Öğrencilerin gözünde devlet okulu ile özel okul arasındaki beş fark

0
4212

Devlet okulu ile özel okul arasındaki beş fark

ÖZEL   OKUL DEVLET OKULU
En iyi   okul genellikle en yakın okul değildir. Okula gidiş dönüş ve servis   öğrencilerin epey zamanına mal oluyor. Pratikte bazı   farklı uygulamalar olsa da, mahallelerindeki devlet okullarına giden çocuklar   servise bağımlı olmuyor, zaman kazanıyor ve mahallelerindeki yaşama tanık   olabiliyor.
Yüzmeden masa tenisine, yurt dışı gezilerinden animasyon   atölyesine kadar pek çok farklı dalı okulun sağladığı kaynaklar dahilinde   deneyimleme imkanı. Devlet   okullarında sosyal-kültürel imkanlar çok daha sınırlı. Bu konularda kendini   geliştirme sorumluluğu öğrencinin kendisine ait.
Bir öğrencinin hemen hemen tüm günü okulda ya da okulla   bağlantılı etkinliklerde geçiyor. Özel okul saatleri devlet okullarına göre   daha fazla. Etütlü   okullar dışında okulda geçirilen saatler daha kısa. Okul dışındaki yaşam da   öğrencinin günlük hayatının önemli bir parçası.
Okul içi rehberlik hizmetleri yurt dışı eğitim, yurt içi-yurt   dışı burslar, yetenek sınavları vb. konusunda öğrencileri bilgilendirip   onlara eğitim hayatlarında yeni kapılar açma fırsatı sunuyor. Devlet   okullarının sınırlı imkanları, okuldaki öğrencinin kültürel ve finansal   çeşitliliği ve yaşanan sorunlar okul içi rehberlik hizmetlerine çok farklı   bir misyon yüklüyor. Burada “hayat değiştirme”nin anlamı farklı.
Öğrencinin sözü daha çok geçer. Bazen okulun eğitime dair   yenilikçi bakış açısı yüzünden, bazen de para ödeyen aileye karşı mahcup   düşmemek için… Yönetim   katında öğrencinin sözü geçmez. Ama öğrenci-eğitimci oranı çok daha düşük   olduğu için öğrenci daha az göz önündedir ve kendine özgü bir özgürlük alanı   vardır.

Devlet okulu ile özel okul arasındaki farkları öğretmen ve veli gözünden incelemeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here