TRENDLER

Corona Virüsünden Korunmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Görüntülenme 458

0
Corona Virüsünden Korunmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Son dönemde herkesin kafasını karıştıran ve tedirgin eden viral enfeksiyon salgınları ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapmak ve biraz olsun soruları yanıtlamak istedim.

Herkesin bildiği gibi günümüzde dünyamız, Coronavirüs enfeksiyonunun tehdidi altında. İlk kez Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüs çok kişide üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları oluşmasına; böbrek yetmezliği, solunum yetmezliği gibi ciddi sistemik belirtiler nedeniyle hastaların yoğun bakım koşullarında karantina altına alınarak takip edilmesine ve hatta enfeksiyona yakalanan bireylerin yaklaşık yüzde 2’sinde sürecin ne yazık ki ölümle sonuçlanmasına yol açmaktadır. Çeşitli seyahat yasakları konsa da virüsün birçok ülkeye yayıldığını medya ve sosyal medya üzerinden herkesin yakından takip ettiğini düşünüyorum. Bu durum aynı zamanda bilgi kirliliğine de yol açıyor.

Öncelikle kısaca hastalık belirtilerinden bahsetmek isterim. 2-20 gün süren kuluçka süresinden sonra aslında herkesin bildiği mevsimsel grip belirtileri ile kendini gösterir. Ateş, baş ağrısı, gözlerde yaşarma, boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar. Yüksek ateş ve öksürüğe eşlik eden nefes darlığı uyarıcı olmalıdır. Bazı hastalarda bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetler ön planda olabilir. Aslında dikkat ettiyseniz her sene çoğumuzun geçirdiği Influenza grubu virüslerin sebep olduğu tipik mevsimsel grip bulgularının aynısı olduğunu farketmişsinizdir. Benzer salgınlara Influenza grubu virüsler de çeşitli dönemlerde yol açmış ve ciddi vakalar oluşturmuştur.

Önemli olan nokta, bu virüslerin topluma yayılmasını durdurabilmektir. Bunun için devlete bağlı kurumların alacağı önlemler dışında, bireysel olarak kendimizi nasıl koruyacağımızı bilmek çok daha önemlidir. Hâlâ tedavisi ve aşısı bulunamayan bu hastalık için korunma yöntemleri aslında yine her çeşit enfeksiyondan korunma yöntemlerinden farklı değil.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek, güçlü tutmak için çalışmak ilk yapacağımız şey olmalı. Bunun için, yeterli uyku (günde 7-8 saat), stresten uzak durmak, egzersiz yapmak, hijyen kurallarına uymak, özetle sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemek ilk basamakta yapmamız gerekenler arasındadır. Düzenli ve dengeli beslenmeye ve yeterli sıvı almaya, kaliteli protein, doğal sebze/meyve, tam tahıl, bakliyat, vitamin, mineral ve antioksidanlardan zengin beslenmeye çalışmalıyız. Kısmi kanıtları olsa da D vitamini, çinko, omega-3 içeren destekler ile doğal C vitamini bağışıklık sistemimizi güçlendirme konusunda işe yarayabilir.

Tüm bu bilinen önlemlerin içinde en önemlisi hijyen koşullarının sağlanmasıdır. Bunu sağlamak için ellerin sık sık yıkanması, yabancı yüzeylerle temas sonrası ellerin hiçbir şekilde yüze, ağıza ve gözlere temas ettirilmemesi önemlidir. Temas ettiğimiz yüzeylerin antiviral-antibakteriyel özellikte yüzey dezenfektanları ile düzenli temizliğinin yapılması gerekir.

Hasta kişilerden ve havalandırması sorunlu olan mekânlardan (toplu taşıma, alışveriş merkezi, otel, sinema, restoranlar) mümkün olduğunca uzak durulması, tüm solunum yolu virüslerinin bulaşmaması için etkili bir yoldur. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği bilinen kişilerin -hangi virüsle enfekte olursa olsun- sağlıklı kişileri korumak adına, hastalığın aktif süreci olan 1 haftalık sürede okul ve işyeri gibi kalabalık ortamlara gelmemesi uygun olandır.

Bu huzursuz edici salgın dönemini sağlıkla atlatmamız dileğiyle…

Dr. Elçin Arıtürk
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı, Acıbadem Kadıköy Hastanesi

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!