Araştırma: Çocuklarınızın Başarılı Olmasını İstiyorsanız Okula Bir Yıl Geç Gönderin

22
83308

Hepimiz hayatta başarılı olmak isteriz. Anne baba olduğumuzda ise çocuklarımızın da başarılı olmaları için elimizden gelen her şeyi yapmak isteriz. Yeni bir araştırma, anne babaların tek bir kararının, çocuklarının bütün akademik hayatları boyunca avantajlı ya da dezavantajlı olmasını belirlediğini gösteriyor.

Çok basit ve çocukları yılın son aylarında doğan her anne babanın aşina olduğu bir soru bu: Çocuğunuzu yaşı gelir gelmez okula yazdırır mısınız yoksa bir yıl bekler misiniz?

Konu çok karmaşık ve tartışmalı olmakla birlikte Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, okula bir yıl geç gönderilen çocukların akranlarına göre belli avantajlara sahip olduğunu söylüyor.

Dikkatleri daha iyi, öz denetimleri daha yüksek

Pek çok anne baba, bu kararı, çocuklarının bir yıl beklemesinin onlara akademik açıdan bir fayda sağlayıp sağlamayacağına göre alıyor.

Bu yüzden Stanford’daki araştırmacılar konuya başka bir açıdan yaklaşmaya karar verdiler. Sınav sonuçları bir yana, sınıftaki en küçük ya da en büyük çocuklar arasında yer almanın zihin sağlığı, disiplin ve öz denetimi nasıl etkilediğini araştırdılar. (Ayrıca bunların hepsi niteliksel akademik başarı üzerinde de etkilidir.)

Araştırmacılar bu etkiyi ölçebilmek için Danimarka’daki ilkokul öğrencilerinin deneyimleri üzerine çalıştılar. Çocukları, okula gitme yaşları gelir gelmez okula gönderilenler ve bir yıl bekleyenler olarak iki gruba ayırdılar.

Sonuç mu? Anaokuluna bir sonraki yıl giden çocuklar okulda dikkatlerini daha fazla yoğunlaştırabiliyorlardı ve akranlarına göre “dikkat çekecek ölçüde yüksek öz denetime” sahiplerdi. Bu avantaj sonraki yıllarda da devam etti.

Araştırmacılardan Thomas Dee, “Çocukların anaokuluna bir yıl geç gitmesinin, 11 yaşındaki ortalama bir çocuktaki dikkat dağınıklığı ve hiperaktiviteyi yüzde 73 oranında azalttığını bulduk” diyor. “Bu, bu yaştaki ortalama bir çocuğun dikkat eksikliği-hiperaktivite ölçüsünde ‘anormal’ ya da normalin üstünde bir değere sahip olması ihtimalini de hemen hemen ortadan kaldırıyordu.”

‘Göreceli yaş etkisi’

Çocuklarınız yoksa ya da kendi ilkokul yaşlarınızı çok iyi hatırlamıyorsanız bile tüm bunlar sizde bir şeyler uyandırmış olmalı. Bu konu on yıl önce Malcolm Gladwell’in Outliers (Çizginin Dışındakiler) kitabında etraflıca ele alınmıştı.

Malcolm, Kanada Ulusal Hokey Ligi üzerinde çalışırken, Ocak ve Şubat aylarında doğan oyuncuların sayısında istatistiksel olarak bir anormallik fark etti. Bunun sebebini araştırınca, Kanada’da genç hokey liglerinin en son 1 Ocak doğumlu çocukları takımlara kaydettiğini öğrendi.

Bu, Ocak ve Şubat aylarında doğan çocukların kendi yaş gruplarında her zaman en büyük çocuklar olmaları anlamına geliyordu. Elbette bu şekilde fiziksel olarak daha fazla gelişmiş ve daha olgun oluyorlardı ama bunun başka bir avantajı daha vardı. Gelişmiş psikolojileri, daha fazla hokey oynamalarına ve antrenörlerini daha dikkatli dinlemelerine olanak tanıyordu. Bu da sonuç olarak buz üzerinde daha başarılı olmak demekti.

Göreceli yaş etkisi denen bu duruma okul hayatında da rastlanıyor. Daha önce yapılan araştırmalar, okula geç başlayan çocukların ve doğum günleri sınıf arkadaşlarına göre daha erken olanların üniversiteye gitme oranlarının daha fazla, doğrudan çalışmaya atılma oranlarının daha düşük olduğunu ortaya koymuştu.

Öyleyse, çocuklarınızı bir yıl bekletmeli misiniz?

Birleşik Devletler’de, anaokulu öğrencilerinin yüzde yirmisi ilkokula bir yıl geç başlıyor, yani anaokuluna beş yaşındayken değil, altı yaşındayken de devam ediyorlar.

Diğer koşullarda bir değişiklik olmaması durumunda bu onlara bir avantaj sağlıyormuş gibi duruyor. Diğer koşullar ise şu şekilde farklılaşabilir:

Birincisi, daha çok varlıklı aileler çocuklarını bir yıl geç gönderiyor. Ama bu, okula geç başlayan varlıklı çocukların özdenetimlerinin daha yüksek olmasının, kendi daha ayrıcalıklı çocukluklarının getirdiği bir özellik olabileceğini akla getiriyor.

İkinci olarak, çocukların bu “ekstra yılda” ne yapacakları meselesi var. Araştırmacılar Danimarka’da anasınıfı öncesinin ücretsiz ve yaygın olduğunu belirtiyorlar. Amerika’da ise çok az şehirde bulunan bir uygulama bu.

Yine de, çocuğunuzun doğum günü sınırdaysa, onları okula bir yıl geç göndermenin inkâr edilemez avantajları bulunuyor. Beş ve sekiz yaşları arasında çok ciddi bir gelişim farkı bulunuyor ve araştırma sonuçları, çocukların fazladan bir yılı “uzatılmış (ve zamanlaması uygun bir şekilde planlanmış) oyun ortamlarında geçirmesinin” büyük bir avantaj sağlayabileceğini gösteriyor.

Ayrıca, kim büyümek için fazladan bir yılı olsun istemez ki?

Kaynak: http://www.inc.com/bill-murphy-jr/science-says-were-sending-our-kids-to-school-much-too-early-and-that-can-hurt-th.html

22 YORUMLAR

 1. 4+4+4 Eğitim sisteminin uygulanmaya başlandığı 2012/2013 öğretim yılında ilkokul 1.sınıf öğrencileri üzerinde yaptığım inceleme ve gözlemlerinde tam tersi sonuçlarla karşılaştım.Bahse konu olan öğretim yılında üç farklı yaş grubundan en küçük gruptaki öğrencilerin çok daha başarılı olduklarını gördüm.Sebebi ise,küçük grubun öğretmenlerin komutlarına uyum göstermesi,büyük grubun ise direnç göstermesi diyebilirim.

  • Ayni Durumu oglumda da gozlemledim Ekim dogumlu olmasi bizi cok ikileme dusurdu, yasitlarindan uzun ve iri olmasi ilkokuldan once 3 yil egitim almasi, anasinifi ogretmeninin de baslamali cok uygun demesiyle basladin, sikinti yasamadim tersine inanilmaz bir ogrenci oldu, ama arkadaslarimin cocuklari Tam tersi, Bu is buyuk oranda okul oncesi egitimine bagli oldugunu dusunuyorum.

 2. İki çocuğum var biri eylül digeri kasım doğumlu ikisinide 1 yıl geç gönderdim.Sonuçtan oldukça memnunum.Bizi hiç zorlamadılar.O herkesin kapusu el yazısı birinci sınıfta birçok öğrenciyi çok zorlamışken biz hiç zorlanmadık.Herkese tavsiye ederim.Hem çocukların ne acelesi var.Yarım dönem anaokulu sonra ev.Evin tadını çıkarmış oldular.

  • Macide Kotan bir yıl geç göndermekten kastınız nedir mesala, benim oğlum eylül 2013 doğumlu 2019 da 6 yaşında başlamış olacak ilk okula, sizce 2019 da mı 2020 de mi göndermeliyim ilkokula.

   • merhaba, ben kendim eylül doğumluyum ve yaşımı doldurup tam vaktinde anaokuluna ve ilkokula başladım. hiç kreşe gitmedim ve eğitim hayatımda hiç zorluk yaşamadım. çok başarılı bir eğitim hayatım oldu. Eylül ayında doğan çocuklar için bir yıl geç göndermeyi mantıklı bulmuyorum , çünkü geç gittiklerinde bu seferde bir sonraki yıl diğer çocuklarla aralarında ciddi bir fark oluyor. Kızım 22 aralık doğumlu bu yazıdan sonra belki onu bir sene geç göndermeyi düşünebilirim çünkü yaşı bir sonraki yılda okula başlayacak çocuklara daha yakın olacak. en küçük olmak yerine en büyük olması avantaj olabilir.

    • ÇELİŞKİ VAR.. İKİ ÇOCUK ARASINDA 3 AY VAR.. BİRİNİ GEÇ GÖNDERİYORSUNUZ.. HANGİSİ MANTIKLI ŞİMDİ KENDİNİZLE ÇELİŞİYORSUNUZ.. 6 YAŞINA GÖNDERDİĞİNİZ ÇOCUĞUNUZ BAŞARILIYSA ARALIKTA DOĞANI DA GÖNDERMENİZ GEREKİR..

 3. orta okulda çalışıyorum 5 sınıf öğrencileri ne yazık ki bir çok beceride gerideler okuma yazma bile bilmeme oranı çok yüksek en iyisi bir yıl geç göndermek

 4. Merhaba, benim oğlum kasım 2011 doğumlu ama yasitlarina göre boyu çok uzun​, acaba Bir yıl daha beklerse arkadaşları​na göre uzun olmasının dezavantajları olur mu?

 5. Merhaba ben 28 yıllık bir anaokulu öğretmeniyim eylül ekim Kasım ve aralık doğumlu çocuklar eninde sonunda sıkıntı yaşarlar erken göndermek niye hayatları boyunca zaten okuyacaklarınız sınıfın en küçüğü olacaklarını geç gidip büyüğü olsunlar neden sırf küçük oldukları için başarısızlıkla tanısında.

 6. 4+4 sistemi çocuklarını kayıp kuşak olarak görüyorum ne yazık ki…Birinci sınıfta el kol parmak kasları dahi gelismemisken yazmaya zorlanmalari ve çok çabuk yorulmalari diğer bir yaş büyük olan gurupla birlikte aynı müfredata zorunlu olmaları adil miydi …öğleden sonra masasının üzerinde uyuyup kalan öğrencilerim vardı ve ne yazık ki bu bu küçük yavrucuklar her dönem geriden geldiler…kesinlikle erken gonderilmelerine karşıyım bir öğretmen olarak….Bir yaş o donemde hem fizyolojik olarak hem de psikolojik olarak çok ama çok önemlidir….

 7. Başlarda hersey normal gidiyor okuma yazmada sorun yasamiyorlar ancak fark diger konularda açilmaya basliyor problem kurma ve cozme , soyut kavramlar vb durumlarda bir yil geriden geliyorlar.bence de ozel yetenekli durumu yoksa bir yil beklemesinde fayda var

  • Ayşe hocam benim oğlum 2014 Temmuz doğumlu, bende oğlumu 2020 de göndermem istemiyorum. Sebebi ise tam arada kalan bir ay olması ve 2013 Ekim ayından itibaren doğanların bizim dönemimize denk gelmesi , çünkü aralarında neredeyse 1 yaş var. Ne yapmalıyım

   • Benim kızım da temmuz 2014 doğumlu bende sizin gibi düşünüyorum ama ne yazık ki sistem ekim 2014 doğumluyu ertelenirken temmuz u mecbur kılıyor

 8. Merhabalar…. Benim kızım Ağustos 2012 doğumlu ve anaokuluna 1 yıl gönderdim bu sene hiç gitmek istemedi ve gönderwmedim birtürlü. Şuan çok kararsızım sizce bende 7 yaşındamı yollamalıyım kızımı. 2018 de tam 6 yasında olucak…

  • Bence şuna şanslısınız çünkü , geç gönderebilme avantajınız var . Geç gönderin
   Benim oğlum 2014 Temmuz Doğumlu bende göndermek istemiyorum

   • Merhaba Nesrin Hanım
    Benim kızımda 17 temmuz 2014 doğumlu sistem zorunlu diyor ama alacağınız bir raporla göndermeye bilirsiniz. Ben bu yıl göndermeyi planlamiyorum. Pandemi uzaktan eğitim hepsi sıkıntı. Çocuklarımız çocukluğunun yaşayamadan okul hayatına başlamalarını istemiyorum. Bir yıl büyük bir kayıp degil bence.

 9. Merhaba. Benim oglumda eylul 2014 dogumlu. Koronadan dolayi bu sene 1. Sinifa degil anaokuluna kayit yaptirmak istiyorum. Yine okullar hastaliktan dolayi tatil olur diye korkuyorum . Sizce bu mumkunmu. Rapor mu almak lazim bilgisi olan var mi ?

 10. Yeni çıkan yönetmelikle rapor zorunluluğu kalkmış, sadece dilekçe ile 1 yıl ertelenebiliyormuş ama Eylül sonu itibari ile 69-71 aylığını dolduranlar. Eylül doğumlu ise mümkün değil gibi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here