TRENDLER

Çocukların Sağlıklı Olmak İçin Egzersize Değil, Serbest Oyuna İhtiyacı Var

Görüntülenme 3810

0
Çocukların Sağlıklı Olmak İçin Egzersize Değil, Serbest Oyuna İhtiyacı Var

Bir gün telefonum çaldı ve “Yardımına ihtiyacım var” dedi hattın diğer ucundaki kişi. Eski bir arkadaşımdı arayan. “Bizim okul, çocukların teneffüslerde bahçede yürüyerek tur atmalarını zorunlu hale getiriyor.” Teneffüsün sadece 20 dakika olduğunu söyleyen arkadaşıma göre her dersten önce birkaç tur yürümek, çocukların zaten aşırı derecede kısıtlı olan okul saatleri içindeki serbest oyun oynama zamanlarını gasp ediyordu. Beden öğretmeni, bu yeni kuralı, çocukların daha aktif olmalarını sağlamak için uygulamaya geçirmişti.

Okulun bunu iyi niyetle yaptığına gerçekten inanıyorum. Bence gerçekten çocuklara yardım etmek istiyorlar. Çocuklar arasındaki obezite yaygınlığını düşünürsek, pek çok okulun çocukların fiziksel olarak daha fit ve sağlıklı olmalarını sağlamak için neden çeşitli yollar aradığını anlayabiliriz. Ancak maalesef konuya olan yaklaşımımız tamamen yanlış. Eğer çocukların güçlü ve fiziksel olarak becerikli olmalarını gerçekten istiyorsak, serbest oyuna daha fazla ve yetişkin tarafından yönetilen hareket faaliyetlerine daha az fırsat vermeye başlamamız gerekiyor. İşte bunun nedeni:

Egzersiz Çocuklar İçin Anlamlı Değildir

Okuldaki teneffüslerinizi hatırlıyor musunuz? O zamanlara ait en sevdiğiniz anılarınız hangileri? Ben oğlan çocuklarıyla futbol oynadığımı, salıncaklardan aşağı atladığımı, diğer çocuklarla koşu yarışı yaptığımı ve arkadaşlarımla bol bol canlandırma oyunu oynadığımı hatırlıyorum. Aynı zamanda spor sahasının etrafında koşu turları attığımızı da hatırlıyorum, ama bu beden eğitim dersinde yaptığımız bir şeydi, teneffüs sırasında değil. Ben çocukken teneffüs, kendi oynamak istediğimiz oyunları seçmemizi sağlayan bir fırsattı bizim için. Özgür olabildiğimiz, kurtlarımızı dökebildiğimiz ve derslere ve yetişkin dünyasına kısa da olsa mola verebildiğimiz tek zamandı.

Yürüyüş turları pek çok çocuk için bir anlam ifade etmez. Bu, temel amacı egzersiz yapmak olan bir aktivitedir. Zaten aşırı derecede kısaltılmış teneffüslerle, kendileri için anlamlı olan oyunların tadını çıkarmaları için çocuklara çok kısıtlı bir zaman veriliyor. Anlamlı oyunlardan kastım; çocukların ne oynamak istediklerine, kiminle oynamak istediklerine kendilerinin karar verebildiği ve bedenlerini doğal haline bırakarak hareket ettikleri türde oyunlar.

Bazı çocuklar için teneffüs, her gün açık havada akranlarıyla oyun oynamak için tek şansları olabilir. Teneffüs çocukların arkadaş edinme, eğer dinlenmek istiyorlarsa dinlenme, daireler çizerek dönme ve eğer istiyorlarsa bunu başları dönene dek yapma, bağırma ve başka arkadaşlarına oyunlarına katılmaları için seslenme, katıla katıla gülme, kendi sınırlarını test etme, cesur olma, duygularını düzenleme yani kısacası çocuk olma şansı bulma zamanları.

Bu kısacık oyun zamanı fırsatını çocukların ellerinden almayalım. Yürüyüş turları 5 ya da 10 dakika sürse bile, yine de yıllar geçtikçe azalan bu değerli açık hava oyun zamanını çocuklardan çalacaktır.

Serbest Oyun Nörolojik Sistem İçin Faydalıdır

Bir çocuğun nörolojik sistemi, ihtiyaç duyduğu duyusal girdiyi doğal bir şekilde kendi başına aramak için tasarlanmıştır. Örneğin, eğer bir çocuk kendi etrafında daireler çizerek dönüyorsa, bunu, bu duyusal girdiye hazır olduğu için yapıyor demektir. Başka bir çocuk dönmeye ihtiyaç duymayabilir ya da bunu istemeyebilir. Belki bu, midesini bulandırıyor olabilir. Belki de bu çocuğun toprağı kazmak için biraz sakin bir zamana ihtiyacı vardır. Bir başka çocuk, küçük bir taş parçasının üzerinden aşağı tekrar tekrar atlıyor olabilir. Çünkü bedeni bu zor işe hazırdır. Hangi zamanda, hangi tür harekete ihtiyaç duyduğunun en iyi belirleyicisi çocuğun kendisidir.

Çocukların farklı şekillerde hareket etme ihtiyaçlarına nasıl saygı duyabiliriz? En basit çözüm, onlara serbest oyun için bolca zaman ve alan vermektir. Çocukların bedenlerini farklı şekillerde hareket ettirdikleri, bedenlerini zorladıkları, sürekli sınırlarını test ettikleri ve bir sonraki gelişim düzeyine geçtikleri zaman, serbest oyun zamanıdır. Serbest oyun zamanlarını ellerinden alıp bunun yerine yetişkin tarafından yönetilen egzersizi koyarsak, çocukların hareket deneyimlerini sınırlandırmış oluruz. Bazı çocuklar yürümekten fayda sağlayabilir elbette. Ancak bazılarının o anda baş aşağı durmaya ya da sallanmaya ya da zıplamaya ya da koşmaya ya da dengede durmaya ya da yuvarlanmaya ihtiyacı olabilir. Bunları yapmazlarsa o anda şiddetle ihtiyaç duydukları bu duyusal girdiden mahrum kalacaklardır.

Yetişkinler olarak çocuklar için en iyisinin ne olduğunu bizim bildiğimizi düşünüyor olabiliriz. Oysa bir çocuğun nörolojik sistemi, farklı şeyler yapmak için adeta yalvarır.

Birkaç Tur Yürümek Kardiyovasküler Sistemi Değiştirmez

Son olarak söylemek istediğim bir şey daha var: İlkokuldaki çoğu çocuk, yetişkinlere yönelik olan klasik egzersize ihtiyaç duymaz. Bunun yerine kaslarını, zihinlerini ve duyularını doğal bir şekilde zorladıkları açık havada serbest oyuna ihtiyaç duyarlar. Çocuklar açık havada oyun oynayarak bolca egzersiz yaparlar zaten. Çoğumuz büyürken Pilates, Yoga, güçlenme antrenmanı ya da başka diğer özel egzersiz programlarına ihtiyaç duymadık. Mahallede bisikletlerimize binerek, ağaçlara tırmanarak, teneffüste birbirimizle yarışarak, derelerde barajlar kurarak ya da yaprakları tırmıklamaya yardım ederek (işimiz bitince yaprak yığınlarına atlamak için) egzersiz yapardık.

Eğer bu uygulamanın ana hedefi, çocuklarımızın daha sağlıklı bir kardiyovasküler sisteme sahip olmalarını sağlamaksa, o zaman teneffüste birkaç tur atmanın işe yaramayacağını bilmeliyiz. Kalplerinde ya da kaslarında bu anlamda bir değişim yaratmak istiyorsak, çocukların en az 30 dakika boyunca kalbi hızlandırıp daha fazla kan pompalamasını sağlayacak aktiviteler yapmaları gerekiyor. Açıkçası bu da en iyi serbest oyun sırasında gerçekleşiyor. Yürümek, bazı çocukların kalp atışlarını hızlandıracak kadar zorlayıcı bile olmayabilir. Zaten teneffüs süreleri de çocuklarımızı daha sağlıklı yapmak için yeterli olmayacaktır.

Eğer çocuklarımızın gerçekten sağlıklı bir gelişim göstermelerini istiyorsak, çocuklara oyun için daha fazla zaman ve alan vermeye başlamalıyız.

Çözüm egzersizde değil, serbest oyunda…

 

 

Kaynak: https://www.washingtonpost.com/news/answer-sheet/wp/2016/03/31/kids-need-an-exercise-plan-right-wrong-heres-what-they-really-need/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!