TRENDLER
Konuk Yazar
Konuk Yazar

TÜM YAZILARI

Çocuklarla Evde Yapılabilecek "Yeşil" Etkinlik Önerileri

Görüntülenme 1993

0
Çocuklarla Evde Yapılabilecek

Bir süredir evlerimize çekildik. Sürenin belirsizliği ve evde olmanın mecburiyeti bir araya gelince hiç ekran görmesin diye niyet ettiğimiz, bu uğurda pek çok idealist okulun kapısını aşındırdığımız çocuklarımız da, çok erken bir dönemde ‘mecburen’ ekran ile tanışmış oldu. ‘Mecbur’ muyduk konusu tartışmalı olsa da, bu başka bir yazının konusu olduğu için şimdilik bu konuyu bir kenera bırakarak evde çocuklarımız ile birlikte yapabileceğimiz “ekransız” ve aslında uzun yıllar hem çocuklarımızın hem de bizlerin yararına olabilecek birkaç “yeşil” etkinlik önerisi yapmak istiyorum.

Kompost yapmaya başlayabiliriz.

Kompost deyince aklınıza ne geliyor? Kompost aslında bizlerin doğaya bir borcu. Dünya üzerindeki toprak alanlar her yıl azalırken toprak üretebilmenin ender yollarından birisi kompost. Basitçe organik atıklarımızı ayrıştırarak ve bu sürece çocukları da dahil ederek başlayabileceğimiz bu etkinliği daha eğlenceli ve anlaşılır hale getirmek için yararlanabileceğimiz bir çocuk kitabını önermek isterim: Soso’nun Kompost Kitabı. Her ne kadar kitapta Soso adlı bir solucanın yardımı ile yapılan kompost yönteminden bahsediliyor olsa da, bizler Soso olmaksızın ana kurallara uyarak evlerimizde, ideali balkonlarımızda kompost yapmaya başlayabiliriz. 

Zaman içerisine kompost yapmaya alıştıkça ve soğuk komposta atamadığınız atıklar da sizi rahatsız etmeye başladıkça Bokaşi gibi daha fazla atığı ayrıştırabileceğiniz yöntemleri de araştırmaya başlarsanız, bu dönemin size, çocuklarınıza ve Dünya’ya bir armağanı olmuş olur.

Kompost yapımı hakkında daha fazla bilgi için: http://www.bugday.org/portal/galeri/dosyalar/KompostRehber_SON.pdf http://iklim.kadikoy.bel.tr/Content/Images/okul_bahcemde.pdf (12. sayfa)


Atıklarımızı azaltmak için yeni alışkanlıklar geliştirebiliriz.

Kuşkusuz pek çoğumuz için bu dönem, tüketim alışkanlıklarımızı da gözden geçirmeye başladığımız bir süreç oldu. Bunu daha verimli hale getirmek için birkaç ay öncesine kadar her köşede karşımıza çıkan Sıfır Atık kavramını daha yakından incelemek ve ev içi yaşamımıza uyarlamak için doğru zaman. Sıfır Atık prensibinin özünde, var olan atıkları geri dönüşüme yönlendirmekten ziyade mümkün mertebe az atık çıkartmak yatıyor. Mesela hergün kaç kağıt peçete tüketiyoruz, kağıt peçete yerine kumaş mendil kullanabilir miyiz? Başka neleri değiştirirsek evimizde atıklarımız azalır. Tabii ki şu an ideal alışveriş koşullarında olamadığımız için tüm uygulamaları aynı anda yapamayabiliriz ama bu konu üzerine kafa yormak, evdeki tüketimimize bu gözle bakmak bile gelecek dönemde farklılık yaratacaktır. 

Her gün bir ağaç ve bir kuş öğrenebiliriz.

Kuşlar ve ağaçlar konusunda çok az bilgiye sahibiz ama öğrenmek için de büyük bir hevesimiz var. Hazır bahar gelmiş ve ağaçlar ufaktan yeşil örtülerine kavuşmaya başlamışken, camı açtığımızda evimizin içine onlarca farklı kuş sesi dolarken hergün bir kuşu ve ağacı yakından tanımak hem eğlenceli hem de öğretici olabilir. Önerim yakın çevreden başlamak, balkondan ya da camdan bakınca ilk gördüğünüz ağaçlardan, sabah camı açınca ilk kulağınıza çalınan kuş seslerinden. Kuşları ve ağaçları öğrenebileceğiniz pek çok kaynak var, ben de sizler için mini bir listeyi yazının sonuna ekliyorum, dilerseniz bu listeden de faydalanabilirsiniz. Tekrar açık havaya çıkabildiğimizde parklarda dolaşırken kuş seslerini adları ile fark etmek, ağaçlara isimleri ile seslenmek eminim hem bize hem de çocuklarınıza iyi gelecek.

Son önerim ise bir tohum kutusu oluşturmak. 

Şu sıralar evlerde yoğun bir sebze meyve tüketimi olduğu kesin. İlk görev herkesin görebileceği bir noktaya asılacak bir kutu oluşturmak. Eski bir pet şişeyi ortadan keserek bile yapabileceğiniz bu kutuyu dilerseniz çocuklarla eğlenceli bir aktiviteye dönüştürerek daha yaratıcı bir kutu da tasarlayabilirsiniz.

İkinci aşama ise tohum toplamak. Limonların, portakalların, kırmızı biberlerin, elmaların ya da siz neler tüketiyorsanız onların tohumlarını çocuklara gösterebilir, tohumun ne olduğunu anlattıktan sonra meyve ve sebze atıklarının tohumlarını artık bu kutuda biriktireceğinizi söyleyebilirsiniz.

Evinizde toprak varsa ya da kağıt hamuru yaparak yeterince tohum biriktirdikten sonra bunları tohum topu yapabilir ve bir gün bir alanı yeşillendirmek üzere saklayabilirsiniz de. 

Tohum topu yapımı hakkında daha fazla bilgi için: http://iklim.kadikoy.bel.tr/Content/Images/okul_bahcemde.pdf (18. sayfa)

Bunlar benim bu dönem için çocuklarla yapılabileceğini düşündüğüm birkaç yeşil ve sürdürülebilir öneri, zaman içerisinde sizlerin de bu listeyi pek çok yeni öneri ile zengileştireceğinizden eminim.

Eda Çizioğlu – Doğa Lideri

www.naturpirat.com

www.instagram.com/naturpirat

 

Konu ile ilgili kaynak kitaplar:

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!