TRENDLER

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye Çözüm Bulan Okullar

Görüntülenme 5156

0
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktiviteye Çözüm Bulan Okullar

Birçok duyuya hitap eden yeni yaklaşımlarla öğrencilerin odaklanması ve başarılı olmasına yardımcı olmak

Bir zamanlar göz ardı edilen yaklaşımlar, şu anda Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) teşhisi konulmuş öğrencilerin odaklanması ve öğrenmesini kolaylaştırmak için kullanılıyor.

İlaç kullanımı en bilindik çözüm gibi görünse de okul yöneticileri, öğrenmeyi kolaylaştırmak adına başka yöntemler deniyor; egzersiz topları, duyulara hitap eden araçlar ve egzersiz molalarıyla DEHB teşhisi konulmuş öğrencilerin öğrenim sürecini destekliyorlar.

Sınıf içi düzenlemelerden yönetim prosedürlerinin değiştirilmesine kadar farklı stratejiler kullanılarak olumlu sonuçlar elde edildi. Bazı aşamalar değişkenlik gösterse de davranışsal esnekliğe dayalı yaklaşımlar öğrencilerin derslerinde başarılı sonuçlar elde etmesini sağladı.

Yaratıcı Uygulamalar

“Son yıllarda gerçekleştirilen tıbbi araştırmalar ve uygulama örnekleri, DEHB’nin daha iyi anlaşılmasını ve bu sayede etkili sınıf yönetimi stratejilerinin geliştirilmesini sağladı” diyen Hopkins Okulları rehberlik servisi müdürü Linda Gardner sözlerine şöyle devam ediyor; “Eğer DEHB’nin ne olduğunu tam olarak anlayabilirsek daha etkili ve verimli uygulamalar bulabiliriz. Bu uygulamalarda ne kadar tecrübeli hale gelirsek daha da belirgin stratejiler belirleyebiliriz.”

Tercih edilen bu yeni yaklaşım, ilaç kullanımı ve davranış değiştirme gibi geleneksel yöntemlerin ötesine geçmekte ve bunlardan en etkili olanları ise, DEHB’li çocukların “yerinde duramama”larına izin verirken, çocukların anlatılan konuya odaklanmalarını da sağlayan yaklaşımlardır. Örneğin, sıra yerine pilates topu kullanmanın beden hareketlerini kısıtlamayarak dikkat sürelerinin artmasını sağladığı gözlemlenmiştir.

Gardner, bu basit değişikliğin sağladığı katkıyı şu şekilde açıklıyor: “Pilates topu işe yarıyor çünkü öğrenciler yerlerinde kalmak için ana kaslarını kullanmaya odaklanıyorlar. Böylece yerlerinden kalkıp sınıf içerisinde dolaşma veya başkalarıyla iletişime geçmeye çalışmıyorlar. Hareket ediyormuş gibi görünmemelerine rağmen oturdukları yerde sürekli hareket halindeler.”

Pilates topu yerine öğrenciler, hareket edebilmelerine imkan tanıyan havalı koltuk aparatı (move-n-sit cushions) ve hareketli taburelerde (Hokki stools) oturmayı da tercih edebiliyor. Tabureler, dayanıklı plastikten olup konveks bir tabana sahip böylece öğrenciler oturur pozisyonda dururken hareket etmeyi sürdürüyorlar. Yapılan araştırmalara göre bu şekilde denetimli fiziksel hareketler, öğrencilerin yerinden kalkma ve etrafta dolanma isteğini azaltıyor.

Topu sıkma ve esneme bandını kullanma gibi duyusal entegrasyon aktiviteleri, çocukların beyni dalgalarını aktive ederek daha fazla dikkat toplamalarını sağlıyor.

Diğer bir uygulama ise çocukların anahtar becerilerini geliştirmeleri için bilgisayar ve online programlar kullanılması.

Bazı okullar okuma becerileri ve hafıza, dikkat, süreçlendirme ve sıralandırma gibi bilişsel yeteneklere yönelik olan programların başarılı sonuçlar doğurduğunu düşünüyorlar. Bazı bilgisayar programları, DEHB ile direk bağlantılı değil. Buna rağmen bu bilgisayar programlarından en çok DEHB’ li çocukların faydalanacağı düşünülüyor.

Öğrencilerin kendi istedikleri yerde oturmaları, egzersiz molaları, çalışma gruplarını kendilerinin oluşturması, ağırlık kaldırma ve daha başka fiziksel aktiviteleri içeren DEHB ye yönelik uygulamalar kullanılabilir.

Egzersiz, norepinefrin ve dopamin gibi sinir sistemini harekete geçiren kimyasalların salgılanmasına neden olduğu için yapılacak herhangi bir fiziksel aktivite öğrencinin mutlu olmasını ve olumlu tutum ve davranışlar sergilemesini sağlıyor.

Gardner ayrıca düzenli rehberlik ve teşvik çalışmalarını tavsiye ediyor ve belirli aktiviteler için sınıfların düzenlenmesinin gerektiğini ekliyor. Örneğin, öğrencilerin çalışırken dikkatlerinin dağılmayacağı bir çalışma köşesinin oluşturulması oldukça etkili.

Yenilenen Prosedürler

Bazı okullar, DEHB’yı teşhis sürecini yeniden gözden geçirmekte ve yeni düzenlemeler hazırlamakta. Wisconsin’deki Kenosha Okulları  bazı davranış bozuklukları ve akademik başarı kaygısı olan öğrencilere daha iyi hizmet verebilmek için kapsamlı bir süreç planlıyor.

Özel eğitim ve öğrenci destek departmanı müdürü, Susan Valeri şöyle diyor: “Aileler, danışmanlar, öğretmenler ve müdürlerden oluşan “İşbirlikçi öğrenci girişimi” adlı bir grup önce öğrencilere özgü düzenlemeler hazırlamakta daha sonra da öğrencilerin kendine özgü ilgi alanlarına yönelik eylem planı yürütmekte.”

Valeri, “Öğrencilere neyi sevdiklerini ve hangi konularda iyi olduklarını soruyoruz. Öğretmenlerimiz bu bilgileri kullanarak ödev ve sınıf kuralları düzenlemelerini yapıyor. Öğrenciler eğer arabalara ilgi duyuyorlarsa yazma ve okuma aktiviteleri bununla ilgili oluyor. Eğer müzik seviyorlarsa, sınıfta çalışırken kulaklık takarak müzik dinlemelerine izin veriyoruz” diyerek kendi yaklaşımları hakkında bilgi veriyor.

Özel eğitim hizmetleri müfettiş yardımcısı, Sowmya Kumar, Houston Okulları’nın okul psikolojisi üzerine eğitim sahibi uzmanlarının olduğunu ve öğrencilere DEHB teşhisi koymak için bu uzmanların doktorlarla beraber çalıştığını aktarıyor. Öğrenciye teşhis konulduğunda en uygun uygulama ve düzenlemelerin belirlenmesi için bir dizi kapsamlı inceleme yapılıyor.

Devereux Hastanesi klinik şefi, Dr. Marilyn Benoit, “Tıbbi olarak DEHB’nin tek başına var olmadığını biliyoruz. DEHB teşhisi konulan çocuklar genellikle öğrenme güçlüğüne sahiptiler ya da tam tersi durum da söz konusu olabilir” diyor ve şunları ekliyor: “Bu tür durumlarda öğrencinin öğrenme ihtiyaçlarını çok yönlü bir şekilde karşılayan düzenlemeler yapılmalıdır. Ayrıca bazı DEHB semptomları, depresyon ve kaygı bozukluğu yaşayan çocukların durumlarıyla benzer özellik gösterir. Kapsamlı incelemeler, uzmanların tarafından bütün verilerin dikkate alınarak doğru teşhisin konulmasını sağlayacaktır.”

DEHB’yi Daha İyi Anlamak

Ayrıca uzmanlar,eğitim bakanlığına  öğretmen ve yöneticilerin DEHB’li öğrencilere daha iyi hizmet verebilmeleri için gerekli mesleki gelişim programlarına yatırım yapmalarını tavsiye ediyor.

Irvine Tıp Okulu, psikiyatri ve insan davranışları bölümü klinik profesörü Robert Myers, bu mesleki eğitimlerin, DEHB olan öğrencilerin planlama ve organizasyon yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olacak “etkili davranış yönetim teknikleri ve stratejileri” gibi konuları kapsayan içerikte olmasını tavsiye ediyor.

Eğitim ve Değişim Danışmanlık şirketi yöneticisi, Thomas Armstrong, bu konuyla ilgili şunları dile getiriyor: “Öğretmen ve diğer çalışanlar için hazırlanan eğitimler, bu soruna sahip çocukların ihtiyaçlarına yönelik pozitif yaklaşımı destekleyecektir. Bu çocukların, yaratıcılık ve yaratıcı dışavurma yatkınlığı gibi güçlü yönlerinin nasıl avantaja çevrileceği ve eğitim stratejilerinin bu özellikleri kapsayacak şekilde nasıl geliştirileceği konusunda öğretmenler, eğitim almalılar. Daha fazla sınıf içi rol canlandırma, enteraktif bilgisayar oyunları ve öğrencileri teknik gezilere götürmek gibi aktiviteler yapılabilir.”

Son olarak Myers şöyle diyor: “Yöneticilerin, öğretmen ve diğer çalışanları desteklemesi bu süreç için çok önemlidir. Okul yöneticileri, öğretmenlerin DEHB’li öğrencileri ve onların velilerini anlamalarına konusunda destek olmalılar.”

Mark Rowh, serbest yazar, Virginia’da yaşıyor.

Kaynak: http://www.districtadministration.com/article/schools-learn-outsmart-adhd

Çeviren: Merve Özçelik

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!