Çöpten Çıkan Fen Bilimleri Eğitimi !

0
4376

Orada bir mühendis var uzakta
Aklı fikri ses duvarını aşanları daha hızlı uçurmakta
Peki bir mühendis var mı oralarda
Uzatacak elini ekmeğini taştan çıkaranlara?
Oxfam Poster

Büyük bütçeler, donanımlı laboratuvarlar olmadan fen bilimleri öğretilebilir mi? Neden öğretilmesin; fizik, kimya, biyoloji yaşamımızın her anında yok mu? Belki de bakış açımızı değiştirip kaynak sıkıntısına, altyapı yetersizliklerine rağmen fen bilimlerinin temellerini öğretmenin daha yaratıcı ama bir o kadar da basit yollarını yaratmak mümkün.

Basit, ulaşılabilir ve eğlenceli… Hem düşünsenize bir çocuk fen bilimlerini hangi durumda daha kolay öğrenir, ders kitaplarını karıştırırken mi, kendi oyuncağını yaparken mi? İşte size büyük imkansızlıkların ve büyük umutların ülkesi Hindistan’dan bütçesiz fen bilimi dersleri. Arvind Gupta yıllardır Hindistan’ın fakir bölgelerinde fen bilimleri eğitimini geliştirmek üzere çöplükten çıkardığı basit, kimsenin işine yaramayan malzemelerle oyuncaklar ve fenbilimleri deneyleri ve oyuncaklar tasarlıyor.

Arvind Gupta kimdir?

Yetmişli yıllarda henüz Hindistan Teknoloji Enstitüsünde bir öğrenciyken, Gandi’den etkilenerek, soyut teoriler üzerinde çalışmaktansa basit ama gerçek adımlar atmanın daha değerli olduğuna inanan Arvind Gupta, o gün bu gündür çocukların oyuncakçı bilgini olmak için çalışıyor.

Arvind Gupta’ya göre fen bilimleri eğitiminin herkes için ulaşılır hale gelmesi için ille de zengin olmaya gerek yok. “Bir çocuğun oyuncakla yapabileceği en güzel şey onu bozmaktır ve bizim onlara yapabileceğimiz en büyük jest kendi kendilerine bozup yeniden yapabilecekleri oyuncaklarını yapmasını öğretmek olabilir” diyen Gupta; hemen her yerde bulabileceğimiz sıradan, hatta çöpe atılmış kimsenin işe yarar gözüyle bakmadığı basit malzemelerden çocuklar için oyuncaklar ve bilimsel deneyler tasarlıyor. Yapılan her şeyin bilimsel temellerini kağıda karalanmış basit çizimlerle açıklamayı tercih ediyor.
Arvind Gupta ve takipçilerinin hazırladıkları tüm oyuncak ve deney tasarımlarını http://www.arvindguptatoys.com/toys.html sitesinde bulabilirsiniz.

Sitede yer alan konular: Su ve hava akımı, astronomi, biyolojiye giriş, elektrik ve manyetik alan, uçan oyuncaklar, kuvvet, ışık, basınç oyunları, illüzyon, büyülü matematik, motor ve jeneratör, Newton, kağıt oyunları, çöpten bozma pompalar, basit sesler, dönen oyuncaklar, ip oyunları, mukavemetli yapılar, hacıyatmazlar, Potdar tasarımları, atık malzemelerden yapılan oyuncaklar. Her konu altında onlarca tasarım fotoğraflı açıklamalarıyla yer alıyor. Başka bir sayfadansa kısa videolara ulaşabilirsiniz.

Arvind Gupta aynı zamanda Küçük Oyuncaklar, Çöpten Çıkan Bilim, Bilim ve Teknoloji Eğitimi için Düşük Daliyetli Çözümler isimli kitapların da yazarı. “Bilim ve Teknoloji Eğitimi İçin Düşük Maliyetli Çözümler” kitabını UNESCO web sitesinde ücretsiz pdf olarak yayımlıyor.

http://unesdoc.unesco.org/images/0010/001023/102321eb.pdf

Çocuklar için bilim çalışmalarıyla sayısız ödül sahibi olan Gupta şu anda Hindistan’ın Pune şehrinde Çocuk Bilim Merkezi’nde çalışıyor.

Siz de deneyin…

 

fen bilimlerini ogrenmenin ucuz ve yaratici yollari
çok kolay, çok eğlenceli

 

Derleyen: Handan Saatçıoğlu
Kaynakça:
http://www.arvindguptatoys.com
http://en.wikipedia.org/wiki/Arvind_Gupta

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here