Çocuklarla Müzeyi Keyifli Hale Getirmek

0
1044

Yaz tatilinde çocuğunuzla birlikte yapılabilecek en keyifli etkinliklerden biri müze gezileri… 

Müzeleri çocuğunuzla birlikte ziyaret etmeniz çocuğunuzun gelişim alanlarını destekleyerek (özellikle yaratıcı düşünme, sorgulama, sanatsal farkındalık) iyi zaman geçirmenize katkı sağlar.  

Bulunduğunuz bölgedeki müzelerin listesini çıkartarak bu maceraya başlayabilirsiniz. 

 • Bulunduğunuz bölgede müze sayısı fazlaysa çocuğunuza üç müze seçeneği sunup gidilecek olan müzeye onun fikrini de alarak birlikte karar verebilirsiniz.
 • Müzenin görselleri ve içeriği hakkında çocuğunuzu bilgilendirebilirsiniz. Müzeye gitmeden önce mutlaka müzenin kuralları hakkında bilgilendirme yapmanızı öneririm.
 • Mutlaka renkli kalemlerini ve beyaz kağıtlarınızı yanınızda bulundurun. Hatta çocuğunuzla birlikte doldurduğunuz bir müze araştırma çantası oluşturabilirsiniz. Müze çantanızı her müze gezilerinde ihtiyaç doğrultusunda güncelleyerek yanınıza alabilirsiniz. 
 • Müzede bulunan eserlerin görsellerini müzenin web sayfasından çıktı alarak çocuğunuza verip, müzeyi gezme aşamasında elindeki görseli bulma oyunu oynayabilirsiniz.
 • Müzeyi dolaşırken eserlere dikkat çekerek eser ile ilgili ‘’En çok hangi renk kullanılmış?’’, ‘’En az hangi renk kullanılmış?’’, ‘’Bu eserde ne görüyorsun, sence neyi anlatıyor olabilir?’’, ‘’Bu eserde ilgini en çok çeken şey ne, neden?’’ ‘’Sence sanatçı bu eseri yaparken nasıl hissetmiş olabilir? Neden?’’ gibi sorular sorularak fikir paylaşımı yapılabilir.
 • Müzede karşılaşılan eserle ilgili birlikte hikayesini oluşturabilirsiniz. Eğer o eser tabloysa tablonun öncesinde ve sonrasında ne olabileceğiyle ilgili sohbet edebilirsiniz. Daha sonra ise eserin açıklamasını çocuğa anlatabilirsiniz.
 • Müzeyi dolaşırken eğer müze kurallarına uygunsa çocuğunuza fotoğraf makinesi verip kendi müze arşivini oluşturmasına katkı sağlayabilirsiniz. İlgisini çeken alanların fotoğrafını çekmesini isteyerek, sonrasında eve dönüldüğünde fotoğraflarla ilgili sohbet edebilirsiniz. 
 • Müzede bir vitrinin önünde durup sessiz film oyunu oynayabilirsiniz. Bir kişi vitrinden bir eser seçer ve onu canlandırır, diğer aile bireyleri ise bulmaya çalışır. Bulan kişi de vitrinden farklı bir eser seçerek onu canlandırır ve oyun bu şekilde devam eder.
 • Müze gezinizi tamamladıktan sonra en sevdiği eserin hangisi olduğunu sorup eğer çizmek isterse eserin karşısına oturup çizmesine fırsat verebilirsiniz.
 • Müzeden çıkmadan önce ise birlikte müzeyi hatırlatan hatıra fotoğrafı çektirmenizi öneririm. Müze çıkışı birlikte komik pozunuzu verip bu keyifli günün fotoğrafını çekebilirsiniz. Çocuklar komik pozlara bayılırlar ve fotoğraflar çocukların konuşmasına, duygularını paylaşmasına aracı olur. Günün sonunda müze arşivinize bu hoş fotoğrafı ekleyebilirsiniz. Belki evinizde bir müze alanı/sanat alanı oluşturmanıza katkı sağlar.
 • Çocuğunuzun sanat gelişimini desteklemek için günümüzde birçok kaynak bulunuyor. Aşağıda birkaç örnek bulabilirsiniz:

‘’Çocuklar için Sanat’’ kitabının içinde sanat eserleri ve bu eserlerle ilgili çocukların sorgulama becerilerini geliştirebilecekleri sorular yer alıyor. Bu kitap aracılığıyla hem farklı sanat eserlerini tanıtıp hem de çocuğunuzun yaratıcı düşünme becerisini destekleyebilirsiniz.

Çocuklar İçin Sanat Kitabı

‘’Sanata ilk Adım’’ kitabı ile usta sanatçıların eserlerini yakından inceleyerek sanat eserlerini nasıl yaptıklarını keşfedip birlikte yapabilirsiniz.

sanata ilk adim

 ‘’Ünlü Resimler 30 Farklı Kart’’ ile çektiğiniz karttaki sanat eseriyle ilgili sorulara birlikte cevap arayıp eser hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ünlü Resimler 30 Farklı Kart!


Çocuğunuzla eğlenceli bir tatil geçirmeniz dileğiyle!

Gözde GÜNEŞ

Okul Öncesi Öğretmeni

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here