TRENDLER

Değişim ve Dönüşümün Anahtarları: Scientix ve STEM

Görüntülenme 1056

0
Değişim ve Dönüşümün Anahtarları: Scientix ve STEM

Okuldan sıkılan, sevmeyen hatta nefret eden öğrencilerin neden böyle hissettiklerini hiç düşündünüz mü? Günümüz öğrencilerini cep telefonu, tablet gibi aletlerin bağımlıları olarak suçlamak kolay ama böyle bir teknoloji çağına doğmuş insanları televizyonun bile yaygınlaşmamış olduğu dönemdekine eş değer bir sınıf ortamına mahkum etmek nasıl bir eziyettir hiç aklınıza geldi mi?

Düşünün ki, “Ders işlenen bir sınıfın resmini yapın” diye bir istekte bulunsak veya arama motorlarına “sınıf” yazıp görseller aratsak önümüze çıkacak resim, tahtaya dönük bir şekilde arka arkaya dizilmiş sıralarda oturan öğrenciler ve onların önünde ayakta anlatımda bulunan öğretmenden oluşacaktır. Bu tablo aslında yıllar yılı değişmeyen eğitim yöntemlerinin bir yansımasıdır. Hala sınıf dizilimi kırk yıl öncesi ile aynıysa ve yaygın bir şekilde, ”iyi ders işlenen sınıf, öğrencilerin ‘çıt çıkarmadan’ dinlediği sınıftır” algısı devam ediyorsa ortada bir problem yok mu?  

Artık ne dünya kırk yıl öncesindeki dünya, ne de öğrenciler o devrin öğrencileri. Bildiğiniz üzere dünya olarak yeni bir endüstriyel çağa başlama eşiğindeyiz. “4. Sanayi Devrimi” olarak da nitelendirilen bu yeni çağı yakalamak için eğitim sistemimizi de buna göre düzenleyip öğrencilerimize çağın gereken becerilerini kazandırmamız gerekiyor. Aksi takdirde geçmişteki endüstriyel devrimleri kaçırma hatamızın yinelenmesi olası. Değişimi başlatmak için bize yardım edebilecek olan ve aslında bize hiç de uzak olmayan bir oluşum bulunuyor: Scientix

Scientix, Avrupa’da fen eğitimindeki teknoloji kullanımını ve iyi örnekleri yaygınlaştırmayı amaçlayan 30 Avrupa ülkesinin katılım sağladığı bir topluluk. 2014 yılından itibaren Türkiye de “ulusal destek noktası” olarak Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde projeye dâhil oldu. Ücretsiz olarak kaydolabileceğiniz Scientix portalı ile Avrupa’daki fen eğitimi projelerinden haberdar olabilir, ders materyallerine ulaşabilir, çevirimiçi eğitimlere katılabilir ve webinar olarak adlandırılan web seminerlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Ayrıca ilinizde bulunan Scientix elçileriyle iletişime geçerek yardım alabilirsiniz.

Scientix aynı zamanda Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik), Mathemathics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden yola çıkarak adlandırılan STEM eğitiminde sorgulamaya, araştırmaya, ürün geliştirmeye, buluş yapmaya dayalı eğitimi, Scientix Portalı aracılığıyla yaygınlaştırmayı amaçlayan, öğretmenlere, akademisyenlere, okul yöneticilerine, ailelere ve STEM eğitimi ile ilgilenen tüm kişilere açık bir proje. Son yıllarda ülkemizde de önemi keşfedilen STEM eğitimi, öğrencilerin hayatımızı kolaylaştıracak bir ürün geliştirirken veya bir soruna çözüm bulurken bilimsel kuralları kullanarak bir tasarım oluşturmasına dayanıyor. Bu ürünü ortaya çıkarırken matematiksel hesaplamalardan da yararlanıldığı için fen, teknoloji, mühendislik ve matematik kavramları bir bütün halinde harmanlanıyor. “Üreterek, yaparak öğrenme” ilkesine dayalı bu sistemle öğrencilerin becerileri ve ufukları gelişiyor.

23-29 Nisan 2018 tarihleri arasında Scientix’in de desteklediği  STEM Keşif Haftası ile STEM’in yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Bu yıl, “STEM’e Evet!” sloganıyla üçüncüsü gerçekleşek olan STEM Keşif Haftası için planladığı bir STEM etkinliği bulunanlar “STEM Etkinliği Haritası”na etkinliklerini kaydettirebilir, yarışmalara katılabilir ve STEM eğitimiyle ilgili uluslararası projeler ve kuruluşlardan ödüller kazanabilirler.

Unutmayalım eğitimde dönüşümü başlatmak, hayalini kurduğumuz sistemi oluşturmak biz öğretmenlerin elinde. Öğrencilerin okuldan sıkılmasını önleyerek onların ve ülkemizin geleceklerini kurtarmak için “STEM’e Evet!” diyelim!

 

Betül SARICA

Scientix Türkiye Elçisi

 

Scientix portalı internet adresi: http://www.scientix.eu

“Scientix Türkiye” internet adresi: http://scientix.meb.gov.tr/

Facebook: https://www.facebook.com/groups/ScientixTurkiye/

Twitter: @ScientixTurkey

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!