Çocukluğun Masumiyetini ve Güzelliğini Sergileyen Bir Sanatçı

0
1170

Fransız sanatçı Julien Malland nam-ı diğer Seth Globepainter Paris, Şangay, Londra ve dünyanın daha pek çok şehrinde çocukluktan ilham aldığı çalışmalara imza atıyor.

“Çocukluğun tatlılığı ve masumiyeti, onları sergilemeyi seçtiğim kaotik ortamlarla sürekli bir tezat oluşturuyor,” diyen sanatçı, çocukların hayal gücüne ve yaratıcılıklarına göndermede bulunmak için onları genellikle kitaplarla birlikte resmediyor.

Son 10 yıldır 50’den fazla ülke gezen Malland, küreselleşmenin ve modernleşmenin yerel gelenekleri ne kadar fazla etkilediğini gözleriyle gördüğünü söylüyor: “Ekran alışkanlığımızın artmasıyla çok ama çok daha az kitap okuyoruz. Okurken, kelimelerin bizde uyandırdıklarını kendi hayalimizde canlandırırız. Ekransa bizi tembelleştirir ve hayal gücümüzü yok eder.”

Sanatçının açık havadaki çalışmaları genellikle yıkılmakta olan binaların üzerinde ya da terkedilmiş ara sokaklarda yer alıyor. Bu çalışmalarda 70’lerin ve 80’lerin sembolü olan oyunları oynayan çocukları ve eski zamanların canlı mahallerinin atmosferini görmek mümkün. “Ortadan kaybolan geleneksel yaşam tarzı yerini tüketim toplumuna bıraktı. Bu dönüşüm dünyanın her yerinde göze çarpıyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here