TRENDLER

COVID-19 Salgınında Uzaktan Öğretmenlik Yapmak – 2

Görüntülenme 788

0
COVID-19 Salgınında Uzaktan Öğretmenlik Yapmak – 2

Ülkelerin birer birer uzaktan eğitime geçtiği olağanüstü bir dönemde, kimilerinin karantina bölgelerinde yaşadığı eğitimcilerin akıl ve ruh sağlıklarını desteklemek amacıyla hazırlanan rehberin ilk bölümüne dün yer vermiştik. (Yazı için: https://www.egitimpedia.com/covid-19-salgininda-uzaktan-ogretmenlik-yapmak-1/) Bu zor zamanlarda eğitimcilerin birbirleriyle, öğrencileriyle ve okul topluluklarıyla sağlıklı iletişim kurmalarına da katkı sağlamayı amaçlayan rehberin ikinci bölümüyle devam ediyoruz.

5. Öz farkındalığınızı artırın. 

Yetişkinler olarak kendi sosyal ve duygusal öğrenme (SEL) yolculuğumuza doğru atabileceğimiz ilk adım, yaşadıklarımız üzerine düşünmek. Bu tavsiyeyi mevcut kriz döneminde de uygulayabiliriz. Duygularımızın, reflekslerimizin, savunma mekanizmalarımızın ve ilişki dinamiklerimizin ne kadar farkında olursak, kendimize ve öğrencilerimize de o kadar iyi bakarız. İşte bunu yapmanın bazı yolları: 

Öz farkındalığınızı geliştirmek için günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Günlük tutmak için bir defter kullanabileceğiniz gibi video, skeç, fotoğraf, ses kaydı gibi girdileri kaydeden fiziksel ya da dijital bir alandan da faydalanabilirsiniz. 

Bir arkadaşınızla haftalık görüşmeler yapabilirsiniz: Yapıcı bir bakış açısına ve sağlıklı bir duygusal zekaya sahip olduğunu düşündüğünüz birini belirleyin. Haftada bir kere çevrimiçi ortamda ya da yüz yüze (açık havada) görüşmek için plan yaparak mevcut krizin kendiniz, öğrencileriniz, iş arkadaşlarınız, mesleğiniz ve topluluğunuz hakkında size neler öğrettiğini tartışın. 

6. Çevrimiçi iletişim kurun

Dış dünyadan soyutlanma, bu tür krizlerin en büyük zorluklarından biridir ve bu süreçte çevrimiçi olmak konusunda proaktif olmalıyız. Bunu başarmak için uygulayabileceğiniz adımlar şunlar olabilir:

Çevrimiçi topluluklara katılın: Yazının ilk bölümünde bahsettiğimiz sosyal medyaya dair tavsiyeleri göz önünde bulundurarak benzer tecrübelere sahip insanların buluştuğu çevrimiçi topluluklara üye olabilirsiniz. Facebook ve WhatsApp gibi uygulamalarda size yakın şeyler yaşayan ve yalnızca eğitimcilere özel gruplar kurabilirsiniz ya da mevcut olanlara katılabilirsiniz.

Meslektaş ve arkadaşlarınızla “mutlu saatler” planlayın: Arkadaşlarımız ve meslektaşlarımızla bağlantıya geçmek ruh halimize iyi gelir ve stres seviyemizi azaltır. Sizinle aynı durumda olan arkadaşlarınızla haftada bir görüntülü arama planı yapabilirsiniz. Online grup oyunları oynayabilir; karşılıklı yemek yiyebilir ve yaratıcılığınızı kullanarak daha pek çok şey yapabilirsiniz. Tarzınız ne olursa olsun ritüeller belirlemek sizin elinizde, mesafelerin aranıza girmesine izin vermeyin.

Duygularınızı paylaşın: Şikayet etmenin hem sağlıklı hem de sağlıksız yolları vardır. Ama aslında şikayet etmemizin amacı, duygularımızı ifade etmektir. Duygularınızı paylaşmanız bağ kurmanıza, stres seviyenizin azalmasına ve yeni bir bakış açısı kazanmanıza yol açar. Duygularımızı açığa çıkarmak ya da çözüm aramak için şikayet edebiliriz. Her iki motivasyon da uygun ve hatta sağlıklıdır. Önemli olan her seferinde neden şikayet ettiğinizin farkında olmak ve yaşadığınız duyguları doğru adlandırmak. Arkadaşınızı aramadan önce birkaç nefes alın ve kendinize şu iki soruyu sorun:

– Şu an gerçekten arkadaşıma şikayet etmem gerekiyor mu, yoksa kullanabileceğim daha iyi bir yöntem var mı?


– Bu konuşmadan ne umuyorum? İstediğim şey çözüm mü, yoksa anlayış mı? (İhtiyacınız olan şeyi konuşurken arkadaşınıza söylemeyi ihmal etmeyin.) 

7. Esnek dayanıklılık hikayeleri anlatın ve dinleyin. 

Araştırmalar, aile büyükleri ve onların başlarından geçen zorluklarla ilgili hikayeler anlatan ailelerdeki çocukların kendine güvenen davranışlar sergilediklerini gösteriyor. Bu bilgiyi alalım ve kendi durumumuza uygulayalım. Sizden önceki insanların hikayelerini yazabilir, bu hikayeleri ailenize ve arkadaşlarınıza anlatabilirsiniz. Ayrıca kendi esnek dayanıklılığınız ve zor zamanlarda kullandığınız becerileriniz üzerine düşünebilirsiniz. Topluluğunuzdaki insanlardan kendi hikayelerini paylaşmalarını isteyebilirsiniz. Bu hikayeleri öğrencilerinizden de isteyebilirsiniz ve onlara ilham almanın nasıl bir şey olduğunu anlatabilirsiniz. Şu anda ihtiyacımız olan şey, çevremizde – hem geçmiş hem de gelecekte – birçok esnek dayanıklılık hikayesinin olduğunu hatırlamak. Bu hikayeleri düşündükçe duygusal ve psikolojik olarak tatmin olduğumuzu ve yüzleştiğimiz zorluklar karşısında güçlendiğimizi hissedebiliriz.

8. Egzersiz yapın.

Bu süre zarfında fiziksel olarak sağlıklı olmamızın ne kadar önemli olduğunu söylemeye gerek yok. Egzersiz rutininiz için planlama yapın ve buna zaman ayırın. Çevrimiçi dersler için telefon uygulamaları da kullanabilirsiniz. Hareketi, aile zamanını ve eğlenceyi aynı anda destekleyen aile dans partileri de düzenleyebilirsiniz. Eğer motive olmakta zorlanan biriyseniz, 15 dakikalık yürüyüşler ya da kısa egzersizler gibi küçük hedefler belirlemekle başlayın. Egzersiz ritüelleri, yeni bir günlük düzen oluşturmanıza yardımcı olur. Bunu aynı müziği veya aynı alanı kullanarak, bir amaç belirleyerek ya da sonrasında kendinizi lezzetli bir içecek veya biraz uykuyla ödüllendirerek sağlayabilirsiniz. Başkalarıyla birlikte spor yapmanın bizi daha disiplinli yaptığını düşünürüz. O halde iş arkadaşlarınızdan uzakta olsanız bile, neden birbirinizi desteklemek ve teşvik etmek için sanal bir fitness grubu kurmuyorsunuz?

9. Geleceği planlayın.

Her ne kadar anda yaşamanın önemini bilsek de, kriz zamanlarında geleceğe dair pozitif planlar yapmak bize yardımcı olabilir. Yaşadığımız zor zamanların geçici olduğunu hatırlatarak bize umut ve anlayış verebilir.

10. Hepimizin aynı deneyimi paylaştığını unutmayın

Bu yazıda size söyleceğimiz son şey şu: Unutmayın, bu işte hepimiz birlikteyiz. İyisiyle, kötüsüyle ve tüm hayal kırıklıklarıyla birlikte; bu hepimizin paylaştığı bir tecrübe. Ortak tecrübeler, kültürü ve topluluk bilincini oluşturur. Tüm bunlar geçtiğinde arkadaşlarınıza ne tür ilham verici hikayeler anlatacaksınız? O hikayeyi yazmaya şimdiden başlayın.

Kaynak: https://mailchi.mp/3fbc74d319ba/educators-well-being-during-the-covid-19-outbreak

Bu yazı, Sea Change danışmanlık firması tarafından, COVID-19 salgınını farklı şartlarda yaşayan pek çok ülkedeki uluslararası okullarda çalışan eğitimciler için hazırlanmıştır. Yazı, kısaltılarak çevrilmiştir.

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!