TRENDLER

Çocukların Okulda Daha Sağlıklı Beslenmesini mi İstiyorsunuz?

Görüntülenme 423

0
Çocukların Okulda Daha Sağlıklı Beslenmesini mi İstiyorsunuz?

Araştırmacılar “O zaman onlara yemek için daha fazla zaman verin!” diyor. Yapılan bir çalışma, düşük meyve ve sebze tüketimi ile okullardaki kısa yemek saatleri arasındaki ilişkiyi gösteriyor. (Çeşitli ülkelerdeki okul menüleri yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.)

Büyük olasılıkla çok sayıda çocuk, okulda yemek saatlerinin çok kısa olmasından yakınıyor. Ders çalışmalarının dışındaki bu değerli saatler rahatlamak ve arakadaşlar sohbet etmek için kullanılırken öğrenciler aynı zamanda günün geri kalanında enerji üretmelerini sağlayacak yiyecekleri hızla tüketiyor. Fakat, her gün çocuklarının beslenme çantalarını boşaltan milyonlarca anne babanın çoktan bildiğini teyit eden Harvard T. H. Chan Okulu Kamu Sağlığı, gereksinimleri olan besinleri tüketebilmek için birkaç dakidadan daha fazlasına ihtiyaç duyuyor. Araştırmacılar, daha uzun yemek saatleri ile öğrencilerin daha sağlıklı beslenmesi arasında bir korelasyon olduğunu söylüyor. Çalışmada, yiyecek seçimleri ve öğrencilere yemeleri için verilen yiyecekleri tükettikleri zaman mukayese edildi. Yemek süresi 20 dakikadan az olan öğrenciler, daha az meyve ve sebze tüketiyor. Okul Beslenme Birliği’nin 2014 raporuna göre, ülke genelinde okuldaki beslenme süreleri ortalama 30 dakika civarında. Ancak araştırmacılar bu sürenin, oluşan yemek sıraları nedeniyle azaldığını bazen 10 dakikaya düştüğünü söylüyor.

Araştırmacılar Massachusetts’teki düşük gelirli ailelerin oturduğu bir çevrede bulunan altı farklı ilkokul ve ortaokuldaki bin 1 öğrenciyi incelediğinde, yemek sürelerinin 20-30 dakika olduğunu buldu. Buna göre, yemek süresi 20 dakikadan daha az olan öğrenciler, 25 dakikadan daha uzun sürede yemek yiyen öğrencilerle kıyaslandığında yüzde 13 oranında daha az başlangıç yemeği yiyor, yüzde 12 oranında daha az sebze tüketiyor ve yüzde 10 daha az süt içiyor. Hatta yemek süresi daha az olan öğrenciler, menüde bulunan meyveleri bile daha az seçiyor: Öğle yemeğini 20 dakikadan daha az sürede yiyen öğrencilerin yüzde 44’ü bir elma ya da portakal seçiyor. Buna karşın daha uzun yemek süresine sahip olan öğrencilerin yüzde 57’si meyve alıyor.

Güney Eğitim Vakfı’nın verilerine göre ülke genelinde 30 milyon çocuk –yarısı devlet okullarında- okullarında her gün düşük maliyetli ya da ücretsiz yemek yiyor.

2010’daki Sağlıklı, Aç Olmayan Çocuklar Yasası’na göre okul yemekleri, kepekli tahılları, düşük yaplı seçenekleri, meyve ve sebzeleri içeren genel beslenme kılavuzlarına uygun olarak hazırlanmalı. Ancak çocuklara bütün bu sağlıklı seçenekleri yiyecek zaman vermezsek, bütün bunlar boşa gider.

Harvard Üniversitesi’nde doçent olan ve bu çalışmanın da yürütücülüğünü yapan Juliana Cohen, “Birçok çocuk, özellikle düşük gelirli ailelerden gelenler, günlük enerji ihtiyaçlarının yarısını karşılayacak miktarı okuldaki yemeklerden alıyor. Bu nedenle onlara yemeklerini yiyebilecekleri kadar zaman tanımamız önemli” diyor.

Öğle yemekleri saatlerini uzatırken ders saatlerinde kesintiye gitmek, gelirleri ülke genelindeki standartise testlerde elde ettikleri sonuçlara bağlı okulların uygulaması için geçerli bir seçenek olmayabilir. Bu nedenle uzmanlar, öğle yemeğinde oluşan sıraların düzenlenmesini önerirken böylece öğrencilerin yemek için sahip oldukları zamanı en iyi şekilde kullanabileceğini belirtiyor.

Eğer çocuğunuzun yemeğini okul karşılamıyor, siz onun için beslenme çantası hazırlıyorsanız eğlenceli öğünlerle ilgili bu yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

Kaynak: www.takepart.com/article/2015/09/13/school-lunch-time

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!