TRENDLER

Çocukların Gerçekten Ne Sıklıkta Yıkanmaya İhtiyacı Var?

Görüntülenme 3565

0
Çocukların Gerçekten Ne Sıklıkta Yıkanmaya İhtiyacı Var?

Banyo yapmaktan nefret eden bir çocuğu yıkamak kadar insanı zorlayan çok az şey vardır. Gerçekten neden bazı çocuklar banyo yapmaktan bu kadar nefret eder? Banyo yapmak müthiş bir keyiftir oysa! Ebeveyn olduktan sonra banyo yapmanın ve uyumanın, dünyanın en büyük lükslerinden biri olduğunu anladığımı söyleyebilirim. Ama çocuklar ikisinden de nefret eder gibi görünürler. Neyse ki banyo konusunda kendimizi çok da üzmemize gerek yok, çünkü çocuklar sandığımız kadar fazla (her gün) yıkanmaya ihtiyaç duymuyorlar.

Elbette çocuklarımızın temiz ve hijyenik olmalarını isteriz, ancak bu onları her gün banyoya sokmamız anlamına gelmiyor. İşin aslı, çok sık banyo yapmak çocuğun hassas cildini kurutabilir ve egzama gibi cilt sorunlarını şiddetlendirebilir. Hatta sık banyo yapmaktan kaçınmak cilt için daha iyi bile olabilir.

Bebeklerin aksine çocuklar kum havuzlarına elleri ve yüzleriyle dalmaya ya da saçlarına bezelyeleri sürtmeye başladıklarında banyo yapmak daha gerekli bir hale gelir. Ter içinde oyun oynayan ya da kokan bir çocuğu suyun altına sokmak iyi bir fikirdir elbette. Kimse çocuğunu bu şekilde okula göndermek istemez. Ancak bu, bir çocuğu her gün yıkamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Arada sırada yıkanmak çoğu çocuk için yeterince iyidir. Bu da “banyo savaşlarını” daha az yaşayacağımız anlamına gelen gayet iyi bir haber!

Amerikan Dermatoloji Akademisi, kirlenmedikleri sürece yaşları 6 ila 11 arasında değişen çocukların haftada sadece bir ya da iki kez yıkanmaya ihtiyacı olduğunu söylüyor. Kulağa biraz az gibi gelse de, bir çocuk kirlenmediği sürece çok fazla yıkanma ihtiyacı duymuyor. Ayrıca biraz kirlenmek çocuk için o kadar da kötü bir şey değil. Biraz mikrop ve bakteri, bir çocuğun gelişmekte olan bağışıklık sistemi için oldukça iyi bir şey.

“Biraz kirliliğe maruz kalmak çocuğu koruyan bir şeydir,” diyor çocuk doktoru Michael Welch. “Çünkü çocukların bağışıklık sistemleri halen olgunlaşmaya çalışıyor. Bu yüzden virüslerin, bakterilerin ve biraz kirin içinde olmaları onlar için faydalı bir şey.”

Amerikan Dermatoloji Akademisi, çocukların ancak ergenliğe geçiş yaptıktan sonra daha sık (belki her gün) duş yapmalarını öneriyor. Bir ebeveyn olarak o yaştaki çocuğumun banyo zamanında olay çıkarmayacağını umut ediyorum. Bu süre zarfında hepimiz banyo konusunda biraz rahatlayabilir ve daha sık yıkanma işini ergenlere bırakabiliriz.

 

Kaynak: https://www.scarymommy.com/how-often-should-kids-take-baths/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!