TRENDLER

David Beckham Çocuklara Yönelik Şiddete Karşı Bir Projede Yer Alıyor

Görüntülenme 488

0
David Beckham Çocuklara Yönelik Şiddete Karşı Bir Projede Yer Alıyor

UNICEF, çocuklara uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddetin üzerlerinde hayatları boyunca iz bırakacağını gösteren çarpıcı bir kısa film yayınladı. Filmde David Beckham’ın vücudundaki dövmeler hareketlenerek çocuklara yönelik şiddeti canlandırıyor. David’in dövmeleri aslında onun hayatındaki mutlu ve önemli anları temsil ederken milyonlarca çocuk, şiddet ve tacizin ömür boyu süren izlerini taşıyor. Filmdeki canlandırmalar çocukların güvende olmaları gereken yerlerde, yani evlerinde, okullarında, internette ve kendi çevrelerinde en sık karşılaştıkları şiddet biçimlerini tasvir ediyor.

David, “UNICEF’le birlikte çalışmaya başladıktan sonra dünyayı çocuklar için güvenli bir yer haline getirebilmek için elimden geleni yapmaya ve çocukların hayatları üzerinde korkunç etkileri olan sorunları dile getirmeye karar verdim. Bu sorunlardan birisi de şiddet. Her beş dakikada bir, dünyanın bir yerinde bir çocuk şiddete maruz kaldığı için hayatını kaybediyor. Milyonlarca çocuk, çocukluklarını mahveden fiziksel, duygusal ve cinsel istismara uğrama tehdidi altında yaşıyor.

Geçen yıl UNICEF’le birlikte Kamboçya’ya gittiğimde, oradaki çocukların anlattığı korkunç şiddet hikayelerini dinledim. Uğradıkları şiddetin onlarda bıraktığı derin ve iyileşmeyecek yaralar karşısında dehşete kapıldım. Hiçbir çocuk böyle bir şey yaşamamalı. Yine dünyanın her yerinde, evlerinde, okullarında ve sokaklarında çocuklar benzer şiddete maruz kalıyorlar. Umarım bu yeni proje, insanların dikkatini bu acil soruna çeker ve harekete geçmelerini sağlar. Çocuklara yönelik şiddet yanlıştır ve bunu hep birlikte sona erdimemiz gerekiyor.”

Beckham, çocukların hayatlarını etkileyen konularla ilgili bildirimde bulunmak için kullandıkları iletişim aracı U-Rapor aracılığıyla gençlere, çocuklara yönelik şiddetle ilgili sorulara cevap vermeleri çağrısında bulundu. Bu çağrıya, 22 ülkeden 190 bini aşkın U-Raporcusu cevap verdi. Cevap veren gençlerin üçte ikisi kendilerinin de fiziksel ya da sözel istismara uğradıklarını ya da uğrayan birilerini tanıdıklarını belirtti. Şiddete en sık kimlerin başvurduğu sorulduğunda cevapların üçte biri polis ve infaz görevlileri, %29’u akranlar, %28 ebeveyn ya da bakıcı ve yüzde 9 oranında da öğretmenler şeklinde oldu.

Bununla birlikte şiddet kaçınılmaz değil. UNICEF, çocuklara yönelik şiddetin sona erdirilmesine yönelik olarak yedi etkili stratejiye dikkat çekiyor. Bunlar; şiddet karşıtı tavırların desteklenmesi, yasaların gerektiği gibi uygulanması, çocuklar için güvenli ortamlar yaratılması, ebeveynlerin ve çocuklara bakan kişilerin desteklenmesi, aile gelirlerinin yoksulluğu azaltacak şekilde artırılması, sosyal hizmetlerin güçlendirilmesi ve çocukların yaşam becerileriyle donatılması.

David Beckham ve UNICEF kısa filmin bütün sosyal medya platformlarında paylaşılmasını istiyor.

Kaynak: http://www.7.org/david-launches-powerful-film-to-endviolence.html

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!