TRENDLER

Çocukların Bilim İnsanı Algısı Değişiyor

Görüntülenme 1199

0
Çocukların Bilim İnsanı Algısı Değişiyor

Bir bilim insanı resmi çizmesi istendiğinde, okul çağındaki çocuklar giderek daha fazla oranda kadın resmi çizmeye başladı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 5 ila 18 yaşlarındaki öğrenciler tarafından 5 yıl boyunca çizilen 20.860 resimden oluşan yeni bir çalışmanın sonucu.

1960 ve 1970’li yıllarda, öğrencilerin yüzde 1’inden azı bilim insanlarını kadın olarak tasvir diyordu. Ancak, “bir bilim insanı çizin” faaliyeti sırasında öğrenciler tarafından kadın resminin çizilmesinin oranı – üçüncü sınıf öğrencisi bir kızın çizdiği yukarıdaki resim gibi – zamanla arttı ve 2016 yılına kadar yaklaşık yüzde 34’e ulaştı. Sadece kızların yaptığı çizimler incelendiğinde ise bu artış çok daha keskindi: Geçmiş yıllarda kız çocuklarının yüzde 1’i kadın bilim insanı resmi çizerken, son on yılda kızların yarısı kadın resmi çizmeye başladı.

Çocukların bilim insanlarını algılama eğilimi, gerçek hayattaki kadın bilim insanlarının sayısındaki artış ile oldukça paralel. Aynı dönem içinde bilim dünyasındaki kadınların oranına baktığımızda önemli bir yükseliş yaşandığını görebiliyoruz: 1960 – 2013 yılları arasında bilim alanında çalışan kadınların yüzdesi biyolojide yüzde 28’den yüzde 49’a, kimyada yüzde 8’den yüzde 35’e ve fizik ve astronomide yüzde 3’den yüzde 11’e yükseldi.

Bilim insanlarının çoğu hala erkek olsa da bu durum zaman geçtikçe değişiyor. Çocukların hayal dünyasında bile!

Araştırmalarla ilgili daha detaylı bilgi için: https://www.egitimpedia.com/arastirma-cocuklarin-bilim-insani-cizimlerindeki-50-yillik-degisim/

Kaynak: https://www.sciencemag.org/news/2018/03/what-does-scientist-look-children-are-drawing-women-more-ever?utm_campaign=ScienceNow&utm_source=JHubbard&utm_medium=Facebook

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!