TRENDLER

Çocuklarıyla Daha Fazla Zaman Geçiren Babaların Olduğu Tek Ülke

Görüntülenme 554

0
Çocuklarıyla Daha Fazla Zaman Geçiren Babaların Olduğu Tek Ülke

“Yaşam boyu süren bir bağ, günlük anlardan yaratılır.” Babaları, doğum izni almaya teşvik etmek amacıyla Finlandiya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tasarlanan bir kampanyada böyle deniyor. Finlandiya medyasında yürütülen kampanyada, bebeğini bir el arabasıyla mutlu bir şekilde iten cüsseli bir inşaat işçisi yer alıyor.

Cinsiyet eşitliği konusunda 144 ülke arasında en iyi üçüncü ülke seçilen Finlandiya’da böyle bir kampanyanın yürütülüyor olması şaşırtıcı gelebilir. Ama işte Finlandiya’yı, babaların okul çağındaki çocuklarıyla annelerden daha fazla zaman geçirdiği tek ülke yapan (gelişmiş ülkeler arasında) şey, tam da bu tür bir proaktiflik ve babalığın önemiyle ilgili sürekli verilen mesajlar.

OECD’nin Cinsiyet Eşitliğinin Peşinde raporuna göre Finli babalar okul çağındaki çocuklarıyla annelere oranla ortalama sekiz dakika daha fazla zaman geçiriyorlar. Sekiz dakika çok uzun bir zaman gibi görünmüyor olabilir. Ama bu süre, Finli babaların ve annelerin tam zamanlı çalıştığını ve çocuk bakımı görevlerinin paylaşıldığını gösteriyor. Ancak bu durum, her ikisi de tam zamanlı çalıştığı için Finli anne ve babaların okul çağındaki çocuklarıyla nispeten az saatler geçirdiklerini de gösteriyor aynı zamanda.

Haklar ve Tutumlar

Ebeveylerin doğum izni hakkı – ister ücretli olsun, ister ücretsiz – eşitliğin en önemli parametrelerinden biri.

Finlandiya’da hükümet, babalara dokuz haftalık doğum izni veriyor. Babalara bu dönemde maaşlarının yüzde 70’i ödeniyor. Annelere verilen doğum izni ise dört ay. Tüm bunların üstüne bir de çiftler, ek beş aylık ücretli doğum iznini aralarında paylaşabiliyorlar. Doğum izni sona erse bile, ebeveynlerden biri çocuğunun üçüncü yaş gününe kadar evde kalabiliyor. İşe dönmeden önce her ay 528 dolarlık bir ödeme alıyor.

Ancak sosyal tutumlar, teknik olarak mümkün olandan çok daha farklı olabiliyor.

Hem Japonya’da hem de Güney Kore’de babalar işten bir yıl izin alabiliyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde kariyerlerine zarar verebileceğinden korkarak bunu çok az baba yapıyor.

OECD’ye göre İskandinav ülkelerinde babaların yüzde 40’ı doğum izni hakkını kullanıyor. Sadece Finlandiya’da, doğum iznini kullanan babaların oranı 2006 ve 2013 yılları arasında iki katına çıkarak yüzde 80’e yükseldi.

Bu da bizi, Finlandiya’daki babaların doğum iznini kullanmalarını teşvik eden kampanyalara geri getiriyor.

Finlandiya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na göre “Gelecek nesillere, babaların da çocuklarına baktığını, bunu yapma istekleri ve becerileri olduğunu göstermenin zamanı geldi.” Finlandiya, cinsiyet eşitliğine ulaşmak için gereken sosyal tutumları proaktif bir şekilde teşvik ediyor.

 

 

Kaynak: https://www.weforum.org/agenda/2017/12/finland-is-the-only-country-where-children-spend-more-time-with-their-fathers/?utm_content=bufferb316a&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!