olmasını istiyoruz değil mi?

O yüzden bunu iyi bir işaret olarak görün. Çocuklarınızın sizi sevdiğinin bir göstergesi olarak ele alın. Ve sizi anladığımı bilin, çünkü çok ama çok zor, biliyorum.

 

Kaynak: http://www.popsugar.com/moms/Why-Kids-Behave-Badly-When-Mom-Around-38596397?utm_medium=facebook&utm_source=post&utm_campaign=moms

10 YORUMLAR

 1. Hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı gibi, çocuklarla yapılan onlarca çalışmanın sonucu ile çelişen, tamamen subjektif bir takım iddialar…Bu kadar saçma bir yazı ömrümde görmedim.
  Bunu sitenizden kaldırmanızı salık veririm.

  • Kevin, size katılıyorum…bilimsellikten uzak kişisel sözlerden ibaret bir yazı. .Bence de bu siteye uygun görünmüyor
   Herkesin her ağzından çıkana “gerçek ” dense..hoş kendince gerçek ya o ayrı. Ama sana göre “gerçek ” olan bizi hiç ilgilendirmiyor Şerife..

 2. Belirli açılardan dikkate alınabilecek gözlemler mevcut olmasına rağmen Kevin’a katılıyorum,

  Hatta benzer durumu yaşayan bir baba olarak detaylı eklemeler yapayım:

  1. Yazı Amerikalı bir annenin blog undan alınmış, açıkçası Amerikalıların çocuk eğitimi ve disiplini ile ilgili hatırı sayılır bir ekol olduğunu düşünmüyorum.

  2. Burada bahsi geçen, yani sıkıntıyı işaret eden baba figürü edilgen ve standart biri olarak düşünülmüş. Yani babalar çocukları ile yeterli duygusal iletişimi olmayan, güven vermeyen, problemlerine doğru yaklaşamayan kişiler olarak atfedilmiş.

  3. Kevin’ın dediği gibi bilimsel bir araştırma sonucunu yansıtmıyor ve uzman pedagog görüşü değil. Bir annenin yaşadığı ve etrafında gözlemlediği durum.

  4. Temelde yaşanan bir sıkıntıyı işaret ediyor ama çözüm de önermiyor. Annelere dünyanın öbür ucundan duygularını paylaştığını sesleniyor. Kabullenin deyip geçiyor.

  Son olarak, orijinal yazının bulunduğu blog u inceledim, çok sayıda takipçisi var görünüyor ve yazıda insanları gerçekten yanlış yönlendirebilecek tehlikeli ifadeler var. Örneğin, “Eğer kapıda ağlamalar, sızlanmalar ve çığlıklarla karşılanıyorsanız, çocuklarınızı şımartmadınız” gibi bir ifade var. Tek bir enstantaneye dayalı, başka hiç bir gözlem yapılmadan böyle bir sonuca varmak mümkün değildir. Adında eğitim geçen bir siteye uygun bulmuyorum. Bu yazı sitede ancak bir kaç pedagog un yorumları eşliğinde yer almalı diye düşünüyorum.

 3. “Çocuklar annelerinin yanında normalde olduklarından daha kötü oluyorlar ama neden?” diye başlayıp, bunu “Çocuklar annelerinin yanında daha doğal oluyorlar.” diye sürdürerek kendi içinde çelişen bir yazı. Eğitici hiçbir yanı yok. Sebebe dair mantıklı bir açıklama sunmadığı gibi, çözüm önerisi de yok. Silinmesi gerekli.

 4. Genellemeci bir yazı olduğu doğru ama gerçeklik payı olduğunu düşünüyorum sadece akademik bir dili yok ve duygusal tonu baskın bir yazı.

 5. Birazcık eğitim bilimleri bilen, eğitim bilimlerine dair bilimsel bir kaç kitap okumuş hiç kimse yukarıdaki yazıyı olumlu bulmaz…Bilimsellikten uzak, kendi içinde çelişki dolu bir yazı… Eğitimpedia’ya güvenim sarsıldı resmen…

 6. Farklı bir açıdan yaklaşarak, şımartılmış, zaptedilemeyen çocuklar için mantık kozası ve bu tür çocuklara sahip ebeveynler için vicdan duvarı örülmeye çalışılmış. Uzman görüşü ile desteklenmeyen yazılara yer verilmemesi taraftarıyım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here