TRENDLER

Çocuklarınızın Sizinle İlgili Hatırlayacakları 5 Şey

Görüntülenme 40290

0
Çocuklarınızın Sizinle İlgili Hatırlayacakları 5 Şey

1. Onlara kendilerini güvende hissettirdiğiniz zamanlar (ya da kendilerini güvende olmadıklarını hissettirdiğiniz zamanlar)

Her çocuğun kalbinde bir savunmasızlık ve bir korunma ihtiyacı vardır. Çocuklarınız yataklarının altındaki hayaletleri kovaladığınız ya da bir kabusun ardından onlara sarıldığınız anları hatırlayacaklar. Ama aynı zamanda öfkenizin korktukları canavara dönüştüğü zamanları da hatırlayacaklar. Çocuklarımız muhtemelen bizi bazen kızgın görecekler, çünkü bu hayatın bir parçası. Ama çocuklarınızın sizinle birlikte oldukları tüm zamanlarda kendilerini güvende ve emin hissetmelerini sağlamayı göreviniz haline getirin.

2. İlginizi kesintisiz olarak onlara verdiğiniz zamanlar

Çocuklar sevgiyi öncelikle onlara gösterdiğimiz ilgi ve dikkatle ölçerler. Bir çay partisi yapmak ya da top oynamak amacıyla dışarı çıkmak ya da birlikte bir trambolinde zıplamak için, yaptığınız şeyi yapmayı bıraktığınız zamanlar zihinlerine ve kalplerine sonsuza dek kazınacaktır. Çocuklarınızla birlikte küçük şeyleri yapmak için zaman ayırın. Çünkü bunlar en önemli anlar olacaklar.

3. Eşinizle ilişki kurma biçiminiz

Çocuklarımız sevgi anlayışlarını büyük oranda eşlerimize nasıl davrandığımızı izleyerek oluştururlar. Bir gün birini sevmek ve evlenmek konusunda heyecan duymalarını sağlayacak türde bir evliliğiniz olması için çabalayın. Onlara, annelerini ve babalarını adanmışlık ve sevgi dolu bir ilişki içinde görmelerinden gelen güvenlik hissini yaşatın.

4. Olumlama içeren sözcükleriniz ve eleştiri içeren sözcükleriniz

Bir çocuğun kalbi ıslak çimento gibidir ve yaşamın erken döneminde edinilen izlenimler zaman içinde katılaşır. Çocuklar kimlik, yapabilirlik ve hatta öz-değer duygularını, genellikle bu gelişim yıllarında onlarla konuşurken kullanacağınız kelimeler üzerine kurarlar. Ebeveynler olarak işimizin bir parçası da onları düzeltmek ve onlara disiplin vermek, ancak onları düzeltirken bile kelimelerinizin sevgi, teşvik ve pozitif destekle dolu olmasını sağlayın.

5. Aile gelenekleriniz

Çocuklar spontanlığı çok severler, ama aynı zamanda öngörülebilirliğe de derin bir ihtiyaç duyarlar. İster haftada bir sinema (ya da oyun) gecesi ya da doğum günlerini kutlama şekliniz olsun, ister aile kaçamaklarınız için düzenli olarak seyahat ettiğiniz bir yer ya da başka bir özel gelenek olsun, oluşturduğunuz “gelenekleri” büyük bir sevgiyle hatırlarlar. Bir gün kendi çocuklarıyla da sürdürmek isteyecekleri bazı gelenekler yaratmayı amaçlayın.

 

Kaynak: http://time.com/4097995/parenting-kids-remember/

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!