TRENDLER
Seyyah Öğretmen - Şahin Çevik
Seyyah Öğretmen - Şahin Çevik

TÜM YAZILARI

Doğayla Bağ Kuran Çocuklar Yetiştirmek

Görüntülenme 1999

0
Doğayla Bağ Kuran Çocuklar Yetiştirmek

Modern hayatlarımızın eğlence ve haz araçlarının neredeyse tamamını son yüzyılda yaratık. Akıllı telefonlar, sağlıksız yiyecekler, arabalar, uyuşturucular, ekranlar, birbirinden toksik televizyon programları hayatlarımızı kötü etkilemek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Peki, bu saldırı karşısında elimizden neler geliyor? Kimi ülkeler insanlarının beden ve ruh sağlığı için gayet etkili çözümler üreterek yoluna devam ediyor. Bazı ülkeler domateslerimizi geri gönderdiğinde o domateslerin bizim marketlerimizde satıldığını duyuyoruz. Acımasız olacak belki ama bazı ülkeler diğerlerinin neredeyse çöplüğüne dönmüş durumda. Milyonlarca insanın yaşadığı kentler, kirlilik, su sorunları, terörizm, din kavgaları, trafik, siyasetçiler, şirketler ve daha bir sürü şeyi düşünerek devam ettiğimiz yaşantılarımızın tıkanmışlığı üzerine düşünmemiz gerektiği gün gibi ortada. Bütün bunları belirtmiş olmam karamsar ruhumdan kaynaklanmıyor. Apaçık oldukları için sadece hatırlatma diyelim.

Bazı ülkelerin kendi insanları için aldığı önlemler kısmını açarak devam edelim. Mesela Avrupa Birliği ülkeleri gıda kuralları konusunda çok hassas, bazı ülkeler çevreyi kirlettiği için dizel motorlu araçların satışını durdurdu. Bazı ülkeler çocukların temas ettiği oyuncakların maddesel standartlarından dolayı bazı ülkelerle bu alandaki ticareti durdurmuş durumda.

İnsanı ve doğayı koruyan uygulamalar tahmin edeceğiniz üzere eğitim ve ekonomi sorunlarını çözmüş ülkelerde oldukça popüler konular. Bu insanların bir bildiği olmalı…

Doğanın eğitici gücünden faydalanmak

Bu aşamada dünya eleştirisi gibi tınılayan kısmı durdurup bizim alanımız olan çocuk ve eğitim konusuyla devam etmek, ardında da eğitimin yukarıdaki sancılara ne gibi çözümler getirebileceğini tartışmak istiyorum…

Bugün başta Avrupa’dakiler olmak üzere eğitim meselesini çözmüş ülkelere baktığımızda hemen hemen hepsinin doğa ve insan meselesine dair çok iyi fikirlerinin olduğunu görebiliriz. Bu bağlamda İngiltere, Almanya, Danimarka, Güney Kore, Finlandiya gibi ülkelerde, eğitim ve doğa birbirinden ayrı düşünülmüyor. Hatta anaokulu ve ilkokul seviyesinde eğitimin, bazı okullarda tamamının doğanın içinde yapıldığını biliyoruz. Bunu sağlayan Orman Okulları ekolü üzerine araştırmalar yapmanızı da tavsiye ederim. Bu okullar eğitime yeniden ve farklı bir gözle bakmamız konusunda bizleri cesaretlendiriyor.

https://www.forestschoolassociation.org/ gibi sayısız organizasyon, üzerine konuştuğumuz okulların standartlarını, eğitim şekillerini, müfredatlarını ve etkinliklerinin içeriğini düzenliyor. Söz gelimi Güney Kore Orman Anaokulları Birliği, 2010 yılında kuruldu ve 2017’de okul sayısını 1750’ye ulaştırmayı hedefledi.

Bizim ülkemizde söz konusu okullara benzer okullar henüz tam olarak yok. Kimi özel denemeler var ve açıkçası emekleri için hepsini kutlarım. Bunu yurt içinde ve yurt dışında yaptığım sayısız okul gözlemlerine dayanarak rahatlıkla söyleyebilirim. Kim bilir gelecekte bir gün Milli Eğitim Bakanlığımız hâlihazırda doğanın içinde olan okullarımızdan başlayarak bir dönüşüm bile gerçekleştirebilir. Daha şimdiden Bartın’ın bir köy okulunda öğretmenlik yapan Mustafa Sayım, bunu gerçekleştirmeyi başardı bile… Örneklerin artması dileğiyle bu bahsi şimdilik kapatıp Orman okullarının ve orman pedagojisinin anlamını biraz daha irdeleyelim.

Çocuklarla doğada aktiviteler yapmak çok önemli

Nedir bu Orman Okulları? Ne işe yararlar? Orman Okulları, doğa ile insanın bağ kurmasını hedefleyen, akademik öğrenmelerin doğanın içinde de gerçekleşebileceği fikrinden yola çıkarak tasarlanmış okullardır.

Mesela barınma, su döngüsü, hayvanlar, beslenme, duyarlı olma, temizlik, koruma, iş birliği (bu liste MEB kazanımları sayısı kadar uzayabilir) gibi kazanımların hepsi tasarlanmış etkinliklerle çocuklarımıza kazandırılabilir. Bunları sınıf ortamlarında da gerçekleştirme şansımız var elbette ama bizler doğanın bir parçasıyız, beton ise bize hiç benzemiyor.

Ülkemizde orman okullarının olmayışı, doğanın eğitici yönlerinden faydalanmayacağımız anlamına gelmiyor tabi ki. Mesela, çocuklarınızla bir tatil gününün sabahında ormanın yolunu tuttunuz diyelim. Ormana girdiğinizde çalılar, ağaçlar, sesler, dikenler, kokular vs. karşınıza çıkacaktır. Bu kelimeleri cümle içinde kullanarak geçirilecek saatler, çocukların doğa ile temas kurmasını sağlayacaktır. Doğa ile temas kuran bir insan onu korumak da isteyecektir. Bu, dünyayı mahvetmeye hızla devam ettiğimiz şu günlerde oldukça değerli bir şey…

Sizler de çocuklarınızla veya öğrencilerinizle doğada çok çeşitli aktiviteler yaparak onların gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz.

 

Seyyah Öğretmen

 

 

Yorum Yazın
En Yeni İçeriklerden Hemen Haberdar Ol
Egitimpedia.com'aGiriş Yapın

Egitimpedia Hesabı ile Giriş Yap

Egitimpedia Hesabı Oluşturmak için Tıklayın!