TRENDLER

Covid-19 Salgınının Eğitim Üzerindeki Etkileri

Görüntülenme 7821

0
Covid-19 Salgınının Eğitim Üzerindeki Etkileri

“Çağımız, hız çağı”. Son yıllarda en fazla duyduğumuz cümlelerden birisi de buydu. Hızlı olmak, hızlı üretmek, hızlı ulaşım sağlamak… Hep daha hızlı olmak. Tüm çabamız bunun içindi. İletişim araçları da ulaşım araçları da bu hedefe aracılık ediyordu. Ve sonra aynı hızın, bir virüsün dünyaya yayılması konusunda da geçerli olduğunu farkettik. Şubat 2020’de salgının başlangıç noktası olan Wuhan’dan görüntüleri bir bilim kurgu filmi izler gibi izliyorduk. Sokaklarda tek tük insanlar vardı ve hepsi maskeliydi. Alışveriş merkezleri, sokaklar, hep kalabalık olması ile bildiğimiz yerler bomboştu. Dışarıda olan çok az sayıdaki insan da maskeliydi. Özel kıyafetli sağlık görevlileri sokaklarda geziyor, evlere girip hasta insanları şeffaf kabinlerin içinde hastanelere taşıyorlardı. Hepsi inanılmazdı ve bizlere hala çok uzaktı. Ve çok uzak gibi görünen bu olayların bir ay içinde tüm dünyaya yayılmasına şahit olduk. 

Salgın, o övündüğümüz hızı lehine kullanmış ve tüm dünyaya yayılmıştı. Aynı durum okul kapatma kararları için de geçerliydi. Dünyadaki ilk okul kapatma kararı, salgının başladığı Çin’de 17 Şubat 2020 tarihinde uygulanmaya başladı. Çoğu ülkede yoğun kar yağışı gibi nedenlerle okul kapatma kararlarının alınması her yıl gerçekleşen sıradan bir uygulamadır. Hatta son on yıl içinde ebola ya da domuz gribi olarak bilinen H1N1 virüsü salgını nedeni ile de kısa süreli okul kapatma kararları uygulandı. Ancak bu durum hepsinden farklıydı.

Çin’de uygulanan okul kapatma kararı sürekli uzatılıyordu ve hızla başka ülkeler de okullarda eğitime ara vermeye başladılar. Sadece 1 ay sonra dünya genelinde okulları kapatan ülke sayısı 112’ye ulaşmış, toplam öğrenci sayısının yüzde 45’ini oluşturan 790 bin öğrenci okul dışında kalmıştı. Okul kapatmalarda zirve noktasına 1 Nisan 2020 tarihinde ulaşıldı ve bu tarih itibarı ile dünya üzerindeki 193 ülkede okullarda eğitime tamamen ara verildi ve 1milyar 597 milyon öğrenci okuldan uzak kaldı. Bu sayı dünya genelinde eğitime devam eden bireylerin yüzde 91,2’sini oluşturuyordu. Daha sonraki süreçte, salgın ile mücadelede başarılı adımların atılması ile birlikte farklı ülkelerde okullar tekrar açılmaya başladı. 17 Eylül 2020 tarihi itibarı ile dünyada 53 ülkede okullar hala tamamen kapalı ve 875 binden fazla öğrenci okullardan uzakta. Bu sayı, toplam öğrenci sayısının yaklaşık yarısını oluşturuyor. 

Peki bu kadar çok öğrencinin okuldan uzak kalmasına neden olan okul kapatmalarının eğitime ve çocuklara etkisi neler oldu? Bu soruya cevap verebilmek çok kolay değil. Öncelikle eğitim diğer alanlardan farklı olarak değişkenlerin sonucunun görülmesi için uzun bir zamana ihtiyaç duyulan bir alan ve okul kapatma uygulamalarının başlangıcından bugüne henüz yeterli zaman geçmedi. Hatta salgının eğitim üzerindeki en büyük etkisi olan okul kapatma uygulamaları halen devam ediyor. Bununla birlikte salgının çocuklar ve eğitim üzerindeki etkileri ile ilgili öngörülerde bulunan yayınlar mevcut.

Salgının eğitim üzerindeki etkileri üzerine öngörülerde bulunabilmek için geçmişte yaşanan salgın, savaş, doğa olayları ya da hava koşulları nedeniyle uygulanan benzer okul kapatma uygulamalarının etkilerinden faydalanılıyor. Bu araştırmalara göre, okuldan uzak kalan okul öncesi dönem çocuklarının okuma yazmaya hazırlık çalışmalarını gerçekleştirememeleri nedeni ile ileriki yıllarda okuma yazma becerilerinde yüzde 66’lık bir kayıp ortaya çıkacak. Başka bir araştırma ise, öğrenciler 2020 güz döneminde eğitime, okuma becerilerinde yüzde 63-68 arasında, matematik becerilerinde ise yüzde 37-50 arasında bir kayıp ile okula geri döneceklerini öngörüyor.

Peki bu öğrenme kayıplarının çocukların gelecekteki yaşamlarına etkisi nasıl olacak? Bu soruya yanıt veren çarpıcı bir çalışma var. Araştırmada bu öğrenme kayıplarının çocukların gelecekteki çalışma hayatlarında ihtiyaç duyacakları becerilerde kayba neden olacağı, bu eksikliğin de yetişkinliklerinde elde edecekleri maddi kazançları üzerinde bireysel yıllık ortalama 900 Amerikan doları gibi bir azalmaya neden olacağı, bunun tüm dünya genelinde 10 trilyon Amerikan doları değerinde bir ekonomik kayba neden olacağı ifade ediliyor. Bu demek oluyor ki çevrenizde gördüğünüz okuldan uzakta kalan bir çocuk, yetişkinliğinde günümüz değeri ile iki asgari ücretten daha fazla yıllık kazanç kaybına neden olacak. Ve okuldan uzak kalınan her gün, bu maddi kaybı daha da artıracak. Tabi bu durum çocukların sadece okuldan uzak kalmalarının beklenen bir sonucu. Buna ek olarak, devletler, salgın nedeni ile sağlığa daha fazla kaynak ayıracakları için eğitim bütçeleri düşecek. Ayrıca ebeveynler ya iş kaybı yaşıyor ya da kazançları azalıyor. Bu yüzden çocuklarının eğitimlerine daha az kaynak ayırabiliyorlar. Bu gibi ekonomik nedenler de eklendiğinde salgının çocukların eğitimleri üzerindeki olumsuz etkilerinin sadece okul kapatma uygulamalarından kaynaklanmayacağını, tablonun daha da vahim olacağı söylenebilir. 

Salgın, tüm ülkeleri ve ülkelerin vatandaşlarının tamamını etkiledi ve etkilemeye devam ediyor. Ancak, eğitim ve çocuklar üzerindeki etkilerinin büyüklüğüne bakıldığında ekonomi ile olan neden sonuç ilişkisi nedeni ile bu etkilerin, düşük ekonomik düzeyde olan ülkeleri ve ülkeler içinde de düşük ekonomik düzeye sahip çocukları daha çok etkileyeceği kolaylıkla öngörülebilir. Okul dışında eğitime ulaşma imkanı olmayan çocuklar ve uzaktan eğitim araçlarına sahip olmayan çocuklar bu süreçten daha ciddi şekilde etkileniyorlar. Daha önceki salgınlarda, okullar tekrar eğitime açıldığında, düşük sosyo ekonomik düzeyde yer alan ülkelerde ve ailelerde okula geri dönüş oranlarının çok daha düşük olduğu görüldü. Çocukların bir kısmı ailelerine destek olabilmek için çalışmak zorunda kaldı, hatta Afrika’da geçmiş salgınlar sürecinde okuldan uzak kalan çocukların savaşan gruplara dahil oldukları da biliniyor. Sadece düşük sosyo ekonomik düzeyde olanlar değil, daha önce yaşanan benzer durumlarda kız çocuklarının okula dönüş oranlarının da daha az olduğu ve cinsel istismar ve erken yaşta hamileliklerin sayısında artış olduğu belirtiliyor. Ve yine özel gereksinimli bireylerin, uzaktan eğitim süreçlerine katılıma erişilebilirliklerinin daha az olması nedeni ile okullarda eğitime ara verilmesi sürecinden doğal gelişim gösteren bireylere göre daha olumsuz etkilendikleri ve etkilenecekleri öngörüsünde bulunmak mümkün. 

Tüm bu öngörüler karamsar bir tablo çizmekle birlikte okulların mümkün olduğunca erken açılması bu olumsuz sonuçların daha az ortaya çıkmasını sağlayacak. Bu da ancak toplumun salgın konusunda daha bilinçli davranması ile gerçekleşebilecek. Salgının kontrol altına alındığı ülkelerde okullar açıldı ancak hala dünya üzerindeki öğrencilerin yaklaşık yarısı okuldan uzakta. Okulların açılması sonrasında da devletleri ve uluslararası kurumları, eğitime daha fazla kaynak ayırılması ve özellikle bu süreçten çok daha fazla etkilenen dezavantajlı gruplara pozitif ayrımcılık uygulanması gibi önemli görevler bekliyor.

Dr. Cem Akköse

Okul Kurucusu, Eğitimci

@cemakkose

Kaynaklar: https://www.unicef.org/coronavirus/keeping-worlds-children-learning-through-covid-19

https://en.unesco.org/covid19/educationresponse/consequences

https://www.oecd.org/education/the-impact-of-covid-19-on-education-insights-education-at-a-glance-2020.pdf

Bao, Xue; Qu, Hang; Zhang, Ruixiong; Hogan, Tiffany P. (2020-09-01). “Modeling Reading Ability Gain in Kindergarten Children during COVID-19 School Closures”. Int. J. Environ. Res. Public Health. 17: 17. 

https://data.unicef.org/resources/covid-19-and-child-labour-a-time-of-crisis-a-time-to-act/

https://read.oecd-ilibrary.org/view/?ref=126_126988-t63lxosohs&title=A-framework-to-guide-an-education-response-to-the-Covid-19-Pandemic-of-2020

https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000373276

Kuhfeld, Megan, James Soland, Beth Tarasawa, Angela Johnson, Erik Ruzek, and Jing Liu. (2020). Projecting the potential impacts of COVID-19 school closures on academic achievement. (EdWorkingPaper: 20-226). Retrieved from Annenberg Institute at Brown University: https://documents.worldbank.org/en/publication/documents-reports/documentdetail/329961592483383689/simulating-the-potential-impacts-of-covid-19-school-closures-on-schooling-and-learning-outcomes-a-set-of-global-estimates  

Azevedo, J.P.; Hasan, A.; Goldemberg, D.; Iqbal, S.A.; Geven, K. Simulating the Potential Impacts of Covid-19 School Closures on Schooling and Learning Outcomes: A Set of Global Estimates. In Policy Research Working Paper; World Bank Organization: Washington, DC, USA, 2020. 

Fotoğraflar: https://www.unicef.org/coronavirus/keeping-worlds-children-learning-through-covid-19

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!